Pękające pięty - krem na popękane i suche pięty

Pękające pięty

Suche pięty to z reguły problem natury estetycznej. Kobiety, które się z nim borykają wstydzą się odkryć stopy latem, ale to nie najgorsze co może przynieść problem z piętami. Bagatelizowany może prowadzić do ich pękania, a tym samym wdawania się zakażeń bakteryjnych czy grzybiczych.

Do tego dochodzi także ból związany z dochodzeniem ran do tkanki skóry właściwej. Pękające pięty potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, zabiegów i stosowania dobrych kremów nawilżających. By skutecznie zapobiegać suchym piętom, warto zrozumieć co powoduje, że tracą nawilżenie i stają się twarde.

Czytaj także: Wrastający paznokieć - domowe sposoby na leczenie. Płyn, maść

Pękające pięty - przyczyny

Suche i twardniejące pięty spowodowane są:

  • nieodpowiednią pielęgnacją (zbyt częste lub rzadkie ścieranie naskórka),
  • trening ze zbyt dużą ilością przeciążających ćwiczeń,
  • nieodpowiednia dieta (zbyt mała ilość witamin i wypijanej wody),
  • choroby (cukrzyca, zaburzenia hormonalne),
  • nadmierne rogowacenie się skóry,
  • nieodpowiednie obuwie,
  • częste chodzenie boso po twardych powierzchniach,
  • nadwaga.

Skóra na piętach różni się od tej pokrywające inne części ciała. To właśnie na nich spoczywa cały ciężar ciała, dlatego jest zdecydowanie grubsza i bardziej twarda. Przez to, że nie zawiera mieszków włosowych ani gruczołów łojowych łatwiej traci wodę. Dlatego tak ważna jest ich codzienna pielęgnacja. Bez regularnego złuszczania i nawilżania naskórka, zacznie się ona nadmiernie rogowacieć (rogowacenie to wzmożone namnażanie się naskórka) i nienawilżana, zacznie pękać.

Czytaj także: Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

Domowe sposoby na pękające pięty

W domowym zaciszu jesteśmy w stanie zorganizować prawdziwe spa dla stóp. Jeśli tylko zadbamy o regularność, nasze stopy nam za to podziękują, a latem będziemy mogli przemierzać ulice i plaże bez wstydu. We własnym zakresie możemy dbać o nasze nogi za pomocą rytuału składającego się z :

  • moczenia stóp w ciepłej wodzie z solą morską i oliwą z oliwek - do takiej kąpieli możemy dodać kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, który jednocześnie będzie miał działanie relaksujące. Takie moczenie stóp to stary i sprawdzony sposób, na dodatek jeden z najłatwiejszych do przygotowania. Do ciepłej wody w misce wsyp sól leczniczą lub morską oraz łyżkę oliwy z oliwek. W takim roztworze mocz stopy przez 15 minut;
  • usuwania zrogowaciałego naskórka za pomocą tarki lub pumeksu;

Uwaga ważne: jeśli mamy spore pęknięcia na stopach, ruchy pumeksem czy frezarką powinniśmy wykonywać wzdłuż pęknięć, nigdy w poprzek, gdyż wtedy tylko pogłębimy rany.

  • nałożenie kompresu nawilżającego - po wymoczeniu i złuszczeniu naskórka nałóż na stopy kompres. Można skorzystać z tych ze sklepu lub przygotować taki samodzielnie np. z oleju kokosowego, soku z cytryny i olejku z drzewa herbacianego, który działa przeciwgrzybiczo. Następnie owinąć stopy w folię spożywczą i założyć skarpetki. Rano należy zmyć resztki niewchłoniętej maseczki.

Czytaj także: Alantoina - krem, maść. Działanie i właściwości

Krem na pękające pięty

Po złuszczeniu skóry na stopach powinniśmy nałożyć się na nie silnie nawilżający krem lub kompres. Najlepszymi składnikami, które powinny zawierać będą:

  • masło shea - zawiera witaminy A, E i F oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Ma działanie silnie nawilżające, chroni skórę przed wiatrem i zimnem oraz łagodzi rany;
  • mocznik - mocznik jest jedną z substancji NMF (Natural Moisturizing Factor – naturalny czynnik nawilżający), który sprawia, że woda zatrzymuje się w skórze i zapobiega jej szybkiej utracie;
  • gliceryna - ma silne działania higroskopijne, czyli wiąże wodę i zatrzymuje ją w skórze. Glicerynę zaleca się osobom, które cierpią na atopowe zapalenie skóry czy suchą cerę;
  • wosk pszczeli - zapobiega wysuszaniu skóry i ją uelastycznia. Ma działanie natłuszczające, i ochronne;
  • witamina A i E - wspomagają regenerację skóry od wewnątrz. Najprostszym sposobem będzie kupno kapsułek z witaminą A lub E w aptece i po złuszczeniu skóry pięt wmasowanie ich zawartości w stopy.

Należy pamiętać, że osoby z cukrzycą powinny szczególnie uważać na ich pielęgnację. Cukrzycy narażeni są na przesuszenie skóry. Nie powinny one zbyt często ścierać naskórka, gdyż pogłębiające się pęknięcia mogą prowadzić do wdania się zakażeń.

Pękające pięty - leczenie

Jeśli po kilku tygodniach codziennego złuszczania i nawilżania skóry pięt nie widzimy poprawy, warto udać się do podologa, który pomoże zdiagnozować czy dolegliwość ta nie jest związana z jakąś chorobą. Lekarz przeprowadzi z nami dialog, spyta o przebyte choroby a także styl życia, następnie zaleci specjalistyczne złuszczanie skóry na piętach. Należy podkreślić, że jednorazowa wizyta u podologa nie rozwiąże problemu. Zabieg taki należy powtarzać co ok. 2 tygodnie aż do momentu całkowitej poprawy.

Sprawdź też: Jak wzmocnić paznokcie? Tabletki i witaminy na paznokcie

 

Paulina Morawska

Paulina Morawska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.