Maść nagietkowa – zastosowanie na żylaki i trądzik

 Maść nagietkowa

Maść nagietkowa ze względu na swoje antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości, świetnie nadaje się na trądzik, żylaki, hemoroidy, rany i oparzenia. Maść z nagietka używana jest w medycynie naturalnej od stuleci. Zobacz, jakie dokładnie maść nagietkowa ma zastosowanie, jak stosuje się maść nagietkową na żylaki, a jak na trądzik.

Maść nagietkowa – skąd się bierze?

Maść nagietkowa, jak sama nazwa wskazuje, wytwarzana jest z nagietka, a konkretnie – z nagietka lekarskiego. To roślina jednoroczna z rodziny astrowatych, wywodząca się z rejonu Morza Śródziemnego, ale obecnie powszechnie uprawiana w wielu zakątkach świata, w tym – w Polsce. Właściwości lecznicze nagietka znane są wieków, w XII stuleciu Hildegarda z Bingen zalecała napar z nagietka jako antidotum na truciznę.

Obecnie nagietek lekarski jest stosowany na problemy trawienne oraz uszkodzenia i stany zapalne skóry. Posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne, zawarte w nim flawonoidy spełniają się w roli antyoksydantów chroniących przed toksynami i wolnymi rodnikami, usuwając ich nadmiar i opóźniając proces starzenia. Nagietek lekarski bogaty jest też w sterole roślinne, kwasy kalendowy i linolowy, polisacharydy, karotenoidy, saponiny.

Czytaj też: Czystek - właściwości, zastosowanie i działanie

Maść nagietkowa - zastosowanie

Maść nagietkowa zastosowanie znajduje w leczeniu ran i oparzeń, a także – na poprawę wyglądu skóry, trądzik, żylaki, hemoroidy. Maść nagietkowa, dzięki zawartym w niej substancjom, przejawia właściwości pomagające w regeneracji uszkodzonej tkanki. Maść z nagietka przeznaczona jest do użytku zewnętrznego, zazwyczaj nanosimy ją punktowo na zmiany chorobowe.

Maść nagietkowa – cena

Zakup maści nagietkowej nie będzie wielkim wydatkiem, przeciętne opakowanie można kupić za około 4-8  zł. Maści nagietkowe dostępne są w formie produktów, często też można ją kupić na zamówienie. Maść nagietkowa dostępna jest bez recepty. Maść z nagietka można też zrobić samodzielnie w domu (przepis znajdziesz poniżej).

Zobacz: Mięta – właściwości lecznicze i zastosowanie

Maść nagietkowa na żylaki

Jednym z podstawowych zastosowań maści nagietkowej są żylaki. Opuchnięte, obolałe nogi, pokryte charakterystycznymi pajączkami, to zazwyczaj konsekwencja siedzącego trybu życia. Powstawaniu żylaków sprzyjają także obcisłe rajstopy, czy buty na wysokich obcasach, a więc wszystko to, co utrudnia swobodne krążenie krwi.

Maść nagietkową na żylaki stosujemy w łagodnych stanach (poważniejsze niestety wymagają interwencji lekarskich). Maść z nagietka na żylaki należy nałożyć grubą warstwą, po uprzednim dokładnym umyciu nóg czystą wodą, ewentualnie używając szarego mydła.

Maść nagietkowa – trądzik

Maść nagietkowa na trądzik jest stosowana ze względu na bakteriobójcze i przeciwzapalne właściwości nagietka. Maść z nagietka ułatwia też gojenie ran, rozjaśnia przebarwienia, które są efektem zmian trądzikowych, nawilża skórę. Stosowanie maści nagietkowej na trądzik jest niezwykle proste – wystarczy niewielką jej ilość nanieść miejscowo na zmiany chorobowe, jeden lub dwa razy dziennie. Efekty powinny być widoczne po kilku dniach.

Przeczytaj też: Żeń-szeń - działanie, właściwości i rodzaje

Maść nagietkowa na hemoroidy

Maść z nagietka jest jednym z tych specyfików, które zaleca się stosować na hemoroidy zewnętrzne. Będzie ona łagodzić stan zapalny i hamować krwawienia. Wzmocni też i nawilży skórę.

Co ważne, maść z nagietka na hemoroidy może być stosowana nawet w przypadku kobiet w ciąży, które – jak wiadomo – wyjątkowo często zmagają się z tym problemem ze względu na częstsze zaparcia oraz nacisk macicy na jelita.

Maść nagietkowa – przepis

Maść z nagietka można przygotować samodzielnie w domu. Jak zrobić maść nagietkową?

Przepisów jest kilka. Jeden z najpopularniejszych zakłada wykorzystanie… smalcu. Choć może to nie brzmieć zachęcająco, efekt jest co najmniej zadowalający. Krem przygotowujemy dodając płatki nagietka do rozpuszczonej w garnku kostki smalcu gęsiego. Całość studzimy i podgrzewamy jeszcze raz, odcedzamy przez sito i ponownie odstawiamy do wystygnięcia. Maść z nagietka gotowa.

Czytaj też:

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.