Krem do tatuażu - jaka maść na tatuaż jest dobra? Leki

 Krem do tatuażu

Tatuaż to wyjątkowa forma zdobienia ciała. Abyśmy mogli przez wiele lat cieszyć się nieskazitelnie wyglądającym wzorem, tuż po jego wykonaniu należy przestrzegać kilku zasad. Ile goi się tatuaż i jak w tym czasie go pielęgnować?

Jak dbać o świeży tatuaż?

O każdy tatuaż trzeba dbać w taki sam sposób - niezależnie od wielkości wzoru i miejsca, w którym został on wykonany. Tuż po zabiegu tatuator przykrywa świeży tatuaż folią, którą zdejmuje się po upływie kilku godzin. Następnie należy przemyć wzór wodą z dodatkiem delikatnego mydła i osuszyć papierowym ręcznikiem. Na koniec na tatuaż nakładamy zalecaną przez tatuatora maść: zwykle są to dostępne w każdej aptece Bepanthen lub Alantan, choć w sprzedaży znajdują się także inne, specjalistyczne kremy do pielęgnacji tatuażu.

Ile goi się tatuaż?

Po wykonaniu tatuażu należy bezwzględnie przestrzegać kilku zasad:

  • świeżego wzoru nie wolno dotykać brudnymi rękami, drapać go czy skubać
  • przez 3 dni po wykonaniu tatuażu nie należy pić alkoholu – rozrzedza on krew, co może doprowadzić do wypłynięcia tuszu i powstania dużych strupów
  • przez miesiąc nie wolno się opalać i chodzić na basen
  • długie kąpiele lepiej zastąpić szybkimi prysznicami (starajmy się nie moczyć świeżo wytatuowanego miejsca)

Etapy gojenia tatuażu

Większość tatuatorów radzi, aby owijać tatuaż folią jeszcze przez 2-3 dni po jego wykonaniu, choć w przypadku drobnych, kilkucentymetrowych wzorów nie jest to konieczne. Folii nie trzeba nosić również będąc w domu. Nie można jednak zapominać o kilkukrotnym przemywaniu i smarowaniu tatuażu maścią w ciągu dnia. Gojenie tatuażu to proces, który trwa zwykle 2-3 tygodnie, czasem miesiąc. Przez pierwsze parę dni możemy mieć do czynienia z:

  • sączeniem,
  • obrzękiem,
  • zaczerwienieniem,
  • bólem,

jednak objawy te zmniejszają z dnia na dzień, aż w końcu ustępują.

Strupki na tatuażu

Drugi etap to lekki świąd i łuszczenie się skóry – zaczyna się on po około tygodniu od wykonania tatuażu i trwa przez kilka dni. Wówczas sama powierzchnia tatuażu staje się bardzo sucha, a w niektórych miejscach pojawiają się strupki. Pod żadnym pozorem nie próbujmy ich zdrapać! Po mniej więcej tygodniu odpadną same. Pamiętajmy też o regularnym nawilżaniu tatuażu poleconą przez tatuatora maścią. Pod koniec tego etapu pojawi się dużo złuszczonego naskórka. Nie odrywajmy go – odpadnie sam, gdy będzie na to gotowy. Jeśli musimy wyjść ze świeżym tatuażem na słońce, posmarujmy go blokerem, czyli kremem z filtrem 50 czy 60 SPF.

Gojenie się tatuażu

Lekki ból i zaczerwienienie to objawy, które pojawiają się tuż po zrobieniu tatuażu. Utrzymują się one do kilku dni, jednak jeśli zostają z nami na dłużej, warto zasięgnąć porady tatuatora, który odróżni niepokojące symptomy od normalnych oznak gojenia. Jeśli w miejscu wzoru pojawi się wysypka, tkliwość będzie się nasilać, a dodatkowo będziemy mieć do czynienia z gorączką lub ropnym wyciekiem, jak najszybciej należy udać się bezpośrednio do lekarza.

Krem do tatuażu

Czym smarować tatuaż? Najlepiej kremem na tatuaż zarekomendowanym przez naszego tatuatora. Zwykle są to preparaty stosowane w leczeniu stanów zapalnych skóry (na przykład Bepanthen) lub maści z witaminą A (na przykład Alantan Plus). Zdecydowanie nie należy stosować wazeliny oraz kremów i balsamów do ciała. Te można nakładać dopiero po całkowitym zagojeniu się tatuażu.

Jak pielęgnować tatuaż?

Dbanie o tatuaż to rzecz ważna nie tylko w pierwszych tygodniach po jego zrobieniu, ale także w późniejszym okresie. Przede wszystkim, wzór trzeba chronić przed promieniowaniem słonecznym, dlatego przed każdym opalaniem należy smarować go kremem z wysokim filtrem SPF (50 lub 60). Co jakiś czas ozdobę można posmarować specjalną maścią na tatuaż. W sprzedaży dostępne są również preparaty odświeżające kolor naszej ozdoby. 

 

 

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.