Pielęgnacja dłoni zimą - co na suche dłonie

Domowe sposoby na piękne dłonie

W mroźne dni skóra dłoni jest narażona na oddziaływanie niskiej temperatury oraz suchego powietrza. Szybko staje się przesuszona i bardzo podatna na uszkodzenia. Nie musi tak być, jeśli zaczniemy prawidłowo dbać o swoje ręce.

Sucha skóra dłoni

Skóra dłoni jest wrażliwa na niską temperaturę bardziej niż innych części ciała. Winne temu są dosyć cienka skóra, minimalna ilość ochronnej tkanki tłuszczowej pod nią i mniejsze ukrwienie, co oznacza mniejsze dostawy substancji odżywczych i ciepła. Suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach sprawia, że skóra staje się mniej wilgotna. Ze względu na zimno gruczoły łojowe tworzą mniej tłuszczu, a wtedy naskórek zaczyna pękać i łuszczy się. Dodajmy do tego ciągłe mycie rąk mydłem, przez co rozpuszcza się ochronna warstwa lipidowa.

Sprawdź: Kosmetyki do pielęgnacji dłoni

Jak chronić dłonie?

Aby temu zapobiec, trzeba dłonie chronić i odpowiednio je pielęgnować. Podstawą jest noszenie rękawiczek. O tej porze roku na co dzień najlepiej na dworze sprawdzą się modele wełniane lub skórzane. W wyjątkowo zimną pogodę idealne będą ze skóry jagnięcej, wypełnione wełnianą podszewką. Są bardzo ciepłe. Na stok szukajmy rękawiczek wykonanych z nieprzemakalnego i oddychającego materiału. Obowiązkowo zakładamy rękawiczki podczas zmywania i sprzątania.

Sprawdź: Jak wzmocnić paznokcie? Tabletki i witaminy na paznokcie

Jak pielęgnować dłonie?

Kolejny konieczny element zimowej ochrony to stosowanie kosmetyków dostosowanych do pory roku. Są bogate w witaminy i inne substancje przyczyniające się do zapewnienia właściwej ochrony skóry przed mrozem czy wiatrem. Wzmacniają płaszcz lipidowy skóry, czyli jej naturalną barierę ochronną. To mogą być np. kremy z woskiem z oliwek, wyciągiem z hiacynta wodnego czy ostropestu lub innymi substancjami stymulującymi regenerację.

Masło shea i oliwa z oliwek w kremach do rąk dostarczają kwasów tłuszczowych, które nie tylko regenerują, ale też łagodzą podrażnienia. Jeśli skóra pęka, warto użyć kremu z ekstraktu z rumianku. Leczy uszkodzenia i działa przeciwbakteryjnie.

Odpowiednia pielęgnacja dłoni

Jeśli ktoś ma problemy z pękaniem skóry, powinien sięgnąć po dermokosmetyki, bo tylko takie właściwie ochronią jego skórę. Ważne jest, by nakładać krem natłuszczający zawsze gdy wychodzimy na dwór i zmywać po powrocie do zamkniętego pomieszczenia, aby nie dopuścić do nadmiernego przetłuszczania skóry.

Kremy nawilżające nie są wskazane na zimno, ponieważ zawarta w nich woda nie jest wchłaniana przez skórę, ale pozostaje na jej powietrzni, co może być przyczyną pęknięć i uszkodzeń naskórka, a nawet pękania naczyń krwionośnych położonych tuż pod skórą. Za to po każdym myciu rąk w domu lub w pracy powinniśmy używać kremów nawilżających. Stosujmy również kosmetyki do delikatnej skóry wokół paznokci i paznokci. One też powinny być regularnie kremowane, aby zapobiec odwodnieniu.

Jeśli planujemy dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu, warto mieć przy sobie specjalny krem ochronny, by uzupełnić ochronę w czasie spaceru czy jazdy na nartach.

Jak odżywiać dłonie?

O tej porze roku dobrze jest też wzmocnić naczynia krwionośne od wewnątrz, łykając preparaty z rutyną lub witaminą C oraz żurawiną. Naszym dłoniom dobrze zrobi peeling enzymatyczny. Rozpuszcza stary naskórek, przez co jest delikatniejszy niż ziarnisty, który może podrażniać. Po tym zabiegu warto nałożyć maseczkę odżywczą z naturalnych składników regeneracyjnych, np. miodu, śmietany, mąki ziemniaczanej.

Raz na jakiś czas zafundujmy naszym dłoniom masaż z wykorzystaniem natłuszczających i odżywczych substancji. Może być on dopełnieniem zabiegu parafinowego na bazie lawendy. Ponadto możemy zrobić wiele dobrego dla skóry, myjąc ją prawidłowo. Zbyt gorąca woda usuwa tłuszcz i wilgoć ze skóry, a ciągłe mycie rąk mydłem niszczy ochronną warstwę tłuszczu rąk. Najlepiej stosować specjalne mydło o neutralnym pH lub zasadowe.

Autor: Marzena Maciejczyk 

Czytaj też: Parafina - na dłonie, do ucha, na zaparcia. Zastosowanie

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.