Pieprz czarny - właściwości, ziarnisty, mielony

Pieprz czarny nadaje smaku i charakteru niemal wszystkim potrawom. Nie wszyscy jednak wiedzą, że oprócz walorów kulinarnych, ma również cenne właściwości lecznicze.

pieprz-czarny

Tam, gdzie pieprz rośnie

Pieprz czarny to jeden z podstawowych składników większości dań wytrawnych. Wraz z solą tworzą niemal nierozłączny duet w każdej kuchni. Ojczyzną pieprzu czarnego jest południowo-wschodnia Azja. To między innymi tam pną się jego krzewy, a zebrane, dojrzałe owoce następnie suszą się na gorącym słońcu. Pieprz czarny znajdziemy też w innych rejonach tropikalnych, czyli wszędzie tam, gdzie jest jednocześnie ciepło i wilgotno.

Sprawdź też: Sól iwonicka - na co pomaga, zastosowanie, działanie

Pieprz czarny to wyjątkowa przyprawa. Występuje w różnych postaciach, ale w sklepach znajdziemy głównie pieprz czarny mielony lub pieprz czarny ziarnisty. Ten pierwszy jest nieco bardziej powszechny łatwiejszy w użyciu, natomiast pieprz ziarnisty zdecydowanie dłużej utrzymuje aromat i lepiej łączy się z innymi przyprawami. Choć pieprz czarny zastosowanie znajduje głównie w kuchni, z pewnością większość z nas nie zastanawia się nad jego prozdrowotnymi właściwościami. Szkoda, bo jest ich naprawdę wiele i warto je poznać. Być może, po przeczytaniu tego artykułu, zaczniesz używać go więcej.

Pieprz czarny – właściwości

Pieprz czarny zawdzięcza swój ostry smak zawartości piperyny (w ziarnach jest go około 9%). Wspomniana substancja wykorzystywana jest nie tylko w medycynie, ale też w chemii, na przykład jako składnik środków ochrony roślin lub jako gaz pieprzowy w miotaczach gazu. Piperyna odpowiada za poprawę wchłaniania wielu składników odżywczych.

Pieprz czarny – właściwości zdrowotne

Pieprz czarny właściwości lecznicze zawdzięcza również zawartości olejku eterycznego (olejku pieprzowego). W owocach jest go około 3 procent. Olejek pieprzowy jest głównie aplikowany zewnętrznie. Jego działanie przynosi ulgę w stanach zapalnych, stosują go także osoby cierpiące na dolegliwości reumatyczne. Co ważne, czysty olejek pieprzowy stosuje się wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Pozostałe, warte uwagi, właściwości pieprzu czarnego to:

  • wpływ na regulację procesów trawiennych w żołądku - tym samym pieprz czarny zmniejsza ryzyko występowania dolegliwości żołądkowych, biegunek, ale też zaparć i kolek;
  • działanie rozkurczowe, obniżające ciśnienie i dotleniające tkanki;
  • działanie wykrztuśne – z uwagi na tę właściwość pieprz czarny można stosować podczas kaszlu i przeziębienia. Jest pomocny w udrażnianiu dróg oddechowych, a dodatkowo pomaga w leczeniu stanów zapalnych zatok i oskrzeli, można przyjmować go na przykład w postaci mocno pieprznego, gorącego rosołu lub jako dodatek do herbaty;
  • działanie przeciwgorączkowe – w tym celu stosuje się napar z 2 łyżek pieprzu, takiej samej ilości cukru i 0,5 litra wody. Taką miksturę gotujemy do czasu, aż z podanych składników otrzymamy 1 filiżankę naparu;
  • wpływ na przyswajalność witamin (A oraz C), a także betakarotenu i selenu;
  • działanie antyoksydacyjne – pieprz czarny to antyoksydant, który wywołuje działanie przeciwnowotworowe, a także przeciwmiażdżycowe, przeciwwrzodowe, pieprz czarny zapobiega ponadto chorobie Alzheimera, a dodatkowo działa przeciwepileptycznie, obniża poziom glukozy we krwi, zmniejsza również poziom hormonów tarczycy; dodatkowo, zapobiega przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek i przebarwień skórnych;
  • właściwości kosmetyczne – pieprz czarny ma działanie peelingujące, wybiela skórę i zapobiega powstawaniu łupieżu.

Czytaj również: Kora wierzby – właściwości i zastosowanie

Pieprz czarny – odchudzanie

Pieprz czarny bywa składnikiem diety sportowców. Dlaczego? Ponieważ reguluje metabolizm i tym samym przyspiesza również spalanie, bowiem zawarta w nim piperyna rozbija istniejące już komórki tłuszczowe i powstrzymuje tworzenie nowych. Z drugiej strony, warto wiedzieć, że smak pieprzu wzmaga apetyt.

Osoby walczące z nadwagą mogą stosować wodę z pieprzem. W tym celu należy podgrzać w rondelku około 2 szklanek wody, wsypując do niej dwie łyżki zmielonego pieprzu. Gdy woda zacznie lekko wrzeć dosypujemy do niej szczyptę soli i dwa płatki róży, albo odrobinę wody różanej. Po zagotowaniu zdejmujemy garnek z ognia. Przecedzoną miksturę pijemy w stanie ciepłym, dwa razy dziennie, rano i po południu.

Zobacz też: Sól bocheńska – cena, zastosowanie, moczenie nóg

 

Ewa Więckiewicz

Ewa Więckiewicz

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.