Ból brzucha - przyczyny, leczenie, sposoby

Ból brzucha to jedna z najczęstszych dolegliwości zgłaszanych lekarzom przez pacjentów. Ból brzucha może być objawem wielu chorób, nie tylko przewodu pokarmowego. Jeśli to jedyny objaw, lekarze muszą wykonać szereg badań diagnostycznych, by znaleźć przyczynę bólu.

Ból brzucha

W stawianiu diagnozy ważne jest dokładne określenie lokalizacji bólu. Ból brzucha po lewej stronie sugeruje zupełnie inne rozpoznanie niż ból brzucha po prawej stronie. Ważny w postawieniu diagnozy jest także rodzaj bólu. Jakie są przyczyny bólu brzucha z lewej strony? Co oznacza ból brzucha z prawej strony lub ból brzucha na dole? Jakie są sposoby na ból brzucha?

 Czytaj też: Problemy z trawieniem - objawy, leki i domowe sposoby

Ból brzucha po lewej stronie

Silny ból brzucha po lewej stronie, zlokalizowany w nadbrzuszu i promieniujący do pleców może świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki. Ostre zapalenie trzustki można rozpoznać po ostrym bólu brzucha, bardzo uporczywym, stałym. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć wymioty i nudności.

Charakterystyczne dla ostrego zapalenia trzustki jest to, że ból brzucha z lewej strony zmniejsza się, kiedy siedzi się w pozycji pochylonej, natomiast nasila się przy głębokim oddychaniu i kaszlu. Nieco innym bólem brzucha po lewej stronie charakteryzuje się przewlekłe zapalenie trzustki. W tym przypadku ból brzucha nasila się po jedzeniu, towarzyszy mu uczucie pełności oraz wzdęcia, nudności, wymioty, niekiedy tłuszczowa biegunka. Przewlekłe zapalenie trzustki może wywoływać ból brzucha pulsujący do łopatki lub barku.

Mocny ból brzucha po lewej stronie na dole, pod żebrami, może sugerować powiększoną śledzionę. Do powiększenia śledziony dochodzi na skutek marskości wątroby, chorób zakaźnych i autoimmunologicznych, a także torbieli śledziony. Bardzo silny ból brzucha w tym miejscu może się pojawić w wyniku pęknięcia śledziony.

Ból brzucha z lewej strony, ale na górze, może oznaczać wrzody żołądka lub zapalenie błony śluzowej żołądka. W tych chorobach zwykle występuje ból brzucha po jedzeniu lub po zażyciu leków zobojętniających kwas żołądkowy. Ból brzucha pojawia się także w nocy lub na czczo.

Inne przyczyny bólu brzucha po lewej stronie to:

  • zespól jelita drażliwego,
  • niedrożność jelit lub perforacja,
  • choroba Leśniowskiego-Crohna,
  • kamica nerkowa,
  • kwasica,
  • zapalenie otrzewnej,
  • półpasiec.

Czytaj również: Co na ból żołądka? Domowe sposoby i leki pomagające

Ból brzucha po prawej stronie

Kolkowy, silny, ostry ból brzucha po prawej stronie na dole, w okolicy biodra, któremu towarzyszą wymioty, gorączka, brak apetytu to objawy zapalenia wyrostka robaczkowego.

Ból brzucha z prawej strony, ale wyżej, pod łukiem żebrowym, do tego nagły, tępy, gniotący i promieniujący pod łopatkę może świadczyć o kamicy żółciowej. Dolegliwości towarzyszące tonudności, wymioty, wzdęcia. Podobne objawy wywołuje też zapalenie wątroby.

Zapalenie wątroby można poznać po bólu brzucha po prawej stronie, w nadbrzuszu. Charakterystyczny dla tej choroby jest ból brzucha po jedzeniu i nasilający się. Dolegliwości typowo wątrobowe to ciemny mocz, jasny stolec, zażółcenie białek oczu i skóry. Oprócz tego w zapaleniu wątroby pojawiają się takie objawy jak zmęczenie, gorączka, dreszcze, nudności i wymioty. 

Zobacz także: Zatrucie pokarmowe w ciąży - czy szkodzi dziecku?

Ból brzucha na dole

Silny ból brzucha na dole u kobiety może świadczyć o zapaleniu przydatków (jajników, jajowodów). Zapalenie przydatków powoduje ból o charakterze skurczowym i zmiennym natężeniu, który promieniuje do lędźwi. Zwykle towarzyszą mu upławy, nudności, wymioty, gorączka, wzdęcia lub ból podczas stosunku.

Pulsujący ból brzucha z lewej strony lub z prawej, silny i rozrywający, który dodatkowo promieniuje do krzyża lub krocza, może być oznaką pęknięcia tętniaka aorty. Inne objawy to wymioty, zaburzenia czucia i widzenia.

Kłujący ból brzucha na dole, z lewej lub z prawej strony może sugerować przepuklinę pachwinową.

Zobacz: Niestrawność – leki i sposoby na niestrawność żołądka

Ból brzucha na środku

Ból brzucha na środku, ponad pępkiem sugeruje zatrucie pokarmowe. Ból brzucha w zatruciu pokarmowym pojawia się nagle, nasila się i rozlewa. Zwykle towarzyszą mu wymioty, biegunka. Natomiast ból brzucha w okolicy pępka, kolkowy i przemieszczający się, któremu towarzyszą wzdęcia, mdłości i biegunka, może oznaczać dolegliwości ze strony jelita cienkiego.

Ból brzucha na środku poniżej pępka o podobnym charakterze to dolegliwości ze strony jelita grubego. Dodatkowo mogą występować inne objawy charakterystyczne dla dolegliwości związanych z jelitem grubym - przelewanie się w brzuchu, gorączka oraz naprzemiennie biegunka i zaparcia. Ból brzucha na środku może także świadczyć o wrzodach żołądka i dwunastnicy. Wrzody objawiają się pieczeniem, uczuciem głodu, odbijaniem się, wzdęciami, gazami, mdłościami.

Co na ból brzucha?

Niestety nie istnieje jeden lek na ból brzucha. Ból brzucha jest bowiem nieswoistym objawem i może świadczyć o wielu chorobach, niekoniecznie związanych z przewodem pokarmowym. Utrzymujący się, silny, ostry ból brzucha to objaw, którego nie należy bagatelizować. Jedynie lekarz, dysponując wynikami badań diagnostycznych, będzie w stanie znaleźć przyczynę bólu brzucha i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Sprawdź: Skurcze żołądka - przyczyny, co robić? Co na skurcze?

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.