Graviola – czym jest? Dawkowanie i właściwości

Graviola jest obecnie usilnie promowana jako najsilniejszy lek na raka, przynajmniej spośród specyfików znanych i stosowanych w medycynie naturalnej. Zobacz, czym jest graviola, jakie ma działanie i zastosowanie, na czym polega moc owocu gravioli, w jakich formach i gdzie można kupić graviolę.

 

Graviola

Owoc gravioli

Graviola (Flaszowiec Miękkociernisty) wywodzi się z Ameryki Południowej, a konkretnie z Peru, gdzie znana jest też pod nazwą guanabana. Jest to drzewo o wysokości, która nie przekracza 10 metrów. Graviola lubi ciepły klimat. Rosnąc w odpowiednich warunkach, kwitnie przez cały rok, a jej jadalne owoce dojrzewają w każdym miesiącu. Owoce gravioli przypominają znane z polskich lasów i parków - kasztany, powleczone są bowiem zieloną, kolczastą skorupką. Są jednak dużo większe, najdorodniejsze okazy osiągają rozmiar 30 centymetrów i wagę do 6 kilogramów. Dwa centymetry średnicy osiągają same nasiona gravioli.

Owoce gravioli są jadalne, w smaku przypominają mieszankę ananasów i poziomek. Od walorów kulinarnych, bardziej interesować nas jednak będą ich właściwości lecznicze i składniki aktywne.

Właściwości lecznicze gravioli

W medycynie naturalnej Ameryki Łacińskiej, graviola właściwości lecznicze objawiła już przed wiekami. W tej części świata Graviola ma właściwości przeciwzapalne i działanie przeciwbakteryjne, stosowana była od dawna jako środek antybakteryjny przeciwwrzodowy, pożyteczny w walce z:

  • pasożytami,
  • biegunką,
  • chorobami wątroby,
  • gorączką,
  • objawami reumatyzmu i zapalenia stawów.

Poza tym graviola pomaga w leczeniu depresji, usprawnia pracę układu nerwowego. Graviola uderza bogactwem zawartych w niej witamin (między innymi większość witamin z grupy B, oraz ), oraz składników mineralnych (takich jak magnez, wapń, potas, sód, cynk, fosfor) oraz polifenoli. Sucha masa owoców składa się węglowodanów, białek, lipidów i błonnika pokarmowego.

Zobacz: Olej kokosowy – właściwości kosmetyczne

Graviola na raka

W pierwszej połowie XX wieku lecznicze właściwości gravioli zaczęły przyciągać uwagę naukowców z innych części świata, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Przyczyną wzmożonego zainteresowania stały się pierwsze doniesienia o tym, że może być graviola jest skuteczna w zwalczaniu komórek nowotworowych np. gruczolakoraka prostaty czy raka piersi . W dobie usilnych poszukiwań panaceum na tę straszną chorobę dziesiątkującą ludzkość, głos ten nie mógł zostać pogardzony.

Graviolą zainteresowały się bardzo poważne instytucje i placówki badawcze, łącznie z Narodowym Instytutem Raka w USA. Odkryto, że wśród składników gravioli wyszczególnić można alkaloidy nazwane acetogeninami annonaceowymi. Uczeni z Kalifornii stwierdzili, że graviola ma działanie przeciwnowotworowe, gdyż związki te niszczą komórki rakowe, a przy tym nie działają negatywnie na zdrowe komórki w organizmie człowieka. To właśnie dlatego medycyna naturalna stara się promować graviolę na raka, kosztem chemioterapii.

Pojawiają się w sferze publicznej twierdzenia dowodzące, że jest graviola nawet 10 tysięcy razy bardziej skuteczna, niż chemioterapia! Pytanie - na jakiej podstawie? Na ten moment nie są to wystarczające badania kliniczne. Mimo obiecujących wyników badań, graviola nie stała się jak dotąd, uznanym przez naukę i medycynę konwencjonalną, lekiem na nowotwory. Dlatego pamiętajmy– decyzję o sposobie leczenia, zwłaszcza tak poważnych chorób jak nowotwory, powinien każdorazowo podejmować zespół lekarski, gdyż zahamowanie procesu nowotworowego to żmudny proces.

Sprawdź: Czy czystek poprawia odporność?

Sok z gravioli

Graviolę można nabyć w Polsce w kilku postaciach. Sok z owoców gravioli zakupimy za około 30-40 zł. Producenci zachwalają całą paletę leczniczych właściwości gravioli, sądząc po opisach, nie tylko pozbędziemy się dzięki niej wrzodów żołądka, ale i wygramy walkę z rakiem. Oczywiście pamiętajmy, że mimo zachęcających wyników badań nad graviolą w kontekście nowotworów, terapia nie opiera się na spożywaniu soków za 30 złotych. Sok z owoców gravioli należy jedynie do suplementów diety więc efekty stosowania nie zawsze będą zadowalające dla każdego. Niewątpliwie jednak warto pić graviolę. Sok z gravioli dostarczy do organizmu solidną dawkę witamin i minerałów, poprawiając ogólną kondycję psychofizyczną organizmu.

Tabletki z graviolą

Podobne działanie ma graviola w formie tabletek. Dostępne na rynku energetyzujące suplementy diety zawierają wyciąg z owoców, czasem też z liści lub korzenia gravioli. Ceny gravioli w tabletkach wahają się od 25 do około 100 złotych, w zależności od składu i wielkości opakowania. Na bazie gravioli znajdziemy wiele suplementów jednak zawsze trzeba się stosować do zaleceń producenta i nie przekraczać wskazanej dawki.

Zobacz: Acerola – właściwości i zawartości witaminy C

Gdzie kupić graviolę?

Graviola występuje w formie suplementów diety. Sok i tabletki z gravioli można nabyć w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Bardzo dużo ofert dostępnych jest w sklepach internetowych. Nie mniej pamiętajmy – graviola może być pożyteczna dla naszego organizmu, jej właściwości są cenne, ale nie jest cudownym lekiem na wszystko. Przed rozpoczęciem suplementacji warto poradzić się lekarza lub farmaceuty. Nie opierajmy terapii antynowotworowej jedynie na gravioli, a już na pewno nie decydujmy się na tego typu kroki na własną rękę.

Czy graviola wywołuje skutki uboczne?

Uwaga: spożywanie nadmiernych ilości soku, tabletek lub innej postaci wyciągu z gravioli może nieść za sobą skutki uboczne. Tak samo zresztą, jak w przypadku większość substancji przyjmowanych w nadmiarze. W przypadku gravioli mówi się o takich skutkach ubocznych, jak nudności czy biegunka, których konsekwencją może być odwodnienie. Są też doniesienia mówiące o objawach neurologicznych.

Przeciwwskazania do stosowania gravioli

Nie zaleca się stosowania suplementów z graviolą w przypadku pewnych chronicznych chorób. Choroba Parkinsona to jeden z przykładów takich schorzeń. Osoby, które stosują leki regulujące poziom cukru we krwi oraz te leczące nadciśnienie, również powinny zachować szczególną ostrożność. Z powodu ograniczonej ilości dostępnych badań naukowych, kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią nie powinny jej stosować.

Witaminy i suplementy diety

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.