Kozieradka - jak stosować na włosy

 Kozieradka

Kozieradka pospolita (kozieradka lekarska) jest rośliną, której nasiona znajdują szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, kosmetologii oraz kuchni. Kozieradka pomaga regulować pracę układu trawiennego i dba o właściwy poziom cholesterolu. Może też być stosowana kozieradka na włosy – wcierka z kozieradki zapewni im blask, sprężystość, ograniczy wypadanie i będzie stymulować szybszy porost. Uniwersalność tej rośliny podkreśla fakt, że w medycynie naturalnej zwykło się uważać, iż kozieradka działa na powiększenie biustu.

Kozieradka pospolita – czym jest?

Kozieradka pospolita (kozieradka lekarska) jest jednoroczną rośliną zielną z rodziny bobowatych. Kozieradka pochodzi z rejonu Kaukazu, pierwotnie rosła też na terenie obecnego Turkmenistanu czy Uzbekistanu, a także Ukrainy i Mołdawii. Obecnie występuje w wielu innych miejscach w Europie i Azji, w tym w Polsce, gdzie nazywana jest też niekiedy bożą trawką.

Kozieradka

Kozieradka kwitnie latem, dając nieprzyjemny mdły zapach. Oprócz tego kozieradka charakteryzuje się silnym, „palowym” korzeniem. Jej łodyga jest pokryta delikatnym meszkiem. Jednak ceniona jest kozieradka głównie ze względu na owoce – charakterystyczne wygięte strąki, zawierające 15 nasion każdy. Nasiona kozieradki od lat znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie.

Nasiona kozieradki

Głównym powodem, dla którego pozyskuje się nasiona kozieradki jest śluz polisacharydowy, którego zawartość sięga nawet 40 procent. Dodatkowo nasiona kozieradki zawierają:

  • saponiny,
  • białka roślinne,
  • flawonoidy,
  • fosfolipidy,
  • cholinę,
  • niacynę,
  • lecytynę,
  • olejki eteryczne,
  • witaminy PP oraz D,

a także składniki mineralne, takie jak: krzem, magnez, żelazo, potas czy selen. Dzięki zawartości wszystkich tych składników, nasiona kozieradki cenione są nie tylko przez medycynę naturalną, o czym już wspomnieliśmy, ale także bywają powszechnie stosowane jako surowiec w kosmetologii, a także jako przyprawa w kuchni, w szczególności kuchni indyjskiej i arabskiej.

Czytaj też: Rokitnik (pospolity, zwyczajny) - formy, właściwości

Kozieradka właściwości

Kozieradka właściwości lecznicze przejawia na tak wielu polach, że nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkie. Skupmy się jedynie na najważniejszych.

Po pierwsze, kozieradka pospolita działa osłaniająco i przeciwzapalnie na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dzięki tej właściwości kozieradka może być stosowana pomocniczo w chorobie wrzodowej. Roślina ma też działanie żółciopędne, pobudzające wydzielanie soku trzustkowego, żołądkowego, czy jelitowego. Wszystko to sprawia, że kozieradka sprawdzi się na zaparcia, na biegunki, na lepsze trawienie.

Po drugie, dzięki zawartości saponin, kozieradka obniża poziom cholesterolu we krwi, zapobiegając rozwojowi takich chorób, jak miażdżyca.

Kozieradka może być stosowana także przez cukrzyków, ponieważ korzystnie wpływa na stężenie glukozy we krwi po posiłkach.

Oprócz tego uważa się, że kozieradka pospolita ma działanie moczopędne, mlekopędne, rozkurczowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwobrzękowe. Kozieradka pobudza również regenerację tkanek.

Ale to nie wszystko…

Zobacz też: Kozieradka na cukrzycę

Kozieradka na włosy

Kozieradka na włosy? Tak! Tak zwana wcierka z kozieradki może bardzo korzystnie wpłynąć na kondycję naszych włosów. Wmasowując wyciąg z nasion kozieradki w skórę głowy, dostarczamy jej cennych składników, do których można zaliczyć minerały (selen, potas, magnes, krzem) a także fosfolipidy, które wzmacniają i przyspieszają odbudowywanie się zniszczonych błon komórkowych. To wszystko sprawia, że po zastosowaniu kozieradki na włosy, są one bardziej błyszczące i sprężyste, szybciej rosną, mniej wypadają, mają mniejszą skłonność do przetłuszczania się.

Wcierkę z kozieradki na porost włosów można wykonać samodzielnie. Aby przygotować wcierkę, wystarczy łyżeczkę nasion kozieradki wsypać do kubka wrzącej wody i odstawić na kilkanaście minut. Pamiętajmy, że po zaaplikowaniu wcierki z kozieradki na skórę głowy, należy założyć czepek, lub foliową torebkę i spędzić w ten sposób przynajmniej 2 godziny.

Zobacz: Odżywki i maski do włosów

Kozieradka na powiększenie biustu

Od wieków panuje przekonane, że może też wpływać kozieradka na powiększenie biustu. Brzmi to nieco jak przejaw wiary w cuda, nie mniej rozwój nauki pozwala na wyodrębnienie właściwości kozieradki,które faktycznie w pewien sposób mogą wpływać na wygląd piersi – oczywiście w niewielkim zakresie. Otóż, oprócz wyżej wymienianych składników, kozieradka zawiera w swoim składzie również fitoestrogeny.

Są to związki występujące w roślinach, swoją charakterystyką przypominające działanie kobiecych hormonów płciowych - estrogenów. Dzięki nim picie herbatki z kozieradki może powodować lekkie zwiększenie objętości i twardości piersi. Poza tym kozieradka do picia może pobudzać organizm kobiet będących w okresie laktacji do wydzielania większej ilości mleka, co również doprowadzi do optycznego zwiększenia biustu. 

Czytaj też: Jałowiec (pospolity) - zastosowanie. Jak wygląda?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.