Domowe sposoby na łupież – jak się go pozbyć?

 Domowe sposoby na łupież

Domowe sposoby na łupież w wielu przypadkach wystarczą, by pozbyć się niechcianego pyłu sypiącego się z głowy, lub pokrywających ją żółtych strupów. Jednak stosując na łupież domowe sposoby zachowajmy ostrożność.

Ważna jest konsultacja dermatologiczna. Nawet stosując naturalne sposoby na łupież musimy wiedzieć, z którą postacią łupieżu mamy do czynienia. Domowe sposoby na łupież suchy będą skuteczne, jeśli faktycznie jest on suchy. Jeśli jest tłusty – możemy sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. I na odwrót.

Domowe sposoby na łupież – czym jest łupież

Łupież, znany wszystkim jako niechciany biały pyłek sypiący się z głowy, pokrywający ciemne ubrania albo też żółtawa skorupa skryta pod włosami, jest chorobą skóry, polegającą na drobnopłatowym złuszczaniu się zrogowaciałej warstwy naskórka. Zazwyczaj towarzyszy temu mniejszy bądź większy łojotok. Łupież może być przyczyną łysienia łojotokowego, który dotyka bardzo młode osoby, już po dwudziestym roku życia. Dlatego łupieżu nie wolno lekceważyć, nie można go traktować jedynie w kategoriach estetycznych, ale przede wszystkim – zdrowotnych.

Zobacz też: Maść nagietkowa - zastosowanie na żylaki i trądzik

Domowe sposoby na łupież

Jak pozbyć się łupieżu? Domowe sposoby na łupież są rozliczne. Wykorzystać możemy naturalne właściwości wielu ziół, olejów, czy innych substancji, często znajdujących się w naszej kuchni. Naturalne sposoby na łupież bazują od dziesięcioleci na takich składnikach, jak:

  • pokrzywa,
  • skrzyp polny,
  • rumianek,
  • nagietek lekarski,
  • herbata,
  • lawenda,
  • kora wierzby,
  • czosnek
  • cytryna,
  • kefir naturalny,
  • ocet,
  • oliwa,
  • olej kokosowy

Wybór nie powinien zależeć tylko od naszego widzimisię, ale też rodzaju łupieżu, z którym się zmagamy.

Sprawdź: Srebro koloidalne - do picia, na trądzik. Zastosowanie

Łupież pstry – domowe sposoby

Łupież pstry jest wywołany grzybiczym zakażeniem – najczęściej przez drożdżaki z gatunku nazwanego Malassezia furtur. W odróżnieniu od łupieżu suchego i tłustego, powodowanego przez te same grzyby, pojawia się najczęściej nie na głowie, a na klatce piersiowej, plecach i szyi. Zazwyczaj jego ofiarą są nastolatkowie, dla których staje się to jeszcze jednym z problemów dojrzewania.

Domowe sposoby na łupież pstry w większości przypadków pomogą radzić sobie z tym schorzeniem, jeśli zupełnie go nie eliminując, to przynajmniej zmniejszając nasilenie. Wprawdzie mając w aptece dostępną całą paletę specjalistycznych preparatów na łupież ciężko będzie nie skorzystać z któregoś z nich, ale jeśli ktoś chce stosować wyłącznie domowe sposoby na łupież pstry, może spróbować przemywać skórę olejkiem z drzewa herbacianego, który ma właściwości antygrzybiczne, antybakteryjne i odkażające. Hamuje on wydzielanie łoju i poprawia ukrwienie skóry.

Wśród domowych sposobów na łupież pstry wymienić też można smarowanie olejkiem lawendowym lub wyciągiem z jodły syberyjskiej.

Zobacz: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę

Domowe sposoby na łupież suchy

Łupież suchy również wywoływany jest przed drożdżaki, bywa też efektem wysuszenia skóry głowy przez źle dobrane szampon, suszarkę, prostownicę, koloryzację i inne zabiegi upiększające fryzurę. To właśnie łupież suchy objawia się „deszczem” białych płatków sypiących się z głowy. Wśród domowych sposobów na łupież suchy można wymienić wcieranie w skórę głowy kefiru naturalnego. Po wtarciu jogurtowej maseczki głowę owijamy ręcznikiem lub folią na 30 minut, a następnie myjemy szamponem i spłukujemy wodą.

Kolejny z patentów z kolekcji domowych sposobów na łupież suchy, to smarowanie głowy oliwą z oliwek – w ten sam sposób, jak czyniliśmy to w przypadku jogurtu. Ponadto do stosowania na łupież suchy nadają się między innymi sok z cytryny, czosnek czy aloes.

Łupież tłusty – domowe sposoby

Łupież tłusty to łupież łojotokowy. Przybiera postać żółtych łusek, porastających skórę głowy, czemu towarzyszy silny świąd, czasem też stany zapalne. Z czasem głowę zaczynają pokrywać nieestetyczne strupy. Może być łupież łojotokowy przyczyną miejscowego łysienia, a nieleczony – doprowadzić do wyłysienia niemal całkowitego. Numerem jeden jeśli chodzi o domowe sposoby na łupież tłusty jest cytryna. Często stosowane są też olejki: rozmarynowy, lawendowy i z drzewa herbacianego.

Czytaj też: Grzybica paznokci - leczenie. Preparat, leki, maść

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.