Krwawienie w ciąży - lekkie, obfite. Ile trwa? Co oznacza?

Krwawienie w ciąży może być objawem zarówno udanego zapłodnienia (krwawienie implementacyjne), jak i zapowiedzią poronienia albo innych komplikacji. Zobacz, o czym świadczy lekkie i obfite krwawienie na różnych etapach ciąży – w I, II i III trymestrze. Sprawdź, co należy robić, gdy zauważysz na bieliźnie plamy krwi.

krwawienie-w-ciazy

O czym może świadczyć krwawienie w ciąży?

Krwawienie w ciąży, w zależności od intensywności, zabarwienia oraz czasu, w jakim występuje, może być symptomem zarówno niegroźnych procesów fizjologicznych, jak i stanów zagrażających życiu dziecka oraz jego matki.

Krwawienia zdecydowanie częściej występują w I trymestrze ciąży, wtedy też może dochodzić do poronień. W II i III trymestrze krwawienie jest natomiast związane z zaburzeniami i powikłaniami stanowiącymi wskazanie do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia, takimi jak choćby łożysko przodujące.

Lekkie krwawienie w ciąży

W około 30 procentach przypadków, na samym początku ciąży dochodzi do tak zwanego krwawienia implementacyjnego. Jest to niegroźne zjawisko fizjologiczne związane z zagnieżdżeniem się zarodka w błonie śluzowej macicy, czemu towarzyszy niekiedy mikroskopijnych śladów uraz.

Krwawienie implementacyjne występuje zazwyczaj około 7-12 dni od czasu stosunku, w wyniku którego doszło do zapłodnienia. Tyle właśnie czasu mija od połączenia się gamety żeńskiej i męskiej do implementacji zarodka w macicy. Ponieważ mniej więcej w tym samym terminie wystąpić powinno krwawienie miesięczne, często są one mylone. Jest ono mało obfite (zazwyczaj niewielkie tylko plamienie), rzadkie, blado różowe albo brunatne. Tego typu lekkie krwawienie w ciąży jest normalne i całkowicie niegroźne. Bywa wręcz traktowane jako jeden z symptomów zapłodnienia.

Krwawienie w ciąży po stosunku

Seks w czasie ciąży nie jest zabroniony i nie wiąże się z ryzykiem uszkodzenia płodu. Co więcej, zmiany hormonalne zachodzące wówczas w organizmie kobiety powodują, że wiele przyszłych mam silniej się pobudza i łatwiej dochodzi do orgazmu. Wiele osób powstrzymuje się jednak od współżycia w tym czasie, martwiąc się o bezpieczeństwo płodu. Tym bardziej, jeśli po stosunku pojawi się krwawienie. W ciąży nie jest ono niczym nadzwyczajnym ze względu między innymi na większe ukrwienie szyjki macicy. Objawu tego nie należy jednak lekceważyć, jako że przyczyny krwawienia mogą być znacznie poważniejsze.

Obfite krwawienie w ciąży

Obfite krwawienie w ciąży, zwłaszcza w pierwszym jej trymestrze, bardzo często jest zwiastunem poronienia, czyli przedwczesnego zakończenia ciąży trwającej mniej niż 22 tygodnie, związanego z wydaleniem obumarłego płodu. Tego typu krwawienie może trwać kilka dni, jest bardzo silne, a objawem współwystępującym jest ból podbrzusza oraz skurcze. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie udać się do szpitala, gdzie ciężarna otrzyma leki na podtrzymanie ciąży. Jeśli podjęte działania okażą się nieskuteczne i nie będzie szansy na powstrzymanie krwawienia oraz uratowanie dziecka, wykonane zostanie łyżeczkowanie macicy. Pamiętać należy, że poronieniem kończy się wg różnych danych od 10 do nawet 20 procent ciąż. Zdecydowana większość w pierwszym trymestrze, a wręcz – w pierwszych dniach. Do czynników sprzyjających poronieniu należą między innymi uwarunkowania genetyczne, a także wzmożony stres i wysiłek fizyczny.

Inne przyczyny krwawienia w I trymestrze ciąży

W pierwszych tygodniach ciąży krwawienie może być spowodowane także przez:

  • zagnieżdżenie zarodka poza macią. Ciąża maciczna, jako bezpośrednio zagrażająca życiu kobiety, jest jednoznacznym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu aborcji,
  • polip lub nadżerka szyjki macicy – krwawienie w tym przypadku jest zazwyczaj niewielkie, nie mniej może niepokoić przyszłą mamę, dlatego powinno być skonsultowane przez ginekologa,
  • zmiany hormonalne – od momentu zajścia w ciążę w organizmie kobiety dochodzi do hormonalnej burzy, deregulującej funkcjonowanie wielu narządów i systemów, w tym układu krwionośnego. Tego typu krwawienia też zazwyczaj nie są groźne.

Mocne krwawienie w ciąży

W drugiej części ciąży krwawienia występują zdecydowanie rzadziej, ale jeśli do nich dochodzi, przyczyny zazwyczaj są poważne. Wymienić wśród nich można między innymi:

  • przedwczesne oddzielenie łożyska, które odpowiada za 31 procent krwawień w II i III trymestrze ciąży. To powikłanie, które polega na oddzieleniu się prawidłowo ulokowanego łożyska od ściany macicy zanim zacznie się poród. Krwawieniu towarzyszy silny, mdły ból brzucha, pojawić też mogą się wymioty. Przedwczesne oddzielenie łożyska jest wskazaniem do natychmiastowego zakończenia ciąży przez cesarskie cięcie.
  • łożysko przodujące, czyli zbyt niskie zagnieżdżenie łożyska w macicy. To powikłanie ciąży, do którego najczęściej dochodzi pomiędzy 28 a 32 tygodniem. Krwawienie początkowo jest skąpe, z czasem jednak coraz mocniejsze. Na względnie wczesnym etapie ciąży zaleca się w takim przypadku obserwację i czekanie na rozwój sytuacji, gdy zaś planowany termin porodu jest bliski, zazwyczaj wykonuje się cesarskie cięcie. Łożysko przodujące odpowiada za przeszło 20 procent krwawień w II i III trymestrze ciąży.
  • inne przyczyny, takie jak odejście czopu śluzowego, pęknięcie macicy, nowotwór szyjki macicy, polip lub nadżerka szyjki macicy i wiele innych. Pamiętajmy, że jedynie lekarz jest w stanie określić przyczyny krwawienia. Ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka nie należy w takiej sytuacji zwlekać z wizytą w szpitalu.

Autor: Piotr Brzózka

Zobacz też:

Źródła:

  • Grzegorz H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, tom 1, 2011, Wydawnictwo Lekarskie PZWL
  • Iwona Szymusik, Krwawienia/krwotoki w II połowie ciąży i w czasie porodu, I Klinika Położnictwa i Ginekologii WUM, http://www.uczkin.pl

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.