Olejowanie włosów – wskazówki dla początkujących

 olejowania włosów

Jeśli masz cienkie, matowe włosy, ratunkiem może być olejowanie. To doskonały, a przy tym prosty i tani sposób na zdrowe, lśniące włosy.

Olejowanie włosów od wieków należy do ulubionych zabiegów Arabek i Hindusek, które słyną z pięknych i mocnych włosów. Zabieg polega na rozprowadzaniu oleju na suchych lub mokrych włosach (samych włosach bądź też na skórze głowy). Najlepiej powtarzać go nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Zalety olejowania włosów

Olej sprawdza się w pielęgnacji włosów, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe, witaminy z grupy B oraz proteiny. Składniki te są transportowane do cebulek włosowych na całą długość łodygi i do skóry głowy.

Taka kuracja ma działanie:

  • regenerujące,
  • nawilżające,
  • odżywcze.

Polecana jest szczególnie osobom z matowymi, łamliwymi i niesfornymi włosami. Ułatwia rozczesywanie. Podkreśla skręt włosów kręconych.

Oleje regulują ilość wydzielanego przez skórę sebum, więc mogą być także świetnym „lekiem” na przetłuszczające się włosy. Zmiana w wyglądzie włosów zauważalna jest od razu po umyciu, jednak nie należy spodziewać się natychmiastowych efektów, jeśli chodzi o ich kondycję. Konieczne jest powtarzanie kuracji.

Zobacz też: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Jak wybrać olej do olejowania włosów?

Można używać gotowych preparatów, dostępnych w aptekach, drogeriach i na półkach z kosmetykami. Można też z powodzeniem stosować oleje spożywcze tłoczone na zimno. Mamy wtedy pewność, że produkt jest czysty, otrzymany bez użycia chemii.

By efekty były zadowalające, należy poznać działanie stosowanego oleju. Każdy ma inny skład i inne właściwości, dlatego powinniśmy obserwować swoje włosy, sprawdzać, w jakim stopniu wchłaniają olej i jak na niego reagują. 

Sprawdż także: Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości

Jak oleje działają na włosy?

  • Oliwa z oliwek – jak wszystkie inne oleje zawiera kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały. Jej atutem jest spora zawartość witaminy A. Dzięki niej włosy błyskawicznie zyskują połysk i przestają być łamliwe.

  • Olej kokosowy – zawiera sporo witaminy E. Regeneruje i nawilża. Odżywia i wygładza. Pozwala włosom odzyskać ich naturalną witalność, sprężystość i blask oraz uodparnia je na działanie czynników zewnętrznych.

  • Olej z migdałów – ma sporo witamin z grupy B i E. To naturalne remedium na matowe, suche i zniszczone włosy. Opóźnia efekty starzenia się włosów, zabezpieczając je przed słońcem i wiatrem. Nie uczula.

  • Olej z awokado – ma dużą zawartość chlorofilu, który wykazuje działanie antybakteryjne i gojące. Działa kojąco na podrażnioną skórę. Zmiękcza włosy i ułatwia ich rozczesywanie.

  • Olej rycynowy – zapobiega wypadaniu włosów i rozdwajaniu końcówek. Ma działanie antyseptyczne i przeciwgrzybiczne. Należy uważać, gdyż przyciemnia delikatnie włosy.

Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Sposoby olejowania włosów

Jeśli włosy szybko się puszą, warto olejować je raz w tygodniu. Najlepsze efekty uzyskuje się, stosując kompres na noc kilka godzin przed myciem włosów. Nigdy nie nakładamy oleju bezpośrednio przed wyjściem z domu.

Osoby, które mają sceptyczne nastawienie do tej kuracji, mogą zacząć od półgodzinnej maski w ciągu dnia i jeśli włosy po umyciu nie będą zbyt ciężkie, następnym razem wydłużyć czas zabiegu do kilku godzin.

Najwygodniejsza metoda aplikacji na włosy suche wygląda tak:

  • wlewamy 5 łyżek oleju do głębokiego talerza, a następnie zanurzamy w nim palce i pasmo po paśmie wcieramy olej we włosy (od góry do dołu), a jeśli chcemy także w skórę głowy;
  • przy krótkiej fryzurze wystarczy wetrzeć 20 kropel w końcówki. Przy długich włosach nakładamy olej od nasady lub mniej więcej połowy długości do dołu. Okrywamy głowę ręcznikiem i pozostawiamy na przynajmniej 45 minut. Ciepło przyspiesza wchłanianie substancji odżywczych. Następnie myjemy włosy szamponem.

Kiedy mamy mokre włosy:

  • 4 łyżki oleju mieszamy z ciepłą wodą w proporcjach pół na pół, energicznie mieszamy i wmasowujemy roztwór we włosy i opcjonalnie skórę głowy;
  • owijamy głowę folią spożywczą, a na nią zakładamy ręcznik.

Można też olejować włosy bezpośrednio po myciu, jeszcze wilgotne. Najpierw nakładamy kilka kropel na dłonie i rozcieramy go energicznie pocierając, następnie dokładnie trzemy go we włosy, od połowy ich nasady, aż po same końce. Do tego najlepiej nadaje się olejek jojoba.

Zobacz też: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów

Magda Maciejczyk

Magda Maciejczyk

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.