Badania prenatalne – kiedy należy zrobić i na czym polegają?

badanie krwi

 

Badania prenatalne wykonywane są u dzieci przed ich przyjściem na świat. Niektóre z wad można zacząć leczyć u maluchów jeszcze przed porodem, dlatego jeśli w czasie ciąży pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka, warto podjąć decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań prenatalnych.

Badania prenatalne pozwalają na wykrycie ewentualnych wad u jeszcze nienarodzonego dziecka. Warto je wykonać, ponieważ niektóre z chorób można leczyć jeszcze w czasie ciąży. Dodatkowo, lekarze, którzy wiedzą że będą przyjmować na świat chorego malucha, lepiej przygotują się do porodu i dzięki temu udzielą noworodkowi natychmiastowej, fachowej pomocy. Na szczęście wady i choroby płodu są wykrywane tylko w trzech przypadkach na 100 zbadanych kobiet. Jak wygląda badanie prenatalne i jakie są wskazania do jego wykonania?

Badania prenatalne – kiedy?

Wskazania do badań prenatalnych to:

  • Wiek kobiety (powyżej 35 lat)
  • Występowanie choroby genetycznej w rodzinie matki lub ojca dziecka
  • Urodzenie przez ciężarną dziecka z wadą genetyczną, chorobą ośrodkowego układu nerwowego lub chorobą metaboliczną
  • Wysokie stężenie alfa-fetoproteiny w surowicy krwi ciężarnej – może ono sugerować m.in. rozszczep kręgosłupa dziecka

Na czym polegają badania prenatalne?

Badania prenatalne można podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. Pierwsze badanie prenatalne to USG, które jest bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla matki i dziecka.Po raz pierwszy wykonuje się je zazwyczaj około 11 tygodnia ciąży. Lekarz przesuwa wówczas po brzuchu ciężarnej specjalną głowicę, za pomocą której może dokładnie obejrzeć i zmierzyć dziecko. To pozwala na stwierdzenie, czy maluszek rozwija się prawidłowo. Jeśli lekarza coś zaniepokoi, wówczas należy wykonać drugie badanie prenatalne.

Badania prenatalne z krwi

Jednym z najbardziej popularnych badań prenatalnych jest test PAPP-A. Skierowanie na to badanie wystawia lekarz, ale można wykonać je także prywatnie. Dzięki analizie określonych współczynników krwi ocenia się, czy dziecku zagraża wada genetyczna. Jeśli test potwierdza negatywną diagnozę, dla jej potwierdzenia wykonuje się amniopunkcję genetyczną. Jest to inwazyjne badanie, które polega na wkłuciu w brzuch kobiety igły i pobraniu próbki wód płodowych. Lekarz monitoruje swoje ruchy za pomocą USG, aby przeprowadzić wkłucie jak najdalej od dziecka.

Trzecie badanie prenatalne

Do testów prenatalnych zalicza się także test NIFTY, który wykonuje się w przypadku podejrzenia zespołu Downa, Edwardsa lub Patau. Jest on całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka i polega na izolacji DNA malucha z krwi matki, a następnie jego szczegółowej analizie.

Wyniki badań prenatalnych

Warto pamiętać, że wiele schorzeń wykrytych podczas badań prenatalnych można leczyć. Farmaceutyki podaje się poprzez naczynia pępowinowe, czasami przeprowadza się także operacje. Jeśli badania prenatalne wykażą, że na świat przyjdzie nieuleczalnie chore dziecko, rodzice będą mieli czas, aby oswoić się z taką informacją i rozważyć wszelkie możliwe rozwiązania. Jeśli nie zdecydują się na poród, zgodnie z polskim prawem będą mogli przerwać ciążę do 21. tygodnia jej trwania.


Źródło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.