Otyłość sprzyja cukrzycy

cukrzyca, otyłość

 

"W XXI wieku obserwujemy, że niespodziewanie zaczęła narastać liczba osób młodych chorych na cukrzycę typu 2, która niegdyś była nazywana cukrzycą osób dorosłych"  mówi profesor Józef Drzewoski, diabetolog ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.


Cukrzyca typu 2 to najczęstsza postać tej choroby, charakteryzującej się podwyższonym poziomem cukru we krwi (hiperglikemią). Osoby, u których zaburzone jest wydzielanie lub działanie insuliny, często nie wiedzą, że zachorowały na cukrzycę, ponieważ poziom cukru we krwi nie jest na tyle wysoki, aby dawać niepokojące objawy. W Polsce na cukrzycę typu 2 leczy się około 2 milionów osób. Wedle ocen specjalistów drugie tyle choruje na tę postać cukrzycy nie zdając sobie z tego sprawy.

Różnice między cukrzycą typu 1 a 2

"W cukrzycy typu 1 objawy zwykle są gwałtowne, m.in. gwałtowny spadek masy ciała, bardzo duże pragnienie, wielomocz. Natomiast w cukrzycy typu 2 objawy rozwijają się podstępnie. Chory przez długi okres nie wie, że ma podwyższony poziom cukru w organizmie. Dlatego trzeba prowadzić edukację w społeczeństwie, żeby pacjenci i otoczenie zwracali na to uwagę. Chudniesz? Coś ci jest? Nie! Zbadaj sobie cukier!"  uczula profesor Drzewoski.

Lekarz zwraca uwagę na niepokojący fakt, że cukrzyca typu 2, dotąd w decydującym procencie pojawiająca się u osób starszych, obecnie zaczyna dotykać coraz młodszych ludzi. Brak ruchu, siedzący tryb życia powodują, że dzieci i młodzież zaczynają tyć. Na świecie i w Polsce odsetek młodych ludzi z nadwagą i otyłych gwałtownie wzrasta, czemu towarzyszy zwiększone ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2. "Otyłość, szczególnie jej postać brzuszna, powoduje zwiększenie insulinooporności. będącej kluczowym mechanizmem rozwoju tej choroby"  mówi profesor Drzewoski. I dodaje: "Ale z otyłością możemy walczyć. Prozdrowotne jedzenie i aktywność fizyczna to jest droga, która hamuje rozwój cukrzycy. Zamiast walczyć z chorobą, która się już rozwinęła, przede wszystkim walczmy z zagrożeniami, które do tej choroby doprowadzają."

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.