Biegunka na wakacjach – jak z nią walczyć?

 kobieta trzymająca się za brzuch

Morze, plaża, upragniony urlop, wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia… i kilka dni spędzonych w toalecie z powodu biegunki. W konsekwencji odwodnienie organizmu, ogólne osłabienie i żal straconych atrakcji. Biegunka podróżnych to problem nawet co drugiego Europejczyka wyjeżdżającego na urlop do egzotycznych krajów. Dowiedz się, jak uniknąć rozstroju żołądka na wakacjach i szybko pozbyć się męczących dolegliwości.

Biegunka podróżnych, często zwana również „klątwą Faraona” czy „zemstą Montezumy” może dotyczyć nawet co drugiej osoby z krajów wysokorozwiniętych, która zdecydowała się spędzić urlop w Afryce, krajach środkowego Wschodu, Azji czy Ameryce Południowej. Główną przyczyną jest zmiana warunków klimatycznych i gwałtowne pojawienie się nieznanych dotąd bakterii w naszym organizmie. Egzotyczne potrawy, owoce, warzywa, a nawet woda spożywane na wyjeździe zawierają zupełnie inne szczepy bakterii, niż te, do których jest przyzwyczajony nasz organizm. W efekcie pojawia się biegunka, której mogą towarzyszyć nudności, wymioty, bóle brzucha i gorączka. Szczególnie niebezpieczna może okazać się dla dzieci, osób starszych, przewlekle chorych oraz kobiet w ciąży i szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Nie daj się zaskoczyć biegunce

Za dolegliwości żołądkowe, tak częste w trakcie wycieczek do odległych krajów, odpowiadają w głównej mierze szczepy bakterii Escherichia, a także bakterie Salmonella, Shigella, Campylobacter czy Yersinia. Zarażamy się nimi głownie poprzez spożywanie skażonych pokarmów, picie nieprzegotowanej wody oraz nieprzestrzeganie zasad higieny. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia biegunki, należy przed każdym posiłkiem dokładnie umyć dłonie przegotowaną wodą, najlepiej używając do tego środków dezynfekujących. W aptekach dostępne są antybakteryjne spray'e, pianki, żele i mydła, które nie wymagają używania wody. Warto mieć je ze sobą, na przykład przebywając na plaży, gdy nie możemy dokładnie umyć dłoni. Unikajmy jedzenia w podejrzanych miejscach oraz potraw, które po przygotowaniu mogły być przechowywane poza lodówką. Spożywane przez nas posiłki powinny być podgrzane do minimum 60st.C, aby zminimalizować ryzyko zatrucia bakteriami. Nie powinniśmy pić napojów z lodem, myć owoców i warzyw wodą z kranu, jeść surowego mięsa, owoców morza i ryb. Należy również ograniczyć w naszej diecie mleko, jogurty i inne przetwory mleczne. Wodę należy pić tylko przegotowaną lub butelkowaną prosto ze sklepu, taka uważana jest powszechnie za bezpieczną. Woda w butelce nie powinna być również trzymana zbyt długo w pełnym słońcu. Owoce i warzywa przed spożyciem należy dokładnie umyć przegotowaną wodą, a najlepiej sparzyć i pozbawić skórki. W niektórych krajach turystom odradza się również mycie i płukanie zębów wodą z kranu, najlepiej użyć do tego wody butelkowanej. Lekarze i farmaceuci zalecają również, by na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem oraz w trakcie pobytu stosować preparaty probiotyczne. Zawarte w nich dobroczynne bakterie pozwolą wzmocnić układ pokarmowy i złagodzić objawy ewentualnego zakażenia obcymi szczepami.

Objawy biegunki podróżnych

Biegunka podróżnych trwa zazwyczaj kilka dni. Jej główny objaw to luźne stolce, występujące minimum 3 razy dziennie. Zdecydowana większość osób skarży się również na bóle brzucha. Częstemu rozwolnieniu towarzyszyć mogą nudności, wzdęcia, wymioty, a nawet gorączka. Dochodzi do tego ogólne osłabienie organizmu i zawroty głowy. Biegunka zazwyczaj ustępuje sama po kilku dniach, nawet bez podania środków farmakologicznych. Jednakże zastosowanie leków może skrócić ten okres do 48, a nawet 24 godzin. Gdy mimo zastosowania środków zaradczych rozwolnienie trwa dłużej niż 3 dni i towarzyszą mu inne objawy, należy udać się do lekarza. Wizyta u specjalisty i podanie środków leczniczych jest konieczne, gdy dolegliwości dotyczą dzieci, osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe.

Jak szybko pozbyć się dolegliwości?

Mimo przestrzegania zasad bezpieczeństwa i ogólnej higieny dopadła nas „klątwa Faraona”? Nie załamujmy rąk, przy zastosowaniu odpowiednich leków możemy pozbyć się uciążliwych objawów nawet w ciągu jednego dnia i dalej cieszyć się wymarzonym urlopem.

Zawsze, gdy męczy nas biegunka musimy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Zwłaszcza przebywając w ciepłych krajach łatwo jest się odwodnić, pocimy się wówczas intensywnej niż zwykle, a dodatkowo wydalamy duże ilości wody wraz z częstym wypróżnianiem. Tracimy wtedy bardzo ważne dla organizmu pierwiastki. W skrajnych przypadkach odwodnienie może zakończyć się pobytem w szpitalu i koniecznością podawania glukozy i elektrolitów w postaci kroplówki. A wtedy istnieją małe szanse, że urlop będziemy mogli zaliczyć do udanych.

By zapobiec odwodnieniu, wypijajmy duże ilość niegazowanej wody mineralnej lub gorzkiej, słabej herbaty. Wskazane jest stosowanie preparatów nawadniających, które zawierają glukozę oraz elektrolity w postaci szybko przyswajalnej dla organizmu. Kupimy je w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie lub gotowych napojów. Warto zabrać je profilaktycznie ze sobą na urlop. Mogą być one również podawane dzieciom i niemowlętom. W trakcie choroby nie można pić soków owocowych ani warzywnych, ziół, kawy, słodzonych i gazowanych napojów.

Środki farmakologiczne podawane w leczeniu biegunki to najczęściej leki wstrzymujące ruchy perystaltyczne jelit. Zaleca się również przyjmowanie środków o działaniu przeciwbakteryjnym zawierające nifuroksazyd oraz zachowanie ścisłej diety. Należy wykluczyć z niej wszelkie pikantne i ciężkostrawne potrawy, surowe owoce i warzywa oraz soki warzywne i owocowe. Zabronione jest również spożywanie alkoholu. W trakcie diety dozwolone są biszkopty, suchary, czerstwe pieczywo oraz kleiki na wodzie. Należy również sięgnąć po probiotyki, które pomogą odbudować prawidłową florę bakteryjną.

Przy zastosowaniu takiej terapii objawy powinny całkowicie ustąpić w ciągu dwóch dni. Jeśli po tym czasie dolegliwości nie miną, a biegunce towarzyszy wysoka gorączka, ostre bóle brzucha i wymioty lub w kale pojawi się krew, należy natychmiast udać się do lekarza.

 

Autor: Ewelina Malka, 30.06.2015r.

Ewelina Malka

Ewelina Malka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.