Co na wypadanie włosów? Tabletki przeciw wypadaniu włosów

 wypadanie włosów

Co na wypadanie włosów? Pytanie - na wypadanie włosów o jakim charakterze? Czy mamy do czynienia z łysieniem androgenowym o podłożu hormonalnym i genetycznym, czy wypadające włosy są efektem autoimmunologicznej agresji organizmu (łysienie plackowate), czy też na wypadające włosy podziałały czynniki zewnętrzne, takie jak źle dobrany szampon, farbowanie, kręcenie, prostowanie, suszenie? Zobacz, jakie składniki zawierają popularne tabletki na wypadanie włosów, jakie są domowe sposoby na wypadanie włosów, co na wypadnie włosów należy stosować, jeśli jego przyczyny są naprawdę poważne?

Co na wypadanie włosów

Na wypadanie włosów wpływa bardzo wiele czynników, w dodatku innych u kobiet, innych u mężczyzn. Wypadające włosy mogą być objawem nieodwracalnego procesu łysienia, mogą też być chwilowym efektem zmian hormonalnych – na przykład po ciąży albo przebytej chorobie. Odpowiedź na często zadawane pytanie „co na wypadanie włosów” jest uzależniona właśnie od tego, jaki charakter ma utrata włosów. Warto więc wiedzieć, że wyróżniamy kilka typów łysienia, wśród nich między innymi:

  • androgenne (typu męskiego i żeńskiego),
  • plackowate,
  • telogenowe.

Na wypadnie włosów wpływ może mieć też niedobór witamin, zwłaszcza A i E, ale także B i D oraz minerałów, takich jak fosfor, czy żelazo. Wypadające włosy często są także efektem wyniszczających zabiegów upiększających – farbowania, kręcenia, prostowania.

Sprawdź: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów

Tabletki na wypadanie włosów

Dostępne na rynku tabletki na wypadanie włosów zazwyczaj są suplementami diety, zawierającymi w swoim składzie witaminy, minerały i inne substancje, których brak może powodować utratę owłosienia. Są to biotyna (witamina b7), witamina A, witamina E, cynk, krzem, żelazo wyciąg ze skrzypu polnego, pokrzywy, bambusa.

Działają one hamująco na wypadanie włosów, jednak głównie w przypadku, gdy proces ten jest spowodowany ich mechanicznym zniszczeniem albo niedoborem substancji odpowiadających za kondycję włosów w organizmie. W sytuacji, gdy wypadające włosy są wynikiem procesów genetycznych, hormonalnych czy autoimmunologicznych, zmiana diety, tudzież suplementowanie witamin i minerałów, mogą co najwyżej spowalniać nieuchronny proces łysienia.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

Również domowe sposoby na wypadanie włosów skuteczne będą jedynie wtedy, gdy utrata włosów nie jest znaczna, a jej przyczyny – poważne. Na wypadanie włosów można, oprócz suplementów diety, stosować szampony i własnoręcznie przygotowane odżywki z czarnej rzepy, łopianu, rumianku, pokrzywy, olejku rycynowego, olejku lawendowego, olejku różanego. Tego typu preparaty na wypadanie włosów dostarczają miejscowo niezbędnych witamin i minerałów, hamują łojotok, poprawiają ukrwienie skóry.

Zobacz: Produkty do pielęgnacji włosów

Lek na wypadanie włosów - łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest chorobą o podłożu genetycznym i hormonalnym, częściej występuje u mężczyzn, ale dotyka także kobiety. Wypadające włosy są w tym przypadku konsekwencją nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT), czyli związek chemiczny będący pochodną testosteronu, męskiego hormonu płciowego. Dihydrotestosteron oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych pod wpływem enzymu 5α-reduktazy, powodując ich stopniowy zanik. Dlatego jako lek na wypadanie włosów typu androgenowego stosuje się często finasteryd, hamujący 5α-reduktazę. Środek ten prowadzi do zmniejszenia stężenia DHT w skórze głowy, ogranicza miniaturyzację mieszków włosowych i hamuje tym samym proces łysienia. Uwaga – stosowany może być wyłącznie przez mężczyzn.

O ile finasteryd stosujemy w leczeniu ogólnym, jako miejscowy lek na wypadanie włosów o charakterze androgennym może być stosowany minoksydyl. To substancja, która pobudza porost włosów, zwiększając przepływ krwi przez łożysko naczyniowe skóry. Może być używany zarówno przez mężczyzn jak i kobiety. Wymaga jednak dużej cierpliwości. Pierwsze efekty pojawiają się po 2 miesiącach, najbardziej widoczne są po upływie roku. Po odstawieniu leku, proces wypadania i odrastania włosów wraca na własne tory.

Oczywiście wspomagająco, jako lek na wypadanie włosów, można w tym przypadku zażywać suplementy witamin i minerałów, ale efekt ich działania również będzie jedynie lekko opóźniający, nic ponadto. Niestety na wypadanie włosów typu androgennego, znacznie skuteczniejsze są metody inwazyjne, takie jak przeszczep.

Poznaj: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Wypadanie włosów po porodzie

Wypadające włosy są problemem dotykającym wiele młodych mam. Wypadanie włosów po porodzie wiąże się ze zmianami hormonalnymi w czasie ciąży. Jest to szczególny okres również w tym względzie – organizm zaczyna wytwarzać więcej estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Powoduje to widoczne zmiany fizyczne – zaokrąglenie sylwetki, ale też poprawę kondycji skóry oraz włosów.

Wyjaśnić w tym miejscu należy, że włosy człowieka przechodzą przez naturalny cykl rozwoju, składający się z dwóch faz – anagenowej, czyli wzrostu (trwa około 5 lat) oraz telogenowej, czyli spoczynku (trwa kilka tygodni). W czasie ciąży estrogeny blokują ten cykl w fazie anogenowej, dzięki czemu fryzura wyraźnie zaczyna się zagęszczać. Jednak już kilka miesięcy po urodzeniu dziecka, sytuacja wraca do normy, cykl zostaje odblokowany, duża ilość włosów wchodzi w fazę telogenową. Na szczotce, w wannie, na podłodze zaczynają zalegać wypadające włosy.

Co na wypadające włosów - łysienie telogenowe

W powyższym przypadku mamy do czynienia z łysieniem telogenowym. Nadmieńmy w tym miejscu, że ciąża i związane z nią zmiany hormonalne, są tylko jedną z przyczyn tego typu łysienia, inne to między innymi stres, czy przebyte choroby. Jak sobie radzić w takiej sytuacji, co na wypadanie włosów typu telogenowego będzie najlepszym remedium? Jeżeli przyczyną są wyłącznie zmiany hormonalne związane z ciążą, lekiem będzie czas. Po kilku miesiącach organizm sam się wyreguluje, włosy zaczną odrastać, choć przez dużą ilość nowych, krótkich włosków fryzura może nie wyglądać olśniewająco.

Warto dodać, że najnowsze badania wykazały związek między łysieniem telogenowym, a niedoborem witaminy D w organizmie, zanim jednak zastosujemy suplementację tej substancji, należy zasięgnąć konsultacji lekarskiej, co do faktycznych przyczyn wypadania włosów.

Czytaj też: Wypadanie włosów po ciąży

Wypadanie włosów - leczenie łysienia plackowatego

Jeśli wypadające włosy pozostawiają większe, miejscowe placki nagiej skóry, rozsiane w różnych miejscach głowy, zapewne mamy do czynienia z łysieniem plackowatym. Jest to przewlekła choroba zapalana, powodująca uszkodzenie mieszków włosowych i wypadanie włosów.

Jej przyczyny nie zostały dokładnie poznane. Podejrzewa się, że działa tu mechanizm autoimmunologicznej agresji, to znaczy – organizm uznaje mieszki włosowe za ciała obce i przypuszcza na nie atak. Co na wypadanie włosów typu plackowatego zalecają lekarze? Sprawa nie jest prosta. Niekiedy stosuje się wspomniany wyżej minoksydyl, który pobudza wzrost włosów. Niestety, powoduje też reakcje skórne, a na efekty trzeba długo czekać, w dodatku ustępują one pod odstawieniu leku.

Na wypadanie włosów o charakterze plackowatym używa się też kortykosteroidów, mających działanie immunosupresyjne, czyli hamujące wytwarzanie przeciwciał.

Sprawdź: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.