Inhalacje na katar z soli i nie tylko – jak stosować?

inhalacje na katar

Inhalacje na katar to jedna z najskuteczniejszych, a zarazem najpopularniejszych domowych metod na przeziębienie. Inhalacje na katar dla dzieci zazwyczaj wykonuje się z soli fizjologicznej. Zobacz, jak przygotować inhalacje na katar u niemowlaka, dlaczego zaleca się inhalacje na katar w ciąży, jakie inhalacje na katar można jeszcze przygotować, żeby nie ograniczać się jedynie do stosowania soli.

Inhalacje na katar – kiedy stosować?

Nieżyt nosa, czyli swojski katar, to choroba oraz zespół objawów zapalenia błony śluzowej oraz zapalenia zatok.
Należą do tych objawów:

  • poczucie zapchania nosa,
  • wyciek wydzieliny z nosa,
  • spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła,
  • szczypanie,
  • swędzenie.


Nieżyt nosa może powodować kaszel. Często towarzyszy mu lekka gorączka, osłabienie, dreszcze, nudności. Katar może mieć podłoże alergiczne, ale zdecydowanie częściej – infekcyjne. Wirusowe zakażenia, wywołujące katar, przenoszone są drogą kropelkową, zazwyczaj w okresie jesiennym i wiosennym. 

W zależności od przyczyn i przebiegu nieżytu nosa, katar można leczyć za pomocą leków:

  • przeciwhistaminowych,
  • kortykosteroidów,
  • inhibitorów cyklooksygenazy i lipooksygenazy,
  • cholinolityków,
  • a nawet antybiotyków.


Wiele osób stosuje jednak inhalacje na katar, bardzo sobie ten naturalny, domowy sposób ceniąc.

Inhalacje na katar – jak to się robi?

Inhalacje na katar w domowych warunkach można przygotować i przeprowadzić w dwojaki sposób. Pierwszy, to słynna tradycyjna inhalacja nad parująca miską, z ręcznikiem na głowie, którą stosowali już nasi rodzice i dziadkowie. Nie ma nic prostszego. Wystarczy przygotować wywar poprzez dolanie do zagotowanej wody substancji, którą zamierzamy się inhalować (np. sól, rumianek, amol itd.).

Nad taką miksturą pochylamy głowę (w sensie dosłownym) na kilka do kilkunastu minut, dla lepszego efektu przykrywając się ręcznikiem. Głęboko oddychamy.

Przy tego typu inhalacjach należy jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek, nie przedłużając ich w nieskończoność. Choćby z tego względu, że pod ręcznikiem panować będzie niemiłosierne gorąco.

Drugim sposobem inhalacji na katar w domowych warunkach, jest skorzystanie ze specjalnego inhalatora. Pneumatyczne, tłokowe inhalatory rozpylające mgiełkę, która przedostaje się do nozdrzy chorego, nadają się do inhalowania solą fizjologiczną, ziołami, a także – do przyjmowania w ten sposób wielu leków.

Zobacz produkty z działu: Higiena nosa

Inhalacje na katar dla dzieci

Podstawowym surowcem wykorzystywanym do przygotowania inhalacji na katar jest sól. Inhalacje na katar z soli rozluźniają zalegającą i blokującą nos wydzielinę z nosa, ułatwiają jej spływanie i wydmuchiwanie. Nie jest to jednak metoda idealna. Inhalacje z soli powodują podrażnienie błony śluzowej. Dlatego w przypadku inhalacji na katar dla dzieci zaleca się stosowanie soli fizjologicznej, która nie daje drażniącego efektu.

Stosowanie łagodniejszego inhalatora jest ważne, ponieważ dzieci mogą chorować wyjątkowo często – przeciętne dziecko może przechodzić nieżyt nosa nawet do 8 razy w roku. Sprzyjają ku temu okoliczności. Tego typu zakażenie wirusowe przenosi się drogą kropelkową, o co szczególnie łatwo w miejscach takich jak żłobek, przedszkole, plac zabaw, przychodnia lekarska.

Inhalacje na katar dla niemowlaka - inhalacje na katar inhalatorem

Bazujące na soli fizjologicznej inhalacje na katar dla niemowlaka i nieco starszego dziecka należy wykonywać z użyciem specjalnego inhalatora - nebulizatora, który można nabyć w aptece. Wprowadzona do niego sól fizjologiczna zamieniana jest w mgiełkę, która dostaje się do nosa dziecka poprzez specjalną maseczkę przykładaną do jego twarzy.  Inhalacje na katar inhalatorem skutecznie udrożnią nos dziecka i nawilżą błonę śluzową, dając ulgę maluchowi, a przy okazji także jego rodzicom. 

Inhalacje na katar w ciąży

Inhalacje na katar w ciąży to bezpieczny sposób na walkę z objawami przeziębienia, ponieważ są neutralne dla rozwijającego się w łonie matki dziecka. Inhalacje nie tylko rozrzedzą wydzielinę i udrożnią nos, ale też nawilżą gardło i oskrzela. Inhalacje mogą się okazać przydatne na wiele dolegliwości, a nawet profilaktycznie, w zależności od środka który zaaplikujemy do miski z gorącą wodą lub inhalatora.

Sprawdź: Najlepsze inhalatory na katar

Z czego inhalacje na katar – nie tylko sól

Inhalacje na katar z soli fizjologicznej to tylko jedna z propozycji. Inhalacje na katar można wykonać używając do tego celu wielu ziół i olejków. Popularnymi inhalatorami są:

  • Melisa
  • Amol
  • Solanki zawierające magnez, jod, potas, czy krzem
  • Olejek eukaliptusowy
  • Olejek tymiankowy
  • Olejek sosnowy (można użyć również prawdziwych ściętych gałązek sosny, lub jej szyszek)


Sprawdź: Witamina K i K2 MK7 - występowanie, właściwości i przeciwwskazania

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.