Chusteczki nawilżane - jakie wybrać dla noworodka?

Chusteczki nawilżane przydają się nie tylko podczas przewijania, ale są zabierane przez rodziców wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do bieżącej wody - na spacer, na plac zabaw, do samochodu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chusteczek nawilżanych. Które będą odpowiednie dla noworodka?

 Chusteczki nawilżane

Chusteczki nawilżane dla dzieci, podobnie jak wcześniej pieluchy jednorazowe, zrewolucjonizowały codzienną pielęgnację noworodków i dzieci. Obecnie większość rodziców nie wyobraża sobie przewijania maluszka bez chusteczek nawilżających.

Chusteczki nawilżane - z czego są wykonane i co zawierają?

Chusteczki nawilżane dla niemowląt są zrobione z miękkiej włókniny, która została nasączona płynem. Chusteczki nawilżające są powszechnie stosowanie przez rodziców do wycierania pupy niemowlaka podczas przewijania oraz do wycierania twarzy i rączek dzieci. Wystarczy raz przetrzeć nimi skórę dziecka, by była czysta i nawilżona. Wielu rodziców zastanawia się, jakim płynem została nawilżona chusteczka.

Prawdopodobnie każdy producent zastosował inny płyn. Zatem jaki skład mają najczęściej kupowane przez rodziców chusteczki? Niestety nie wszystkie chusteczki nawilżane są łagodne dla skóry dziecka i hipoalergiczne. Wiele z nich zawiera konserwanty - przede wszystkim parabeny i Phenoxyethanol. Rodzice wybierający chusteczki nawilżające dla swoich dzieci powinni unikać produktów zawierających dużą ilość konserwantów.

Czytaj też: Ciemieniucha u niemowlaka – krem, oliwka, maść czy żel?

Chusteczki nawilżane bez parabenów

Parabeny są stosowane w przemyśle kosmetycznym od niemal 80 lat. Chronią artykuły kosmetyczne m.in. przed drobnoustrojami i powstawaniem pleśni. W 2005 roku zaczęto mówić o nich jako szkodliwych dla zdrowia, a przynajmniej o części z nich - propyloparabenie i butyloparabenie. Dania kilka lat później jako jedyny kraj Unii Europejskiej zakazała ich używania. A zatem czy powinno się używać chusteczek nawilżanych bez parabenów? Komitet Naukowy do spraw Produktów Konsumenckich przy Unii Europejskiej dokładnie przebadał parabeny - to chyba jeden z najdokładniej przebadanych konserwantów. Badania wykazały, że parabeny mogą być stosowane w produktach kosmetycznych w określonych stężeniach, również  propyloparaben i butyloparaben. Przeprowadzono także szczegółowe badania nad parabenami w produktach stosowanych w okolicy pupy niemowlaków i dzieci poniżej trzeciego roku życia. Badania nie zaowocowały zakazem dodawania ich do kosmetyków. Komitet jedynie nie zaleca ich stosowania.

Mimo, że nie ma jednoznacznych dowodów na szkodliwość parabenów dla zdrowia, niektóre koncerny kosmetyczne zaczęły oznaczać swoje produkty jako niezawierające parabenów i używać innych konserwantów, między innymi Phenoxyethanolu.

Chusteczki nawilżane a Phenoxyethanol

Phenoxyethanol to konserwant bardzo często używany w produktach kosmetycznych dla dzieci i kobiet w ciąży, jednak również ten konserwant wzbudza kontrowersje. W 2013 roku francuska agencja ANSM zaleciła, by nie stosować tego konserwantu w produktach przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat, zwłaszcza jeśli są one stosowane bezpośrednio na skórę pupy niemowlaka lub małego dziecka.

Aktualnie trwają badanie nad szkodliwością tego konserwantu. W 2016 roku francuska organizacja ochrony konsumentów UFC Que Choisir wzięła pod lupę m.in. chusteczki nawilżane dla niemowląt. Badania wykazały, że 8 marek produkujących chusteczki nawilżające stosuje Phenoxyethanol i produkty te mogą być toksyczne dla krwi i wątroby. Bez względu na wyniki badań odnośnie szkodliwości produktów zawierających Phenoxyethanol, lepiej jest ich unikać w produktach przeznaczonych dla dzieci poniżej 3 lat, przynajmniej do czasu opublikowania jednoznacznych wyników badań.

Sprawdź: Butelka dla noworodka – jaką butelkę kupić dla noworodka?

Chusteczki nawilżane dla niemowląt - z glikolem propylenowym

Propylene Glycol, czyli glikol propylenowy, to jeden z podstawowych składników wielu chusteczek nawilżanych dla niemowląt. Czym jest glikol propylenowy? To powstały z ropy naftowej lub z gliceryny alkohol wodorotlenkowy, tani i łatwo dostępny. Producenci kosmetyków dodają go do swoich produktów, gdyż nadaje im odpowiednią konsystencję i sprawia, że nie wysychają.

Należy zaznaczyć, że składnik ten został uznany za bezpieczny przez Światową Organizację Zdrowia. Amerykańska agencja FDA również uznała, że glikol jest bezpieczny i wpisała go na listę substancji GRAS, czyli substancji uznanych za bezpieczne dla zdrowia. Nie oznacza to jednak, że glikol nie wywołuje żadnych kontrowersji. Przeciwnicy stosowania glikolu w kosmetykach dla dzieci uważają, że jest w stanie naruszyć naturalną barierę ochronną organizmu przez co może powodować podrażnienia i alergie.

Zobacz również: Aspirator do nosa – jaki wybrać i jak go używać?

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.