Emolienty – czym są te kosmetyki i jak działają?

 emolienty

Emolienty to kosmetyki, które natłuszczają i zapewniają odpowiednie nawilżenie skórze. Emolienty dla dzieci pokrywają niemowlęcą, jeszcze nie w pełni wykształconą skórę warstwą ochronną, zapobiegającą utracie wody.  Emolienty do twarzy, czy emolienty do włosów, są też stosowane przez osoby dorosłe. Zobacz co to są emolienty, jakie jest ich działanie, skład i zastosowanie.


Emolienty – czym są i jak działają?

Emolienty są kosmetykami natłuszczającymi skórę. Ich działanie polega na wytwarzaniu na powierzchni ciała warstwy ochronnej, tak zwanej okluzyjnej, która hamuje odparowywanie wody z naskórka. Emolienty wchłaniają się też w skórę, blokując kanały, którymi woda odprowadzana jest z organizmu na zewnątrz. Działają też natłuszczająco i zmiękczająco, nadając skórze gładkość. Emolienty chronią skórę przed działaniami czynników zewnętrznych, redukują uczucie pieczenia i świądu w przypadku skóry suchej, mają też lekkie działanie antybakteryjne. Emolienty są dostępne w formie oliwek, lotionów, kremów i maści.

Sprawdź też: Naturalne sposoby na poprawę nastroju

Emolienty – z czego są zrobione?

Emolienty są wytwarzane na bazie naturalnych tłuszczy, w ich składzie znajdziemy np.:

  • oliwę z oliwek,
  • masło shea,
  • olej kukurydziany,
  • sojowy,
  • olej z orzechów macadamia, z wiesiołka.


Oczywiście dokładny skład zależy od producenta i danego produktu.

Emolienty zawierają też dodatki popularnych substancji o działaniu łagodzącym i kojącym, takich jak D-pantenol, czy alantoina.

Emolienty są reklamowane jako naturalne i całkowicie bezpieczne dla skóry, aczkolwiek nie zawsze słowa reklamy znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Tak jak w przypadku każdego kosmetyku, w emolientach mogą znajdować substancje uczulające, na które reakcja zależy od indywidualnych predyspozycji. Zwłaszcza, że emolienty mogą zawierać substancje zapachowe, barwiące oraz konserwujące. Dlatego tak ważne jest uważne czytanie informacji o składzie danego emolientu i wybór tych, które mają jak najlepszą proporcję składników naturalnych do wszelkiego rodzaju ulepszaczy.

Czytaj też:  Jak zahartować organizm przed sezonem jesienno-zimowym?

Emolienty dla dzieci

Skóra noworodków i niemowląt wymaga szczególnej pielęgnacji dziecka. Jest niezwykle delikatna, a wiele jej cech i funkcji nie zostało jeszcze w pełni wykształconych. Nie w pełni gotowa jest na przykład warstwa hydrolipidowa, która ma chronić skórę przed utratą wody. Rozwiązaniem które proponuje kosmetologia, są emolienty dla niemowląt, które wytwarzają powłokę ochronną, hamująca odparowywanie wody.

Emolienty dla noworodka stosujemy po kąpieli, wcierając dokładnie w ciało, jak najszybciej po wyjęciu dziecka z wanienki. W przypadku skóry zdrowej i dobrze nawilżonej nie ma potrzeby, a wręcz nie zaleca się kąpieli w emolientach. Często jednak takie jest właśnie wskazanie lekarskie w sytuacjach, gdy skóra jest przesuszona, w przypadku atopowego zapalenia skóry (AZS).

W każdym przypadku emolienty dla noworodka należy używać z ostrożnością, natychmiast odstawiając dany specyfik w przypadku wystąpienia alergii.

Czytaj także: Dieta na wzmocnienie odporności

Emolienty do twarzy

Emolienty do twarzy mogą się znaleźć w apteczce, tudzież kosmetyczce dorosłej osoby. Tak jak w przypadku dzieci, zapewniają one skórze miękkość, gładkość, odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy rodzaj skóry wymaga tego typu pielęgnacji. Emolienty do pielęgnacji twarzy stosujemy w przypadku skóry suchej i wrażliwej, a także u osób w podeszłym wieku. Nie powinny być używane do cery tłustej.

Emolienty – włosy

Emolienty do włosów mają działanie zbliżone do tych, które stosujemy w celu nawilżenia i natłuszczenie skóry. Emolienty do pielęgnacji włosów chronią również przed utratą wody, budując na powierzchni włosów warstwę ochronną. Często zawierają aminokwasy odpowiedzialne za odbudowę struktury włosa. Dzięki nim włosy stają się bardziej błyszczące i nabierają zdrowszego wyglądu.

Uwaga – co za dużo to nie zdrowo. Emolienty do włosów można „przedawkować”. Po użyciu zbyt dużej ilości emolientu efekt będzie niezbyt estetyczny – włosy będą wyglądać na przetłuszczone, a zamiast puszystości – nabiorą ciężkości. Należy też pamiętać, że tak jak w innych przypadkach, również wybierając emolienty do włosów należy stawiać na naturalność i stawiać na te szampony, które zawierają jak najmniej konserwantów, substancji barwiących i zapachowych. 

Czytaj też: Jak odżywić włosy – naturalne sposoby

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.