Biała glinka - właściwości. Maseczka, do picia, na włosy

Biała glinka

Biała glinka to niezwykle wszechstronny surowiec stosowany zarówno w kosmetyce, jak i farmacji. Jakie są sposoby na jej zastosowanie? Sprawdź, jakie właściwości ma biała glinka.

Glinka biała - właściwości

Biała glinka nazywana jest także kaolinową, porcelanową i chińską. Używana jest jako surowiec kosmetyczny oraz leczniczy. Moc swoich właściwości zawdzięcza dużej zawartości krzemianu glinu, soli mineralnych oraz mikroelementów takich, jak:

  • krzem,
  • magnez,
  • wapń,
  • żelazo,
  • potas,
  • sód.

Wszystko to sprawia, że glinka biała wykazuje działanie ściągające, odżywiające, oczyszczające i regenerujące. Zewnętrznie stosuje się ją głównie jako składnik maseczek, wewnętrznie zaś w formie wodnej zawiesiny. To także częsty składnik gotowych kremów, peelingów czy masek. Można dodawać ją również do kąpieli.

Biała glinka na twarz

Jednym z podstawowych zastosowań glinki białej jest przygotowanie z niej maseczki. Warto dodać, że dzięki swojej lekkości i jedwabistości, biała glinka jest przede wszystkim polecana do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej lub mieszanej z problemem rozszerzonych porów. Delikatnie usuwa ona zanieczyszczenia, nie naruszając naturalnej bariery ochronnej cery. Jednocześnie nadaje jej gładkości i elastyczności, likwiduje martwe komórki i stymuluje regenerację tkanek. Działa również delikatnie rozjaśniająco.

Zobacz też: Glinka czerwona - właściwości, efekty. Maseczka na twarz

Maseczka z białej glinki

Aby przygotować maseczkę z białej glinki na twarz należy 2 łyżeczki glinki wymieszać z 1 łyżeczką wody lub ulubionego hydrolatu i ewentualnie niewielką ilością odżywczego oleju, tak aby powstała gładka pasta. Jeśli konsystencja będzie zbyt gęsta, można dodać trochę wody.

Gotową maseczkę z glinki białej nakładamy grubą warstwą na twarz i pozostawiamy na około 15 minut. Jeśli mikstura zacznie zasychać, delikatnie zraszamy ją wodą termalną. Maseczkę z białej glinki zmywamy letnią wodą (można pomóc sobie mokrym wacikiem), a następnie nakładamy na twarz łagodny krem nawilżający lub odżywczy. Taki zabieg powtarzamy raz w tygodniu. Uwaga! Do przyrządzania jakichkolwiek preparatów z glinkami nie powinno się używać metalowych akcesoriów i miseczek.

Zobacz też: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery

Glinka biała - zastosowanie

Biała glinka posłuży nam także jako składnik okładów stosowanych w przypadku bólu stawów oraz zmian skórnych takich, jak owrzodzenia czy ukąszenia owadów. W tym celu do 1 łyżeczki glinki dodajemy łyżeczkę oleju kokosowego lub masła shea. Taka maść przyspieszy regenerację skóry, a także zmniejszy ryzyko powstania przebarwień i blizn. Okłady z glinki białej będą pomocne również w walce z cellulitem. Kąpiele z dodatkiem białej glinki zredukują natomiast nadmierną potliwość stóp i złagodzą dolegliwości związane z grzybicą.

Biała glinka na włosy

Glinkę białą można nałożyć także na włosy. W tym celu należy zmieszać ją z wodą w takich proporcjach, by uzyskać konsystencję rzadkiej pasty. Powstałą miksturę nanosimy na skórę głowy i włosy tuż przy ich nasadzie, po czym wmasowujemy. Następnie owijamy głowę ręcznikach, a po kilkunastu minutach maskę dokładnie spłukujemy.

Taki zabieg pielęgnacji włosów będzie doskonały dla osób borykających się z przetłuszczającą się skórą głowy. Poprawi również jej ukrwienie i zadziała przeciwłupieżowo. Glinkę białą wystarczy nakładać na włosy raz w tygodniu, a efekty będą widoczne już po miesiącu. Można dodawać ją również do szamponu.

Glinka biała do picia

Biała glinka świetnie sprawdza się w zastosowaniach wewnętrznych. W przypadku zapalenia gardła lub anginy warto płukać je ciepłą wodą lub herbatą szałwiową z rozpuszczoną jedną łyżeczką glinki.

Biała glinka pita regularnie usuwa toksyny z organizmu, wzmacnia zęby i kości oraz łagodzi dolegliwości trawienne takie jak zaparcia czy wzdęcia. To także świetny sposób na kaca. Przepis na roztwór z glinki może różnić się w zależności od jej producenta, jednak zwykle 1 łyżeczkę glinki rozpuszcza się w 1 szklance wody mineralnej. Tak przygotowaną miksturę zostawia się na noc i rano wypija na czczo. Pić glinki nie powinny kobiety w ciąży, dzieci i osoby z nadciśnieniem. Należy również pamiętać, że glinka przyjmowana doustnie może zmniejszać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Biała glinka - gdzie kupić

Glinka biała jest dostępna pod postacią drobnego, biało-kremowego proszku. Im jaśniejszy jest jego kolor, tym wyższe znajduje się w nim stężenie cennych pierwiastków i mikroelementów. Jeśli planujemy pić białą glinkę, warto wybrać taką spożywczą. Za opakowanie 100 g zapłacimy około 9-10 zł.

W podobnej cenie kupimy taką samą ilość białej glinki kosmetycznej. Największy wybór znajdziemy w sklepach internetowych, ale glinkę białą kupimy też m.in. w sklepach zielarskich, ekologicznych i niektórych drogeriach. 

Czytaj też: Glinka zielona - właściwości i działanie. Maseczka, do picia

 

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.