Leki na nietrzymanie moczu – ziołowe, wkładki, podpaski

 Leki na nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwa choroba, do której pacjenci nie chcą się przyznać zarówno najbliższym, jak i lekarzowi. Często to właśnie wstyd, staje na drodze do całkowitego wyleczenia. Tak, nietrzymanie moczu można wyleczyć i istnieje wiele metod leczenia: fizjoterapia, leki na nietrzymanie moczu oraz leczenie operacyjne.

Leki na nietrzymanie moczu

Jedną z podstawowych i całkowicie bezpiecznych metod leczenia nietrzymania moczu jest fizjoterapia. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania, mogą z niej korzystać wszyscy pacjenci, bez względu na wiek i stan zdrowia. Ćwiczenia mięśni dna miednicy i mięśni Kegla mogą pomóc na nietrzymanie moczu, ale ważna jest systematyczność i odpowiednie wykonywanie ćwiczeń. Jest także inna metoda leczenia nietrzymania moczu - leki.

Osobom zmagającym się z nietrzymaniem moczu, poleca się stosowanie obu metod jednocześnie lub stosowanie farmakologii dopiero wtedy, gdy fizjoterapia nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Jeśli natomiast obie metody zawiodły, wtedy konieczną może okazać się operacja.

Tabletki na nietrzymanie moczu

W aptekach nie znajdziemy leków na nietrzymanie moczu bez recepty. Wszystkie tabletki na nietrzymanie moczu są wydawane tylko na receptę.

Leki na nietrzymanie moczu stosuje się przede wszystkim, jeśli pacjenci cierpią na nietrzymanie moczu charakteryzujące się parciami naglącymi (pęcherz nadreaktywny). Wówczas stosuje się preparaty na nietrzymanie moczu zmniejszające skurcze pęcherza. Takie leki na nietrzymanie moczu działają w ten sposób, że eliminują popuszczanie moczu i tym samym tzw. parcie na pęcherz.

Jeśli natomiast pacjent cierpi na wysiłkowe nietrzymanie moczu, leki mogą okazać się nieskuteczne.

Czytaj też: Leki homeopatyczne - czym są? Czy są skuteczne?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu  leki

W zależności od rodzaju nietrzymania moczu, stosuje się leki innego typu. Na wysiłkowe nietrzymanie moczu - leki alfaadrenomimetyczne i duloksetynę, na leczenie pęcherza nadreaktywnego - leki antycholinergiczne (oksybutynina, tolterodyna, fesoterodyna, darifenacyna i solifenacyjna).

Leki alfaadrenomametyczne napinają zwieracz wewnętrzny, niestety mają niską skuteczność i powodują dużo działań niepożądanych. Duloksetyna niestety nie jest dostępna w Polsce. Działa w ten sposób, że zwiększa przewodzenie impulsów w neuronach nerwu sromowego i zwiększa napięcie zwieracza zewnętrznego cewki moczowej. Lek działa tylko w czasie przyjmowania i nie prowadzi do całkowitego wyleczenia.

Leki antycholinergiczne są standardem w leczeniu pęcherza nadreaktywnego - zmniejszają parcia naglące i wydłużają czas od momentu pojawienie się parcia do konieczności oddania moczu. Te leki na nietrzymanie moczu również nie powodują całkowitego wyleczenia, trzeba je stosować ciągle lub okresowo - jeśli dolegliwości się zmniejszają lub nasilają. Stosuje się czasami, przy niewielkim nietrzymaniu moczu, tabletki przeciwdepresyjne, które zmniejszają skurcze pęcherza, a jednocześnie zwiększają napięcie mięśni zwieracza.

Sprawdź: 11 przepisów na rozgrzewające herbatki

Wkładki na nietrzymanie moczu a podpaski

W aptekach nie znajdziemy leków na nietrzymanie moczu bez recepty. Bez recepty kupimy jedynie:

  • suplementy diety,
  • wkładki na nietrzymanie moczu,
  • podpaski na nietrzymanie moczu,
  • pieluchomajtki.

Wkładki na nietrzymanie moczu mają różne rozmiary, kształty (ze skrzydełkami lub bez) i stopnie chłonności. Wkładki dla mężczyzn na nietrzymanie moczu, różnią się od tych dla kobiet - są dostosowane do budowy anatomicznej panów. Kobietom natomiast nie poleca się stosowania zwykłych podpasek na nietrzymanie moczu, ponieważ nie neutralizują one zapachu moczu, mogą także podrażniać skórę. Wkładki na nietrzymanie moczu kupimy bez recepty, ale zapłacimy za nie więcej, niż mając receptę, ponieważ tego typu produkty są częściowo refundowane przez NFZ.

W aptekach dostępne są także pieluchomajtki, one zapewnią lepsze zabezpieczenie przez przeciekaniem moczu, ale są mniej dyskretne. Pieluchomajtki zakłada się zamiast bielizny. Poleca się je szczególnie osobom starszym i obłożnie chorym, które cierpią na nietrzymanie moczu.

Czytaj też: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.