Macierzanka – właściwości lecznicze, zastosowanie

Macierzanka to roślina, która występuje w wielu odmianach, ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, odkażające, a także pobudzające wydzielanie soków trawiennych.  Można stosować ją w formie naparów, herbatek, maści, kremów czy suszu. Sprawdź jakie są właściwości ziela macierzanki.

Macierzanka jest ziołem o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest przemyśle

  • farmaceutycznym,
  • kosmetycznym,
  • perfumeryjnym.

Ponadto od wielu lat wykorzystuje się ją w medycynie alternatywnej, ziołolecznictwie, ale także w kuchni.

Poznaj: Podbiał - podbiał pospolity, właściwości lecznicze. Sok, syrop

Co to jest macierzanka?

Co to jest macierzanka? To roślina, która występuje w różnych odmianach, w wielu miejscach na całym świecie. Znaleźć ją można głównie na łąkach oraz skarpach, a także na pastwiskach i przy drodze. W zależności od hodowanego gatunku, ziele to kwitnie w okresie między majem a październikiem. Roślinę należy suszyć w temperaturze ok. 35 stopni Celsjusza, najlepiej rozdzieloną nie niewielkie pęczki i zawieszoną w przewiewnym pomieszczeniu.

Jak wygląda macierzanka? Biorąc pod uwagę różne rodzaje, jej wygląd może się nieco różnić. Jednym z najpopularniejszych typów jest macierzanka piaskowa, która cechuje się różowo-purpurowymi kwiatami. Krzewinka osiąga wysokość od 5 do 15 cm i poza kwiatami pokryta jest niewielkimi, zielonymi listkami.

Sprawdź: Czarna rzodkiew - czarna rzodkiew na włosy, właściwości

Rodzaje macierzanki

Jak już wcześniej wspomniano, macierzanka występuje w wielu odmianach. Poniżej charakterystyka najpopularniejszych rodzajów:

  • macierzanka piaskowa (thymus serpyllum) –  jest cennym surowcem zielarskim. Jej aromat przypomina zapach tymianku. Ma różowo-purpurowe kwiaty, a głównym składnikiem jest olejek eteryczny o cennych właściwościach leczniczych. W kuracjach leczniczych najczęściej wykorzystywane są wyciągi oraz olejki z macierzanki, jest rośliną miododajną. Ziele macierzanki piaskowej zawiera olejek eteryczny, a jej ekstrakty działają bakteriostatycznie wobec pałeczki okrężnicy czy gronkowca złocistego.
  • macierzanka cytrynowa – spotykana nieco rzadziej od odmiany piaskowej. Liście tego ziela są zielone z żółtą obwódką. Ma cytrynowy zapach i ciemnoróżowe kwiaty. Kwitnie późną wiosną oraz na początku lata;
  • macierzanka zwyczajna – ten rodzaj rośliny można spotkać w nasłonecznionych miejscach. Ma wiele właściwości zdrowotnych, ale również często uprawiana jest jedynie w celach ozdobnych. Zawiera cenne garbniki oraz olejki eteryczne.

Ponadto jednym z typów jest macierzanka wczesna, którą rzadko można spotkać w Polsce, dlatego objęta jest ścisłą ochroną. Występuje głównie na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Podobnie, jak w przypadku wyżej opisywanych odmian, ma ciemnoróżowe kwiaty.

Zobacz: Czarna rzepa - czarna rzepa na włosy, właściwości

Właściwości lecznicze macierzanki

Macierzanka to roślina, którą warto uprawiać nie tylko ze względu na jej walory estetyczne, ale przede wszystkim zdrowotne. Dzięki zawartym w niej substancjom to cenna roślina lecznicza wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym.

Swoje właściwości zawdzięcza takim składnikom, jak:

  • olejki eteryczne – a dokładniej tymol, cymon, cytral i karwakrol (uszkadza m.in komórki nowotworowe) , kwas rozmarynowy, działają przeciwzapalnie i kojąco w czasie bólów reumatycznych czy nerwobóli. pobudzają wydzielanie soków trawiennych, mając korzystny wpływ na funkcjonowanie wątroby;
  • garbniki – ich głównym zadaniem jest pozytywny wpływ na proces regeneracji skóry, można stosować je na zranienia, oparzenia, a także w celu przemywania cery trądzikowej, mają działanie antybakteryjne i ściągające i wpływają na procesy trawienia;
  • flawonoidy – zalecane w czasie stłuczeń, bólu reumatycznego oraz nerwobóli, przede wszystkim cechują się działaniem antyoksydacyjnym;
  • saponiny – mają właściwości moczopędne oraz przeciwzapalne, ponadto działają przeciwbakteryjnie;
  • gorycze – działają uspokajająco, a także wzmacniające organizm, są to naturalne, gorzkie substancje o pozytywnym działaniu na układ trawienny.

Dodatkowo ma w sobie sole organicznekwasy mineralne oraz witaminę C.

Zobacz: Łopian (korzeń łopianu) - właściwości lecznicze, działanie

Jakie zastosowanie ma macierzanka?

Macierzanka wykorzystywana jest w wielu przemysłach, jak chociażby kosmetycznym czy perfumeryjnym. Dużym zainteresowaniem cieszy się także w przemyśle farmaceutycznym. Można ją uprawiać samodzielnie, a następnie suszyć, jednak obecnie roślina dostępna jest także w wielu aptecznych preparatach. Macierzanka i napary z ziela macierzanki stosowane są do :

  • macierzanka do picia,
  • macierzanka do kąpieli,
  • macierzanka do stosowania zewnętrznego.

Można nabyć ją w formie suszu, maści, kremu, a także jako jeden ze składników tabletek.

Sprawdź: Szałwia lekarska - właściwości. Czy można ją pić?

Macierzanka – herbata

Jedną z najpopularniejszych metod stosowania macierzanki jest przygotowywanie z niej herbaty. Wywar z ziela ma przede wszystkim pomóc w dolegliwościach ze strony dróg oddechowych. Przede wszystkim zaleca się picie naparu u osób z suchym kaszlem, gdyż macierzanka ma właściwości wykrztuśne. Ułatwia oddychanie oraz ochrania górne drogi oddechowe. Ziele macierzanki jest przydatne dla palaczy i chorych na przewlekłe nieżyty oskrzeli.

Herbatę z macierzanki można nabyć w wielu aptekach oraz sklepach zielarskich. Koszt opakowania waha się w granicach kilku złotych.

Macierzanka w ciąży

Nie zaleca się spożywania wywarów z macierzanki przez kobiety w czasie ciąży bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej.

Czytaj też: Kocanka – właściwości lecznicze i zastosowanie

Katarzyna Pawlik

Katarzyna Pawlik

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.