Domowe sposoby na ból gardła - jaki jest najlepszy?

 Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła wspomagają leczenie środkami farmakologicznymi. A jeśli dolegliwości nie są zbyt męczące, może się okazać, że domowe sposoby na ból gardła same w sobie są wystarczające, by pokonać problem. Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu obejmują całą paletę środków: czosnek, miód, mleko, masło, oliwa, cytryna a do tego płukanki z sody, szałwii i tymianku, okłady z ziemniaka, no i mokry ręcznik na kaloryferze. Domowe sposoby na ból gardła – naprawdę jest z czego wybierać.

Domowe sposoby na ból gardła

Zanim poznamy naturalne sposoby na ból gardła, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle gardło boli. A przyczyn może być bez liku. Najczęściej, gdy odczuwamy ból gardła, mamy do czynienia z:

Ból gardła może jednak być wynikiem także innych chorób, takich jak ospa wietrzna czy odra. Bólem gardła skutkują też ropne zmiany w zębach, czy zapalenie dziąseł, a także alergie. Poza tym ból gardła może wywoływać dym z papierosów, przybywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i pojazdach oraz w miejscach o małej wilgotności. Obciążające dla gardła jest również długotrwałe przemawianie.

Czytaj takż: Tabletki na gardło - jakie leki do ssania na gardło?

Sposoby na ból gardła – czosnek

Kilka ząbków czosnku to sprawdzony domowy sposób na ból gardła a przy okazji – na inne dolegliwości. W czasie siekania lub rozgniatania czosnku powstaje substancja o nazwie alliicyna, która ma właściwości bakteriobójcze i wirusobójcze (dlatego tak ważne jest, by czosnek spożywać w postaci drobno siekanej).

Czosnek możemy po prostu zjeść, wówczas będzie on oddziaływać ogólnie na zainfekowany organizm. Ale można też ząbek czosnku possać przez kilka minut. To naprawdę dobry, sprawdzony domowy sposób na ból gardła, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że nie każdy będzie miał w sobie tyle samozaparcia, by ssać coś o tak kontrowersyjnym zapachu.

Ból gardła - domowe sposoby: miód i mleko

Paleta domowych sposobów na ból gardła obejmuje też takie cuda natury, jak miód i mleko. Nieprzypadkowo wspominamy o nich w tym miejscu, bowiem sprawdzonym sposobem na gardło jest mleko z miodem i czosnkiem właśnie. Miód, podobnie jak czosnek, również określany bywa mianem naturalnego antybiotyku.

Zawiera bogactwo witamin A, B i C, mnóstwo minerałów i innych substancji, z których wiele ma lecznicze, antyseptyczne działanie. Dodatkowo miód oblepia gardło, łagodząc podrażnienia i zapewniając dłuższe oddziaływanie na błonę śluzową.

Również mleko będzie korzystnie oddziaływać na gardło, zwłaszcza że zawarte w nim tłuszcze nawilżą śluzówkę.

Do zestawu mleko – miód – czosnek dodać też możemy cytrynę.

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu – gorący ziemniak

Ziemniaki na ból gardła? Tak, to świetny sposób, praktykowany od stuleci. To bardzo prosty sposób na gardło, które boli. Surowego ziemniaka należy obrać o drobno zetrzeć i rozrobić z wodą w proporcji mniej więcej 1 do 1. Całość gotujemy, a następnie lekko studzimy. Po wyjęciu z garnka, z ziemniaczanej papki robimy okład na bolące gardło. Zawarta w ziemniaku skrobia będzie działać przeciwobrzękowo.

Jak nawilżyć gardło - domowe sposoby

Na ból gardła podstawą jest dobre nawilżenie i natłuszczenie. Nadają się do tego tłuszcze – o tych wspomnianych w mleku już wspominaliśmy, równie korzystnie oddziaływać będzie masło. Z tego samego powodu wśród domowych sposobów na ból gardła wymienić można również picie oliwy z oliwek.

Gardło nawilżamy również w bardziej dosłowny sposób – wodą, zwłaszcza jeśli jego ból jest konsekwencją wysuszenia powietrza lub wielogodzinnego przemawiania. Należy więc zadbać o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń w których przebywamy – wilgotność powinna wynosić około 50 procent. Nie wymaga to skomplikowanych zabiegów. Zazwyczaj wystarczy regularne wietrzenie oraz nakrywanie kaloryferów zmoczonymi ręcznikami. Zawsze też można kupić nawilżacz powietrza.

Oczywiście należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów – niezależnie od tego, czy boli nas gardło, czy nie, niezależnie od tego, czy odczuwamy pragnienie - dziennie powinniśmy wypijać około 1,5 – 2 lirów wody.

Zobacz: Środki przeciwbólowe na gardło

Domowe sposoby na gardło – co jeszcze na bolące gardło?

Wśród innych domowych sposobów na gardło wymienić można między innymi płukanki. Do tego celu używamy na przykład sody rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Zamiast sody, użyć też można szałwii, rumianku, mięty, tymianku i innych ziół.

Czasem z zaskoczeniem zauważymy też, że na ból gardła pomagają niektóre posiłki – tak jest choćby z rosołem z kury. Zupa ta nawilża, natłuszcza, dostarcza witamin, a zawarte w bulionie substancje stymulują układ odpornościowy do walki z chorobą.

Poznaj też: Domowe sposoby na katar - co na katar? Metody

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.