Dbam o zdrowie – to proste!

Ostatnio bardzo popularny stał się styl życia fit. Przywiązujemy coraz większą wagę do zdrowej diety, ruchu fizycznego czy odpowiedniej ilości odpoczynku. Okazuje się, że każdy, nawet najbardziej zajęty człowiek, może zadbać o siebie, zmieniając kilka codziennych drobnych nawyków. Mamy dla Ciebie pięć wskazówek, które pozwolą Ci cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem.

1. Bądź aktywny

Lista korzyści płynących z uprawiania sportu jest bardzo długa. Od najmłodszych lat sport pomaga rozwijać sprawność fizyczną i kształtować prawidłową postawę ciała. Dzieci, które ćwiczą regularnie, mają lepszą kondycję i koordynację ruchową, łatwiej się koncentrują, lepiej sypiają, a także są bardziej świadome swoich wartości i śmielsze w kontaktach z rówieśnikami.

Systematyczny i odpowiednio dobrany trening normuje spoczynkowe ciśnienie tętnicze krwi, wpływa korzystnie na odżywienie chrząstek stawowych, wzmacnia układ mięśniowy oraz szkieletowy. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i jest naszym sprzymierzeńcem w walce o zgrabną sylwetkę. Korzystnie wpływa również na kondycję naszej skóry, poprawiając jej napięcie.

Jaki sport warto uprawiać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Pewne jest to, że warto wprowadzić do swojego życia ruch, niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku. Dobór treningu należy skonsultować ze specjalistą i upewnić się, że nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań.

Oto kilka prostych wskazówek, które pomogą zwiększyć ilość ruchu na co dzień:

rower, praca, sport, aktywność

  • Przesiądź się na rower – niełatwa decyzja, zwłaszcza dla tych, którzy przyzwyczajeni są do podróżowania samochodem lub środkiem transportu publicznego. Na samą myśl o podjęciu takiej decyzji, do głowy przychodzą demotywujące myśli o konieczności wcześniejszej pobudki, dużym wysiłku fizycznym, poceniu się lub innych niedogodnościach z tym związanych.
    Choć doskonale wiesz, co będzie dla Ciebie przyjemniejsze – wybierz to, co będzie trudniejsze, ale przyniesie korzyści długofalowe. Jeśli nie chcesz całkowicie zrezygnować z samochodu czy autobusu, podejmij decyzję, że będziesz podróżować inaczej np. dwa razy w tygodniu.

Wybór roweru to również dobry sposób na zmianę perspektywy, chcesz być lepszym kierowcą – przesiądź się na rower.

  • Wybieraj schody –  wchodzenie po schodach to wbrew pozorom bardzo efektywne ćwiczenie, które pomoże zgubić zbędne kilogramy, a także wzmocni Twoje mięśnie pośladkowe. Jeśli masz do wyboru windę lub schody, wybierz schody.

  • Dobroczynny spacer – to kolejny dobry i prosty sposób na zachowanie zdrowia. Regularne spacery pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, odprężą, złagodzą stres i, co ważne, dostarczą do naszego ciała większe dawki tlenu. W roli motywatora do codziennych wędrówek doskonale sprawdzi się najlepszy przyjaciel człowieka – pies.

  • Ćwicz solo – Jeśli nie chcesz, nie lubisz bądź krępujesz się chodzić na siłownię czy do centrów sportowych, możesz ćwiczyć w domu lub na świeżym powietrzu (w parku, w ogrodzie) i dostosować tempo ćwiczeń do swoich możliwości.

2. Odżywiaj się zdrowo

Odżywianie to kolejny istotny czynnik, który znacząco wpływa na zdrowie i samopoczucie.

Jak zacząć odżywiać się zdrowiej, nie robiąc w swoim życiu wielkiej rewolucji?

  • Zmodyfikuj codzienny jadłospis – stopniowo wprowadzaj do menu więcej warzyw, owoców oraz innych produktów będących źródłem cennego dla naszego organizmu błonnika, witamin i minerałów.

  • Jedz regularnie i zadbaj o różnorodność swoich posiłków tak, by dostarczyć do organizmu niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach.

  • Nie spiesz się – staraj się jeść powoli, a nie w biegu i w stresie.

  • Pij dużo wody i innych napojów takich jak herbata czy naturalne soki. Unikaj słodkich napojów gazowanych i energetyzujących.

  • Unikaj przetworzonej żywności – w ferworze codziennych obowiązków często sięgamy po żywność przetworzoną lub zatrzymujemy się w przydrożnych barach i restauracjach typu „fast food”. Niestety dania gotowe, które możemy znaleźć w supermarketach, zawierają często konserwanty i liczne wzmacniacze smaku. Czytaj etykiety i świadomie wybieraj produkty, które są zdrowsze.

3. Zadbaj o swój relaks

hamak, las, odpoczynek, regeneracja, góry

Często bywa, że okresy wzmożonego wysiłku przeplatają się z okresami wypalenia, zmęczenia i zniechęcenia. Nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, jest to proces naturalny i potrzebny. Tak jak nic nie może rosnąć w nieskończoność, tak człowiek nie może być cały czas ultraproduktywny. Odpoczynek, relaks i regeneracja są niezbędne, aby sprawnie i produktywnie funkcjonować w życiu rodzinnym i zawodowym.

  • Zadbaj o to, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość snu na co dzień.

  • Warto również co jakiś czas wyrwać się na weekend za miasto, lub spędzić leniwe popołudnie na działce.

  • Relaks w SPA – i nie chodzi tu wcale o pobyt w drogiej klinice, a zachęcenie do samodzielnego przygotowania kąpieli z dodatkiem olejków lub soli morskiej. Do takiej kąpieli warto dołączyć świece i odprężającą muzykę. Jeśli nie masz wanny – zrób peeling całego ciała pod prysznicem, a po osuszeniu ręcznikiem nałóż ulubiony balsam.

4. Skończ z nałogiem

Zrezygnuj z papierosów i alkoholu – łatwo napisać, o wiele trudniej zmienić szkodliwe nawyki.

  • Zacznij od uświadomienia sobie potrzeby zerwania z nałogiem. Chęć rzucenia palenia czy rezygnacji z alkoholu ma duże znaczenie dla podejmowania kolejnych kroków.

  • Ogranicz wypalane papierosy lub spożywany alkohol.

  • Poproś najbliższych o wsparcie – porozmawiaj szczerze z rodziną i znajomymi o swoich postanowieniach. Poproś, by nie częstowali Cię papierosami czy alkocholem i nie namawiali do zmiany decyzji.

  • Skorzystaj z dostępnych w aptece środków wspomagających rzucanie palenia takich jak tabletki czy gumy do żucia.

5. Badaj się regularnie

Zamiast udać się do specjalisty, coraz częściej szukamy porad w Internecie. Wpisujemy w  wyszukiwarkę niepokojące nas objawy, a następnie przeglądamy liczne strony, blogi i fora internetowe w poszukiwaniu informacji o tym, co nam dolega. O ile w samym poszukiwaniu wiedzy nie ma nic złego, to już samodzielne diagnozowanie się jest zjawiskiem dość niepokojącym.

  • Badaj się regularnie i nie bagatelizuj niepokojących sygnałów swojego organizmu. Jeśli nie badasz się z obawy przed wykryciem ewentualnej choroby, pamiętaj, że takie postępowanie nie tylko będzie potęgować uczucie strachu, ale również zmniejsza szansę wczesnego wykrycia niektórych chorób, a co za tym idzie – ich wyleczenia.


Autor: Monika Suska, 10.08.2017r.

 

Ewelina Malka

Ewelina Malka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.