Nadmierne gazy – przyczyny. Co na częste gazy?

Częste gazy mogą być powodem zakłopotania, szczególnie podczas przebywania w towarzystwie innych osób. To naturalna czynność, jednak ciągłe wzdęcia i nadmierne gazy mogą świadczyć o nieprawidłowej diecie lub być objawem jednego ze schorzeń, np. zespołu jelita drażliwego czy celiakii.

Gazy w jelitach

Gazy w jelitach bardzo często pojawiają się na skutek nadmiernego połykania powietrza w czasie jedzenia, zarówno przez osoby dorosłe, jak i w przypadku noworodków. Ich część przedostaje się do przewodu pokarmowego w czasie jedzenia, ale i z krwi krążącej w organizmie. Finalnie w przewodzie znajdują się różnorakie gazy, jak wodór, tlen, azot, siarkowodór, metan czy dwutlenek węgla.

Ciągłe gazy sprawiają wrażenie pełności w brzuchu, prowadząc do uczucia dyskomfortu,
a  niekiedy również wzdęć, w konsekwencji zwiększając obwód jamy brzusznej.

Dowiedz się: Domowe sposoby na zaparcia - co na zaparcia? Leki, dieta

Nadmierne gazy – przyczyny

Zagazowane jelita to nieprzyjemne uczucie, które może wystąpić z różnych przyczyn. Najczęstszą z nich są gazy po jedzeniu pojawiające się np. po spożyciu roślin strączkowych czy cebulowych.

Nadmierne gazy pojawiają się także w skutek:

  • połykania dużych ilości powietrza w czasie spożywania pokarmów,
  • picia napojów gazowanych,
  • żucia dużych ilości gum,
  • przeprowadzenia operacji spowodowanej refluksem żołądkowo-przełykowym,
  • nietolerancji pokarmowych,
  • zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (tzw. zespół SIBO),
  • zespołu jelita drażliwego,
  • zaparć lub biegunek.

Należy pamiętać, że jeśli gazy i wzdęcia są częstym objawem, warto udać się do gastrologa. Może się okazać, że są to objawy poważnego schorzenia, jak np. rak jelita grubego.

Gazy w jelitach - badania

Przyczyn wystąpienia gazów jelitowych jest naprawdę wiele. Zwykle w pierwszej kolejności należy wymienia się złe nawyki żywieniowe. Na skutek ciągłych wzdęć i gazów, lekarz może zaproponować wykonanie takich badań, jak:

  • tomografia komputerowa,
  • USG jamy brzusznej,
  • RTG,
  • badania endoskopowe,
  • badanie krwi,
  • posiew kału.

Jeśli wszystkie wyniki będą prawidłowe, najprawdopodobniej przyczyna nadmiernych gazów to właśnie nieodpowiednia dieta.

Gazy u niemowlaka – skąd się biorą?

Śmierdzące gazy u niemowlaka najczęściej są jednym z objawów kolki jelitowej, która występuje wskutek połykania zbyt dużych ilości powietrza w czasie jedzenia. Najczęściej dotyka ona noworodków, kolka pojawia się w określonych porach dnia - najczęściej po południu lub wieczorem i trwa nawet kilka godzin.

Śmierdzące gazy – przyczyny:

  • jelito drażliwe,
  • choroba trzewna,
  • niewłaściwa dieta,
  • nieżyt żołądka,
  • skłonności genetyczne.

Bolesne gazy u niemowlaka mogą pojawić się również w konsekwencji stresu, niestrawności czy obecności pasożytów w układzie pokarmowym.

Czytaj: Butelka antykolkowa – jak wybrać najlepszą butelkę?

Lek na gazy – jaki wybrać?

Co na gazy? Cuchnące gazy przede wszystkim należy eliminować zmieniając nawyki żywieniowe, jednak niekiedy konieczne mogą okazać się środki farmaceutyczne - np.  tabletki na gazy. Jedną z głównych substancji, która korzystnie wpływa na trawienie jest symetykon. Jego zadaniem jest redukowanie napięcia powierzchniowego śluzu w jelitach, prowadząc do sklejania się jego cząsteczek i uwalniania pęcherzyków gazu.

Jak szybko pozbyć się gazów? Niekiedy zaleca się również probiotyki, które regulują mikroflorę bakteryjną jelita grubego. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów ziołowych, mających w swoim składzie np. koper włoski czy kminek. Nadmierną ilość wydzielanych gazów pomaga zredukować również węgiel aktywny.

Czytaj: Lek na biegunkę dla dzieci - co jest najskuteczniejsze?

Śmierdzące gazy – jak się pozbyć?

Co na wzdęcia i gazy? Warto wypróbować domowe sposoby na nadmierne gazy. Jednym z nich jest spożywanie roślin i ziół, posiadających działanie rozkurczowe, np. w postaci naparów czy herbatek z ich dodatkiem. Wśród nich możemy wymienić:

Jak pozbyć się gazów? Przede wszystkim należy unikać napojów gazowanych, roślin strączkowych, kapustnych i cebulowych. Ograniczyć spożywanie dań typu fast-food, dużej ilości słodyczy oraz żucia gum. Sposób na gazy to również sięganie po mniejsze ilości laktozy, błonnika, a także rzadsze smażenie mięsa.

Posiłek należy spożywać częściej, ale w mniejszych ilościach, jak również niewielkimi kęsami, dokładnie przeżuwając. W czasie jedzenia nie powinno się mówić, by nie połykać dużych ilości powietrza. Warto również zwiększyć aktywność fizyczną, wybierając się np. na spacer tuż po zjedzeniu obiadu. 

Czytaj również:

Autor: Katarzyna Pawlik

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.