Maść ichtiolowa – skład, działanie, zastosowanie

 Maść ichtiolowa

Maść ichtiolowa to środek stosowany na podskórne zmiany ropne. Maść ichtiolowa pomaga zebranej ropie wydostać się na zewnątrz. Dlatego polecana jest maść ichtiolowa na trądzik. Oprócz tego maść ichtiolowa zastosowanie znajduje również wspomagająco w walce z czyrakami. Jednak ma też maść ichtiolowa działanie niepożądane, potrafi zostawić na skórze przebarwienia, może uczulać.

Maść ichtiolowa – skład

Substancją czynną w maści ichtiolowej jest, jak łatwo się domyślić – ichtiol (sulfobituminian amonowy). Jest to bardzo gęsta ciecz o nieprzyjemnym zapachu przypominającym asfalt, w wyraźną wonią siarki. Naturalny ichtiol otrzymywany jest z wysokosiarkowych łupków bitumicznych z okresu mezozoiku, które występują między innymi na zboczach Karpat. Łupki te poddawane są suchej destylacji w temperaturze 480 stopni.

Zobacz: Preparaty na problemy skórne

Następnie, po usunięciu produktów wysokocząsteczkowych, destylat traktowany jest kwasem siarkowym o wysokim lub niskim stężeniu - w pierwszym przypadku produktem jest ichtamol, w drugim – właśnie ichtiol. Obie substancje dobrze rozpuszczają się w wodzie oraz glicerolu. Co ważne, nauka jest już w stanie wytwarzać ichtiol syntetyczny.

Obecnie w sprzedaży są głównie dwa rodzaje maści ichtiolowej. Skład tych specyfików różnie się stężeniem ichtiolu oraz dodatkowych składników. Pierwsza z maści ichtiolowych ma 10-procentowe stężenie ichtiolu, druga – 15-procentowe. Obie zawierają wazelinę i lanolinę, jednak ta druga wzbogacona jest dodatkowo o kamforę.

Czytaj też: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki

Maść ichtiolowa – działanie

Wykazuje maść ichtiolowa działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne. Maść ichtiolowa pomaga zebranej pod skórą ropie wydostać się na zewnątrz, dlatego tak często polecana jest maść ichtiolowa na trądzik i inne ropne zmiany skórne. Mimo jednak, ze maść ichtiolowa działanie ma natychmiastowe, daleko jej do ideału – po jej zastosowaniu mogą pozostać na skórze nieprzyjemne wizualnie pamiątki.

Sprawdź: Maść żywokostowa – na stawy, żylaki. Właściwości

Maść ichtiolowa – zastosowanie

Maść ichtiolowa zastosowanie znajduje głównie w postaci maści, past, emulsji i zawiesin przeznaczonych – tak jak wspomnieliśmy – do leczenia objawowego zmian i stanów zapalnych skóry. Niektórzy zalecają stosowanie maści na rany, ale nie są to rady rozsądne - ichtiol nałożony na otwartą ranę poczyni więcej szkód niż pożytku. Podkreślmy więc: maści ichtiolowej na rany nie stosujemy.

Maść ichtiolowa na trądzik

Maść ichtiolową na trądzik i inne podskórne zmiany chorobowe aplikujemy miejscowo. Najlepiej zrobić to wieczorem, zaklejając posmarowane miejsce plastrem lub innym opatrunkiem. Jest to niezbędne, ponieważ maść ichtiolowa ma nie tylko brzydki zapach, ale też jest bardzo brudząca – szkoda ubrania lub pościeli.

Poza tym – jak powiedzieliśmy – maść ichtiolowa na trądzik działa w ten sposób, że uwalania zalegającą ropę, pomagając jej wydostać się na zewnątrz, co również może skutkować nieestetycznymi plamami na odzieży lub poduszce. Jak szybko działa kuracja maścią ichtiolowa? Podstawowy efekt, czyli uwolnienie ropy, osiągniemy bardzo szybko, w ciągu kilku godzin. Dlatego wystarczy skórę posmarować wieczorem, przed snem, by rano zaobserwować wymierne efekty.

Zobacz: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę

Maść ichtiolowa – efekty uboczne

Niestety – w przypadku maści ichtiolowej nie ma nic za darmo. Ponieważ ma ona bardzo silne działanie, na skórze może pozostać utrzymujące się przez pewien czas, zaczerwienienie. Podrażnienie może u niektórych osób przyjąć naprawdę silną postać.

Maść ichtiolowa na czyrak

Na podobnej zasadzie działa maść ichtiolowa na czyrak. Czyrak to wypełniony ropą guzek, powstały wskutek ropnego zapalenia meszków włosowych. Z czasem guzek ten przeistacza się w bolący pęcherz. Towarzyszy temu gorączka, powiększenie węzłów chłonnych i inne poważne objawy.

Czyraków nie wolno lekceważyć, nieleczone grożą zakażeniami i innymi powikłaniami, które w skrajnych przypadkach mogą okazać się śmiertelne. Pamiętajmy, że maść ichtiolową na czyrak stosuje się wspomagająco, podstawowe leczenie polega na podaniu antybiotyków. Należy też pamiętać o tym, że maść ichtiolowa wywołuje podrażnienia, zaczerwienienia, są głosy mówiące o tym, że skutkiem jej stosowania może być nawet powstawanie obszarów martwiczych w miejscu aplikacji. A zatem maść ichtiolową należy stosować ostrożnie i pod kontrolą lekarza.

Czytaj więcej: Maść z kasztanowca – właściwości. Na żylaki i hemoroidy

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.