Lekarz online - za darmo, porady, konsultacje

Lekarz online to usługa rewolucjonizująca tradycyjny system świadczeń medycznych. Przychodnia online udziela porad na odległość, za pomocą narzędzi teleinformatycznych, bez osobistego kontaktu lekarza z pacjentem. Tego typu rozwiązanie pozwala skrócić czas oczekiwania na konsultację, otrzymać receptę bez wizyty u lekarza czy rozwiązać „wstydliwy problem” (stąd wysyp ofert i zapytań takich jak „ginekolog online”).

Telemedycyna jest relatywnie nową, ale dynamicznie rozwijającą się formą świadczenia usług medycznych, wykorzystującą najnowsze zdobycze technologii służących do komunikacji na odległość, pozwalającą za pośrednictwem narzędzi internetowych postawić diagnozę i wdrożyć leczenie bez osobistego kontaktu lekarza z pacjentem. Jak rozwiązanie znane potocznie jako „lekarz online” działa w praktyce?

Jak działa lekarz online?

Lekarz online jest opcją w coraz szerszym zakresie oferowaną przez tradycyjne poradnie zdrowia, a także stanowiącą fundament działalności różnego typu firm medycznych świadczących usługi wyłącznie w Internecie. Kluczowym czynnikiem, który łączy wszystkie tego typu formy aktywności, jest brak bezpośredniej styczności między chorym i jego lekarzem. Do kontaktu służą w tym przypadku takie narzędzia, jak Skype, czy inne, niekiedy autorskie, komunikatory. W określonych przypadkach rozpoznanie może być postawione na podstawie informacji mailowych lub uzyskanych drogą telefoniczną. Narzędzia internetowe często wykorzystywane są też do przesyłania dokumentacji medycznej, zdjęć RTG, wyników badań itd.

Zobacz: Jak zamawiać leki na recepta.pl

Kim jest lekarz doktor online?

W rzeczywistości telemedycyna jest pojęciem szerokim o nie do końca ostro sprecyzowanych granicach. Lekarzem online nazywany jest zazwyczaj specjalista, który przeprowadza wywiad lekarski, stawia diagnozę i przepisuje leki, tyle że bez kontaktu osobistego. Bardzo często tego typu konsultacja jest płatna, tak jak dzieje się to w przypadku wizyt prywatnych w klinice stacjonarnej. Ale też funkcjonuje w sieci wiele stron oferujących proste porady lekarskie online, będące mniej lub bardziej rozbudowanymi odpowiedziami na pojedyncze pytania trapiące pacjenta. Czy powinny one być utożsamiane z konsultacjami lekarskimi w pełnym tego pojęcia znaczeniu?

Czytaj też: Jak zamawiać leki na receptę

Porady lekarskie 0nline

Typowe porady lekarskie online mają charakter jedynie orientacyjny i nie należy ich mylić z telemedycyną. Pacjenci mają możliwość zadania pytań, zazwyczaj za pośrednictwem widniejących na stronach formularzy kontaktowych. Odpowiedzi udzielają podpisani z imienia i nazwiska lekarze współpracujący z portalami, jednak jakość i szczegółowość udzielanych w ten sposób odpowiedzi bywa wątpliwa. W wielu przypadkach medycy ograniczają się do sformułowania ogólnych zaleceń, typu: „proszę się udać do lekarza specjalisty w celu postawienia dokładnej diagnozy”, „wspomniane objawy mogą być symptomem wielu groźnych chorób”, etc.

Lekarz online za darmo

Lekarz online za darmo wciąż jest w Polsce rozwiązaniem stosunkowo rzadko spotykanym, można jednak przewidywać, iż sytuacja zmieni się w ciągu kilkunastu najbliższych miesięcy, a to w związku z upowszechnieniem od 1 stycznia 2020 roku tzw. e-recepty i związanych z nią rozwiązań. Jednym z nich jest rozszerzenie możliwości konsultacji medycznych bez osobistego kontaktu lekarza z pacjentem. Opcja ta przewidziana została głównie z myślą o skróceniu i uproszczeniu procedury wypisywania kolejnych recept w przypadku długofalowego leczenia farmakologicznego. Można się jednak domyślić, że w wielu przypadkach nowe rozwiązania będą stanowić dla kolejnych poradni zdrowia zachętę do rozszerzenia usług o możliwości, które daje telemedycyna.

Ginekolog online, dermatolog online

Analiza działalności firm i poradni medycznych oferujących rozwiązania z zakresu medycyny online skłania do wniosku, iż najczęściej do świata wirtualnego przenoszone są te konsultacje, które wymagają cykliczności lecz nie wiążą się z koniecznością prowadzenia każdorazowych, szczegółowych badań. W tym kontekście wymienić można wymienić m.in. wypisywanie kolejnych recept w leczeniu nadciśnienia, astmy, czy depresji. Druga kategoria, to tak zwane „problemy wstydliwe”. Świat medycyny już dawno zauważył, że istnieje katalog chorób, z którymi pacjenci niechętnie i ze wstydem udają się do gabinetu lekarskiego. Mowa tu m.in. o chorobach wenerycznych, problemach z potencją, schorzeniach dermatologicznych a także psychicznych.

Czytaj także: E-rejestracja pacjentów. Zapisy do lekarza przez Internet

Zalety przychodni online

Krytycy rozwiązań telemedycznych podkreślają, że lekarz online nie jest w stanie bez osobistego kontaktu z pacjentem w sposób rzetelny postawić diagnozy. Jednak w wielu przypadkach konsultacja online może się okazać w zupełności wystarczająca, zwłaszcza jeśli diagnozowany problem nie wymaga badania, lub jeśli przedmiotem konsultacji jest wyłącznie zlecenie badań lub wypisanie recepty. Dlatego doktor online może być uznawany za pełnoprawną usługę medyczną, pozwalającą na oszczędność czasu i pieniędzy czy efektywniejsze zarządzanie kolejkami. Przychodnia online jest też doskonałą opcją dla pacjentów z mniejszych ośrodków, często pozbawionych dostępu do specjalistycznych usług w pobliżu miejsca zamieszkania.

Autor Piotr Brzózka.

Czytaj też: Apteka internetowa - leki na receptę i bez recepty online

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.