Ciągły ból głowy - mdłości, wymiotowanie. Co zrobić?

Ciągły ból głowy odczuwa nawet 20 procent dorosłych Polaków. Większość nie konsultuje bólu głowy z lekarzem. Zamiast tego sięga po leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Czy to dobry sposób na ból głowy?

 ciagly-bol-glowy

Czym jest ciągły ból głowy?

Przyczyny bólu głowy mogą być rozmaite. Niekiedy nie da się ich ustalić o czym mogą świadczyć tzw. pierwotne bóle głowy czy klasterowe bóle głowy. Ból głowy potrafi skutecznie uprzykrzyć życie. W większości przypadków pojawia się sporadycznie i jest spowodowany stresem lub zmęczeniem, ale może także przybrać postać przewlekłą. Szacuje się, że ból głowy odczuwa nawet 90 procent dorosłych Polaków, z czego 20 procent narzeka na częste bóle głowy i próbuje sobie radzić sięgając po niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Jak odróżnić przewlekły ból głowy od epizodycznego? Z pomocą przychodzi definicja zaproponowana przez Światową Organizację Zdrowia, zgodnie z którą, ból można uznać za przewlekły, jeśli trwa przez co najmniej 15 dni w miesiącu i utrzymuje się przez 3 miesiące, a w ciągu doby dokucza przez 4 godziny. Pozostałe bóle głowy traktuje się jako epizodyczne.

Codzienny ból głowy – rodzaje

Codzienne bóle głowy można podzielić na samoistne oraz wtórne. Samoistne bóle głowy same w sobie są jednostkami chorobowymi, natomiast wtórne są objawem innej choroby.

Do samoistnych bólów głowy zaliczają się migrena, napięciowy oraz klasterowy ból głowy. Klasterowy ból głowy bardzo rzadko staje się bólem przewlekłym, a pozostałe dwa mogą dokuczać codziennie. Nie sposób natomiast wymienić wszystkich chorób, które mogą objawiać się ciągłymi bólami głowy.

Ze względu na lokalizację wyróżnia się ból z tyłu głowy - często wywołany przed nadciśnienie tętnicze lub problemy z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Natomiast ból z przodu głowy- zazwyczaj towarzyszy migrenie i napięciowym bólom głowy.

Do najpowszechniejszych należą:

  • nadciśnienie tętnicze (może również wywołać zaburzenia widzenia)
  • choroby kręgosłupa,
  • guzy wewnątrzczaszkowe,
  • udary krwotoczne,
  • krwotoki podpajęczynówkowe,
  • zapalenie ucha,
  • przewlekłe zapalenie zatok,
  • choroby oczu,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zaburzenia psychiczne,
  • nadużywanie leków.

Warto pamiętać, że codzienne bóle głowy mogą być także spowodowane niewłaściwym trybem życia. Zwłaszcza bezsenność, stres oraz nadużywanie kofeiny, alkoholu lub leków przeciwbólowych przyczyniają się do ciągłego bólu głowy. Napięciowe bóle głowy często diagnozuje się u młodych kobiet.

Samoistne ciągłe bóle głowy

Ciągły ból głowy w większości przypadków jest bólem samoistnym. Często jest to jednostronny ból głowy. Wyróżnia się trzy typy bólów samoistnych:

  • migrenę,
  • klasterowy,
  • napięciowy.

Klasterowy ból głowy prawie nigdy nie przybiera postaci przewlekłej, dlatego z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że za codziennym bólem głowy stoi migrena lub ból napięciowy.

Migrena charakteryzuje się silnym, napadowym i pulsującym bólem głowy, najczęściej jednostronnym, występującym głównie w okolicy oczodołów. Migrenowy ból głowy nasila się w czasie aktywności fizycznej. Często towarzyszą mu wymioty, nudności oraz światłowstręt. Tak wygląda migrena epizodyczna. Natomiast migrena przewlekła może pojawiać się nawet codziennie. Kiedy przekształca się w przewlekłą, ból pojawia się częściej, ale jest mniej dokuczliwy oraz znikają objawy towarzyszące.

Przewlekły napięciowy ból głowy jest opisywany przez pacjentów jako:

  • tępy,
  • uciskający,
  • rozpierający,
  • narastający,
  • obustronny.

Lokuje się głównie w skroniach. Może nasilać się pod wpływem kaszlu, płaczu oraz wypróżniania, ale prawie nigdy nie powoduje wymiotów i mdłości. W początkowym stadium choroby, bóle są mało dokuczliwe, ale z każdym atakiem mogą się nasilać i występować coraz częściej. Szacuje się, że jedynie w 5 procentach za codziennym bólem głowy stoi poważna choroba. Nie oznacza to jednak, że częste bóle głowy można lekceważyć. Statystyka może bowiem nie działać na naszą korzyść.

Ból głowy i mdłości – o czym mogą świadczyć?

Ciągłe bóle głowy należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem, gdyż mogą być objawem poważnej choroby, wymagającej interwencji chirurgicznej – m.in. tętniaka mózgu lub guza wewnątrzczaszkowego. Tętniaki mózgu są niezwykle trudne do wykrycia, gdyż bardzo często nie dają żadnych objawów i dopiero kiedy dojdzie do krwotoku podpajęczynówkowego, pojawiają się silne, uporczywe bóle głowy.

Zdecydowanie bardziej powszechną chorobą, która może dać o sobie znać poprzez ciągłe bóle głowy i mdłości jest nadciśnienie tętnicze. Bóle głowy u pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym krwi są najczęściej kłujące i pulsujące. Towarzyszą im zawroty głowy, szumy w uszach oraz zaczerwienienie twarzy.

Sposób na ból głowy

Leczenie bólu głowy zależy od jego pochodzenia. Co robić na silny ból głowy? Na epizodyczne bóle głowy cierpi nawet 90 procent Polaków. Zdecydowana większość od razu po pojawieniu się dolegliwości bólowych sięga po dostępne bez recepty tabletki przeciwbólowe. Szacuje się, że ogólnodostępne leki przeciwbólowe zażywa prawie 70 procent dorosłych Polaków. W przypadku bólów głowy występujących sporadycznie stosowanie takich leków znajduje zastosowanie – szybko przynoszą ulgę i utrzymują się w organizmie do nawet 6 godzin. Nie są natomiast zalecane na ciągły ból głowy, gdyż zażywane długotrwale mogą być przyczyną polekowego bólu głowy – niezwykle trudnego do opanowania.

Wtórny codzienny ból głowy wymaga leczenia przyczynowego, a samoistny - leczenia profilaktycznego. W leczeniu przewlekłej migreny i napięciowego bólu głowy nie stosuje się leków przeciwbólowych. Zamiast nich pacjenci przyjmują leki beta-adrenolityczne, przeciwpadaczkowe oraz przeciwdepresyjne, które zmniejszają częstotliwość ataków. Przewlekłe bóle głowy zawsze warto skonsultować się odpowiednim specjalistą. Lekarz może wówczas zalecić rezonans magnetyczny głowy i na podstawie tego badania podjąć odpowiednie leczenie przewlekłego bólu głowy.

 

Czytaj też:

Bibliografia:

  • Stępień A., Napięciowy ból głowy, Borgis - Nowa Medycyna 2/2003.
  • Waś A., Tucholska S., Napięciowe bóle głowy – aspekty psychologiczne, Neurologia Dziecięca Vol. 20/2011, nr 41.
  • Zgorzalewicz M., Patomechanizm migrenowych bólów głowy, Neurologia Dziecięca Vol. 14/2005 Nr 28.

Joanna Woźniak

Joanna Woźniak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.