Guarana – w proszku i mielona. Właściwości, działanie

Guarana

Aby dodać sobie energii, nie trzeba sięgać po kawę. Można zastąpić ją chociażby guaraną. Co to jest guarana i jakie właściwości ona posiada? Poznaj jej pozytywne działanie.

Guarana

Guarana (łac. Paullinia cupana) – co to jest? To roślina rosnąca w Wenezueli i północnej Brazylii. Jej nazwa pochodzi od indiańskiego plemienia Guarani, w którego kulturze była uważana za roślinę magiczną. Używano jej między innymi jako lekarstwa na problemy trawienne, gorączkę oraz zanik sił witalnych.

Krzew guarany osiąga aż do 10 metrów wysokości, a jego pomarańczowo-czerwone owoce kryją w sobie jedno czarne nasiono. To właśnie ono zawiera alkaloidy purynowe, substancje odżywcze oraz przeciwutleniacze, dzięki którym guarana posiada moc właściwości.

Czytaj też: Aloes – właściwości lecznicze i zdrowotne

Guarana  właściwości

Nasiona guarany są źródłem między innymi:

  • kofeiny,
  • teobrominy,
  • teofiliny,
  • garbników i saponin,

przy czym ilość kofeiny jest dwukrotnie większa niż w ziarnach kawy. Dzięki zdolności syntezy tego alkaloidu wolniej wchłania się on z przewodu pokarmowego. To sprawia, że działanie pobudzające zawartej w guaranie kofeiny może utrzymywać się aż do 6 godzin! Poprzez stymulowanie ośrodkowego układu nerwowego, guarana zmniejsza zmęczenie i poprawia koncentrację, przez co jest częstym składnikiem napojów energetycznych.

Guarana  działanie

Dzięki obecności garbników, guarana wykazuje również działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, hamuje rozwój drobnoustrojów w jamie ustnej i zapobiega powstawaniu płytki nazębnej. Guarana może być również pomocna w redukcji masy ciała, a alkoholowy wyciąg z nasion tej rośliny zwalcza m.in. bakterie E.coli i niektóre grzyby.

Zobacz: Acerola – właściwości i zawartości witaminy C

Guarana  skutki uboczne

Skutki uboczne, które mogą pojawić się po spożyciu guarany wynikają zwykle z przedawkowania kofeiny. Należą do nich między innymi:

  • uczucie lęku i niepokoju,
  • silne pobudzenie psychoruchowe,
  • nerwowość,
  • osłabienie,
  • nudności,
  • niemiarowość akcji sera.

Warto pamiętać, że guarana nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży i karmiące, cukrzyków, nadciśnieniowców oraz osoby z zaburzeniami pracy serca.

Guarana w tabletkach

Guaranę można znaleźć w suplementach diety. Forma tabletek jest dobrym sposobem na szybkie i proste dostarczenie sobie sporej dawki kofeiny. Guarana często bywa podstawą preparatów, ale jest również dodatkiem do mieszanek witamin czy suplementów dla sportowców.

Czytaj też: Graviola – czym jest? Dawkowanie i właściwości

Guarana w proszku  guarana mielona

W sprzedaży dostępna jest również guarana mielona. Zwykle przygotowuje się z niej napój, gdzie do jednej szklanki wody dodaje się łyżeczkę proszku. Dziennie powinno spożywać się dwie łyżeczki mielonej guarany. Nie trzeba przyrządzać z niej napoju – równie dobrze można dodać ją do musli czy jogurtu.

Guarana  dawkowanie

Suplementy diety z guaraną zwykle zawierają od 40 do 100 mg kofeiny w jednej tabletce. Warto przy tym pamiętać, że bezpieczna dobowa dawka kofeiny dla dorosłego człowieka to 300 mg. Dawkowanie preparatów z guaraną zależy zatem od danego specyfiku. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek suplementu należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką. 

Sprawdź: Masło shea - właściwości, stosowanie na włosy i twarz

 

 

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.