Jak pozbyć się nadmiaru sebum na twarzy?

nadmiar sebum

Wbrew pozorom cera tłusta wcale nie jest mniej kłopotliwa w pielęgnacji niż sucha. Nadmiar sebum sprawia, że nieestetycznie się błyszczy. Ponadto czyni skórę podatną na pryszcze. Jednak można się z tym uporać.

Sebum to naturalna wydzielina, produkowana przez gruczoły łojowe na całej powierzchni skóry (z wyjątkiem wewnętrznej strony dłoni i spodów stóp). Jest mieszaniną lipidów i składa się głównie z monoglicerydów, diglicerydów, triglicerydów, wosków, skwalenu, wolnych kwasów tłuszczowych, estrów cholesterolu i cholesterolu.

Zadaniem sebum jest natłuszczanie i tworzenie warstwy ochronnej przeciw:

  • bakteriom,
  • wirusom,
  • grzybom,
  • promieniowaniu UV,
  • zmianom temperatury,
  • urazom.

Jeśli jest go za mało, skóra staje się szorstka, wiotka i pomarszczona, trudniej wchłania zawarte w kosmetykach składniki aktywne. Natomiast jego nadmiar powoduje charakterystyczne błyszczenie cery, szczególnie na nosie, czole, policzkach i brodzie.

Czytaj także: Regulacja i stylizacja brwi - praktyczne wskazówki

Skórę, która wydziela zbyt dużo sebum, określana jest jako tłusta. Jej zaletą jest mniejsza podatność na zmarszczki, bo tłuszcz pomaga utrzymać wilgoć w naskórku. Jednak sprawia spore problemy z powodu nieestetycznego połysku i charakteryzuje się przebarwieniami i pryszczami. Osoby z tym typem skóry są bardziej podatne na zatkane pory, zaskórniki i gromadzenie się martwych komórek skóry na powierzchni cery. Skóra tłusta może być matowa i szorstka w dotyku.

Problem nadmiernego wydzielania sebum na twarzy dotyczy też skóry mieszanej, przede wszystkim w tzw. strefie T.

Poznaj: Rodzaje cery - sprawdź, jaki masz typ cery

Jak sobie radzić z nadmiarem sebum?

Po pierwsze, skóra tłusta powinna być starannie oczyszczana zarówno rano, jak i wieczorem za pomocą żeli i płynów do twarzy, opracowanych specjalnie dla skóry tłustej. Ich wartość pH powinna wynosić od 4,5 do 5,5, ponieważ pH skóry wynosi około 5,4.

Czytaj też: Konturowanie twarzy - porady dla początkujących

Po oczyszczeniu twarz powinna być dokładnie zmyta tonikiem do cery tłustej. Także pozostałe kosmetyki do pielęgnacji skóry tłustej powinny być jej specjalnie dedykowane – z małą ilością naturalnych olejków, bez syntetycznych wosków ani innych środków lipidowych, które mogłyby zaostrzyć tłustą strukturę skóry. Naturalnym kosmetykiem przeciwko nadmiarowi sebum jest maska z miąższu aloesu. Wysusza naskórek i zmniejsza połysk.

Raz na tydzień możemy zafundować tłustej cerze peeling. Wygładza skórę, usuwając zrogowaciały naskórek. Możemy zrobić go na bazie soku z cytryny i cukru. Moczymy gazik sokiem z cytryny, posypujemy cukrem i masujemy twarz okrężnymi ruchami. Zostawiamy masę na twarzy na pięć minut, a następnie spłukujemy ciepłą wodą. Warto raz – dwa razy w tygodniu zastosować maseczką oczyszczającą, np. na bazie glinki.

Usunie martwy naskórek i nadmiar sebum. Przed nałożeniem maski można wziąć kąpiel parową lub gorący prysznic, aby rozszerzyć pory skóry i delikatnie usunąć zaskórniki. Osoby z tłustą cerą powinny unikać preparatów odtłuszczających na bazie alkoholu, które początkowo eliminują nadmiar sebum, jednak w krótkim czasie nasilają jego produkcję. Niewskazane jest także stosowanie płynów przeciwbakteryjnych, jeśli na skórze nie ma wykwitów ropnych czy zapalnych (nawet w tym wypadku można ich używać jedynie co trzeci dzień).

Posiadacze tego typu cery powinni porzucić też nawyk matowienia cery kolejną warstwą pudru, co skutkuje zatkaniem porów i tworzeniem się wyprysków, krostek i zaskórników. Trzeba też pamiętać, aby unikać pocierania twarzy ręką, ponieważ powoduje to nie tylko przenoszenie bakterii, ale i pobudza gruczoły łojowe do pracy. Wpływ na zwiększoną produkcję serum ma również nieprawidłowa dieta, w tym niedobory witaminy A, B2 i B6. Natomiast zmniejszą ją produkty spożywcze oraz preparaty z magnezem i cynkiem.

Autor: Marzena Maciejczyk 

 

Sprawdź też:

 

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.