Glista ludzka u dziecka – jak się objawia? Badania, leczenie

Glista ludzka to jeden z pasożytów najczęściej zasiedlających organizm dziecka. Może wcale nie dawać symptomów, a jeśli pojawiają się pojawią, to mogą być rozmaite: od kaszlu poprzez gorączkę i reakcje alergiczne aż po bóle brzucha. Na szczęście glistę ludzką u dziecka można dość szybko wyleczyć preparatami przeciwpasożytniczymi.

glista-ludzka

Objawy glisty ludzkiej u dzieci

Ból brzucha to podstawowy symptom jaki może dawać glista ludzka u dziecka. Objawy występowania tego pasożyta w dziecięcym organizmie są jednak niespecyficzne, co więcej mogą wcale się nie pojawić.

Oznaki dolegliwości uzależnione są od miejsca, w którym w danym momencie bytuje glista ludzka. Należy tutaj m.in. wymienić takie objawy, jak:

  • kaszel (nasilony w nocy),
  • duszność,
  • zgrzytanie zębami,
  • reakcje alergiczne (czyli np. wysypka, łzawienie oczu, nieżyt nosa),
  • wymioty,
  • nudności,
  • wzdęcia,
  • uczucie ssania w brzuchu,
  • biegunka,
  • zaparcia,
  • gorączka,
  • chudnięcie.

Im więcej jaj glisty ludzkiej zostało połkniętych przez dziecko, tym symptomy glistnicy mogą być u niego wyraźniejsze.

Badania przy podejrzeniu glisty ludzkiej

Niekiedy glistę ludzką można po prostu zobaczyć w kale dziecka. Zdarza się to jednak stosunkowo rzadko. Jeżeli zachodzi przypuszczenie, że określone problemy zdrowotne wywołuje glista ludzka u dziecka, jakie badania powinno się wykonać?

Możną ją wykryć już w badaniu morfologicznym krwi z rozmazem. Wskazuje na to ilość eozynofili obecnych we krwi. Rzadziej wykonuje się badania serologiczne sprawdzające czy w krwi występują przeciwciała przeciwko gliście ludzkiej.

Kolejnym istotnym badaniem, które powinno pomóc w ustaleniu czy dziecko ma w sobie glisty ludzkie jest badanie kału. Uzyskany wynik może być dodatni albo ujemny, jednak wcale nie musi to oznaczać, że glisty ludzkie są nieobecne (taki wynik określany jest jako fałszywie ujemny). W takim wypadku należy je powtórzyć kilka razy, w odstępie kilku dni między każdym z nich.

Leczenie glisty ludzkiej u dziecka

Warto jednak skonsultować z lekarzem swoje podejrzenia odnośnie tego, że winną niepokojących objawów jest glista ludzka u dziecka. Leczenie glistnicy polega na zaordynowaniu dziecku leków przeciwpasożytniczych. Niekiedy wystarczy podanie jednej dawki leku alby pozbyć się intruza z ciała.

Leczenie tego pasożyta powinno także objąć wprowadzenie zmian żywieniowych, tak by ograniczyć w diecie dziecka węglowodany i cukry (słodycze i słodkie napoje należy zupełnie wykluczyć), a zwiększyć podaż białka.

Należy podjąć kurację eliminującą glistę ludzką z dziecięcego organizmu, ponieważ nie wykryta i nieleczona może doprowadzić m.in. do zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia dróg żółciowych albo ostrego zapalenia trzustki.

Czym jest glista ludzka u dziecka?

Glista ludzka jest pasożytem, który ostatecznie osiedla się w jelicie cienkim człowieka, jednak uprzednio wędruje przez wiele narządów, takich jak wątroba, płuca, gardło, czy żołądek.

W zależności od tego, w którym miejscu aktualnie znajduje się glista ludzka u dziecka, takie objawy będzie dawała. Należy jednocześnie podkreślić, że glista ludzka u dziecka może nie dawać żadnych symptomów, zwłaszcza jeśli w jego organizmie zgromadziła się niewielka ilość tych robaków.

Glista ludzka, obok tasiemca i owsików, stanowi jeden z najczęściej notowanych ataków pasożytniczych na ustrój dziecka. Na świecie odnotowuje się około miliarda przypadków zakażenia glistą ludzką, co w większości dotyczy dzieci.

Glista bytująca w ludzkim ciele może osiągnąć długość nawet 30 cm, żyje maksymalnie dwa lata. Jeśli w tym czasie nie została wykryta i wyleczona, jest wydalana z kałem. Choroba jaką wywołuje glista ludzka to glistnica.

Jak dziecko może się zarazić glistą ludzką?

Dziecko zaraża się glistnicą połykając jajo glisty ludzkiej z dojrzałą larwą w środku. A w jaki sposób pasożyt trafia do ust dziecka? Bardzo prosto. Wystarczy, że dziecko pobawi się w brudnej ziemi, czy piasku, w których znajdują się glisty ludzkie, a potem nie umyje rąk i będzie nimi jadło, itp. Często też larwy glisty są obecne na warzywach i owocach oraz w nieprzegotowanej wodzie, zatem zjedzenie czy wypicie takich nieumytych, nie przygotowanych produktów może spowodować zarażenie robakiem.

Dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena polegająca na częstym i dokładnym myciu rąk, szczególnie po skorzystaniu z toalety, po przyjściu do domu (a zwłaszcza po zabawie na dworze, w piaskownicy, itp.), przed jedzeniem, piciem, itd. Oprócz higieny własnej należy zadbać o czystość produktów (takich jak np. owoce i warzywa), które się spożywa.

Autor: Olga Tomaszewska

Czytaj też:

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.