Pokrzywka alergiczna – jak ją leczyć i jak sobie z nią radzić?

kobieta, pokrzywka

 

Pojawiające się na skórze swędzące bąble to zwykle reakcja organizmu na działanie jakiegoś czynnika. Zwykle bardzo trudno wskazać, co spowodowało pokrzywkę alergiczną. Może się ona pojawić na skutek bezpośredniego kontaktu skóry z czynnikiem uczulającym, na przykład lateksem, ale również w wyniku działania niektórych leków, czy spożycia produktów niekorzystnie działających na organizm.

Zwykle pokrzywka alergiczna pojawia się nagle i równie szybko znika, nawet bez leczenia. Zdarzają się jednak przypadki, że utrzymuje się na skórze dużej i w tej sytuacji wymagana jest konsultacja z lekarzem.

Mechanizm powstawania pokrzywki alergicznej

Pokrzywka jest powszechnie występującym schorzeniem. Pod wpływem działania niekorzystnego dla organizmu czynnika dochodzi do uwolnienia histaminy, substancji chemicznej, która jest najczęściej odpowiedzialna za pojawienie się swędzących zmian na skórze.

Zwykle pojawienie się pokrzywki alergicznej ogranicza się do zajęcia niewielkich obszarów skóry. Najpierw pojawiają się charakterystyczne bąble, przypominające wyglądem miejsca poparzenia pokrzywą, a następnie pojawia się zaczerwienienie, obrzęk i intensywny świąd. Czasem zdarzają się gwałtowne reakcje alergiczne, którym oprócz pokrzywki towarzyszą inne objawy, między innymi trudności w oddychaniu, kołatanie serca, spadek ciśnienia tętniczego czy obrzęk naczynioruchowy. Wstrząs anafilaktyczny to stan zagrażający życiu, na szczęście zdarza się niezwykle rzadko - informuje doktor Marta Malek.

Jak rozpoznać pokrzywkę alergiczną

Pokrzywka alergiczna nie jest prosta do zdiagnozowania. Dermatolog na podstawie wyglądu i umiejscowienia zmian powinien ją rozpoznać, ale może się zdarzyć, że wykwity skórne będą przypominały zmiany występujące w innych schorzeniach, między innymi w toczniu rumieniowatym. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia. Swędzące bąble towarzyszące pokrzywce są raczej blade, wystające ponad zaczerwienioną i nieco obrzękniętą skórę. Zmiany mogą zajmować niewielki obszar skóry, ale równie dobrze pokrywać całe ciało.

Leczenie pokrzywki alergicznej

Pokrzywkę alergiczną można skutecznie leczyć. Zwykle podaje się nowoczesne preparaty przeciwhistaminowe, które szybko minimalizują dokuczliwe objawy. Należy pamiętać, że leczenie powinno przebiegać pod kontrolą lekarza, który dobierze odpowiednią dawkę terapeutyczną leków. Często konieczne jest podanie dawek nieco wyższych, niż te standardowo zalecane przez producenta.

Jeśli pomimo zastosowanego leczenia nie następuje znacząca poprawa, mogą być wskazania do podania leków sterydowych. Niestety mają one liczne działania uboczne, dlatego ich podawanie należy ograniczyć do absolutnego minimum i stosować wyłącznie w leczeniu ciężkich przypadków pokrzywki alergicznej.

U osób wyjątkowo źle znoszących chorobę, lekarz może zalecić dodatkowo leki uspokajające czy przeciwdepresyjne. Pomogą znieść trudy choroby, ukoją nerwy i ułatwią zasypianie. Leczenie pokrzywki alergicznej zwykle nie trwa dłużej niż 6 tygodni, a chorzy zazwyczaj bardzo dobrze reagują na zastosowane leki.



Źródło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.