Jak pozbyć się wągrów - sprawdzone sposoby

 Jak pozbyć się wągrów

Jak pozbyć się wągrów? Na początek zła wiadomość. Jeśli skóra ma tendencję do przetłuszczania się, prawdopodobnie żaden sposób na wągry nie okaże się cudownym rozwiązaniem na wieki, ani nawet na lata. Należy się liczyć z tym, że plastry na wągry i inne środki zaradcze (maseczka na wągry z żelatyny, maseczka na zaskórniki z miodu i inne), będą mieć działanie głównie doraźne, a pytanie jak usunąć wągry będzie do nas wracać jak bumerang.

Jak pozbyć się wągrów

Jak pozbyć się wągrów? Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnić należy w kilku zdaniach, czym są wągry – znacznie to ułatwi dywagacje dotyczące sposobów na wągry.

Znamy je jako czarne kropki, pojawiające się na twarzy. Zwane inaczej zaskórnikami, wągry powstają wskutek zapychania się ujść gruczołów łojowych. Ma to związek z nadmiernym wydzielaniem sebum. Pory zatykane są przez wydzielany łój, połączony z resztkami zrogowaciałego naskórka oraz brudu. Z czasem ta specyficzna i mało apetyczna mieszanka nabiera czarnej barwy.

Wągry na nosie, wągry na plecach

Najczęściej występują wągry na nosie, a także na czole i brodzie – to te miejsca, które łącznie tworzą tak zwaną strefę T. Nie jest to przypadek, bo właśnie gruczoły łojowe zlokalizowane na nosie, czole i brodzie wydzielają najwięcej sebum. Jak łatwo się domyślić, na wągry na nosie oraz w innych miejscach (mogą też wystąpić wągry na plecach), najbardziej narażone są osoby o tak zwanej cerze tłustej, ze skłonnością do łojotoku.

Czytaj też: Krem z witaminą C - właściwości i zastosowanie

Sposób na wągry?

Jak pozbyć się wągrów i jak usunąć wągry? Większość osób widząc po raz pierwszy czarne kropki na swoim nosie i orientując się, że są to owe osławione wągry, bierze się za ich wyciskanie. Jest to czynność żmudna, niekiedy bolesna, ale przede wszystkim pozbawiona większego uzasadnienia. Dlaczego nie należy wyciskać wągrów?

Specjaliści a także „weterani” wiedzą, że zabieg ten jest bardzo nietrwały w skutkach – w miejsce wyciśniętych wągrów po kilku tygodniach na nawet dniach zaczynają powstawać nowe. Usuwanie wągrów w ten sposób nie wpływa bowiem w żaden sposób na przyczynę ich powstawania, czyli nadmierną produkcję sebum. W dodatku wyciskając zaskórniki na nosie i w innych miejscach, narażamy się na ryzyko niewielkich zakażeń bakteryjnych.

Plastry na wągry

Jednym z usilnie lansowanych w ostatnim czasie sposobów na zaskórniki plastry na wągry. Działanie plastrów na wągry polega na oczyszczaniu porów metodą mechaniczną. Plastry na wągry przykleja się do nosa, czoła lub brody i po czasie wskazanym w instrukcji, odrywa od powierzchni ciała.

Klejąca powłoka plastrów wyciągnie ze skóry wągry, brud i inne niepożądane elementy. Minusem tego typu zabiegów jest umiarkowana skuteczność w wyciąganiu głębszych zanieczyszczeń, można więc zaryzykować stwierdzenie, że jest to metoda powierzchowna w dosłownym tego słowa znaczeniu. Z drugiej strony plastry na wągry mogą być jedynym albo jednym z niewielu sposobów na wągry, które są do zaakceptowania przez osoby ze skórą naczynkową – w ich przypadku mocniejsze metody oczyszczania mogą przynieść opłakany wizualnie efekt.

Sprawdź: Krem przeciwzmarszczkowy - jaki krem na zmarszczki wybrać?

Maseczka na wągry z żelatyny

Domowe sposoby na wągry obejmują całą paletę środków. W powszechnym użyciu są rozmaite maseczki, w tym:

  • miodowa,
  • z węgla aktywnego,
  • z jajek.

Jedną z nich jest maseczka na wągry z żelatyny. Jej wykonanie i rozprowadzenie na twarzy jest dziecinie proste. Maseczkę na wągry z żelatyny przygotowujemy rozpuszczając żelatynę w podgrzewanym mleku. Po przestudzeniu miksturę należy nałożyć pędzelkiem na nos, czoło, czy inne miejsca, z których chcemy usunąć wągry.

Po chwili maseczka na wągry z żelatyny zacznie przywierać do skóry. Po około pół godzinie należy zastygłą skorupę zdecydowanym ruchem zerwać z twarzy. Jak więc widać, maseczka na wągry z żelatyny działa na podobne zasadzie, jak wspomniane wyżej plastry. Co do skuteczności – również najlepiej jest przetestować samodzielnie.

Zobacz: Krem na przebarwienia - jaki krem rozjaśniający wybrać?

Domowe sposoby na wągry

Jak się pozbyć wągrów stosując jeszcze inne domowe sposoby? Na wągry przydatne są peelingi i generalnie regularne oczyszczanie skóry. Zaskórniki na nosie niektórzy usiłują likwidować za pomocą gorących „parówek ziołowych”, jednak pochylanie się nad miską z gorącym naparem jest ryzykowne i nie zawsze przynosi efekty. Przymierzając się do tego typu zabiegów, dobrze jest się skonsultować z dermatologiem, który oceni typ i kondycję skóry a także stan gruczołów łojowych. Na pewno „parówek” nie wolno stosować, gdy mamy do czynienia z niezaleczonymi zmianami ropnymi.

Dodatkowo należy pamiętać, że usuwanie wągrów musi się wiązać z wysoko postawioną poprzeczką, jeśli chodzi o warunki higieniczne. Należy dbać o sterylność, a po zabiegu skórę odkażać. 

Czytaj także: Krem matujący - jaki wybrać? Najlepszy krem matujący

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.