Preparat na kurzajki (brodawki) – jak się pozbyć? Sposoby

 Preparat na kurzajki

Preparat na kurzajki pomoże pozbyć się zrogowaciałych brodawek, będących wynikiem zakażenia wirusem HPV. Czego można użyć na kurzajki, jak pozbyć się kurzajki zanim konieczna będzie interwencja lekarska? Poznaj popularne domowe sposoby na kurzajki, dowiedz się jaki wybrać preparat na kurzajki i jak usunąć kurzajkę. Zobacz też, jak może wyglądać leczenie kurzajek w gabinecie zabiegowym: wypalanie kurzajek, wymrażanie brodawek to tylko część repertuaru środków, z których mogą skorzystać specjaliści w takiej sytuacji.

Preparat na kurzajki – czym są kurzajki

Na kurzajki inaczej mówi się: brodawki. Kurzajki są zrogowaciałymi guzkami występującymi na skórze, będącymi zewnętrznym objawem zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Najczęściej tego typu wykwity pojawiają się na dłoniach i na stopach. Na kurzajki narażeni jesteśmy w sposób powszechny. Łatwo się HPV zarazić poprzez uścisk dłoni, a nawet kontakt z powierzchniami wcześniej dotykanymi przez osoby zakażone, takimi jak klamki, poręcze i uchwyty.

Jak pozbyć się kurzajki

Jak pozbyć się kurzajki? Na pewno nie ręcznie, mechanicznie. Jeżeli chodzi o kurzajki, usuwanie ich na siłę, poprzez zdrapywanie, wydłubywanie, nic nie da. Co więcej, usuwanie kurzajek w ten sposób może jedynie prowadzić do rozprzestrzenia się zakażenia. Leczenie kurzajek polega albo na usunięciu ich w gabinecie zabiegowym jedną ze stosowanych w takiej sytuacji metod, albo zastosowanie preparatu na kurzajki w warunkach domowych. Zanim przejdziemy do bardziej inwazyjnych metod, przyjrzyjmy się domowym sposobom na kurzajki.

Zobacz: Preparaty na kurzajki

 

Preparat na kurzajki  kwas mlekowy lub salicylowy

Pierwsza grupa preparatów na kurzajki zawiera kwas mlekowy albo kwas salicylowy. Na kurzajki działają one keratolitycznie, a więc złuszczająco, a także zmiękczająco i rozpulchniająco stwardniały naskórek. Zazwyczaj tego typu preparaty na kurzajki dostępne są w postaci płynów o konsystencji lakieru, które specjalnym pędzelkiem aplikowane są na miejsce zmienione chorobowo. Czasem też zdarza się, że taki lek na kurzajki ma formę aerozolu lub nasączonego plastra. Płyn na kurzajki stosujemy przez około 2 tygodnie, aż do całkowitego wyleczenia skórnej zmiany.

 Czytaj też: Domowe sposoby na afty (pleśniawki) - jak się pozbyć u dzieci?

Preparat na kurzajki: miejscowa krioterapia

Druga grupa preparatów na kurzajki wykorzystuje działanie propelentów (sprężonych gazów) oraz eteru dietylowego albo eteru dimetylowego. Jak usunąć brodawki za ich pomocą? Wskutek gwałtownego uwolnienia z pojemnika, po naniesieniu na kurzajki,preparaty te wytwarzają miejscowo bardzo niską temperaturę, doprowadzając do wymrożenia zrogowaciałych guzków i zniszczenia ich struktury. Zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie, aż do osiągnięcia efektu.

Preparat na kurzajki: azotan srebra

Preparat na kurzajki wykorzystujący działanie azotanu srebra ma postać sztyftu, fabrycznie pokrytego parafiną zabezpieczającą przed wilgocią. Przed użyciem parafinę należy ostrożnie zeskrobać nożem. Usuwanie kurzajek za pomocą sztyftu jest bardzo proste. Należy nim kilkukrotnie potrzeć miejsce zmienione chorobowo.

Za sprawą jego naturalnej wilgotności dojdzie do reakcji z azotanem srebra. Po chwili miejsce to stanie się niemal czarne, co jest jednak normalną reakcją. Po 24 godzinach brodawkę należy zetrzeć delikatnie pumeksem. Zabieg powtarzamy do skutku.

Zobacz: Srebro koloidalne - do picia, na trądzik. Zastosowanie

Jaskółcze ziele na kurzajki

Do opracowanych przez farmakologię preparatów na kurzajki, dodać można środek, który w palecie domowych sposobów na kurzajki istniał od dziesięcioleci. Otóż medycyna ludowa na kurzajki stosuje glistnik – jaskółcze ziele. Na kurzajki stosowany jest sok mleczny, pozyskiwany z łodyg tej pospolitej w Polce rośliny z rodziny makowatych. Ten ludowy lek na kurzajki aplikujemy miejscowo na brodawkę, uprzednio nieco ją piłując za pomocą pilnika lub pumeksu, tak jednak, by nie doprowadzić do krwawienia.

Wypalanie kurzajek, wymrażanie brodawek

Niestety, w bardzo zaawansowanych stadiach, dostępny bez recepty preparat na kurzajki może sobie nie poradzić. Usuwanie kurzajek niekiedy należy powierzyć specjalistom w gabinetach zabiegowych. Na kurzajki stosowane są cztery główne metody. Pierwsza to niewielki zabieg chirurgiczny, czyli mechaniczne wycięcie kawałka ciała z brodawkę. Druga to wypalanie kurzajek – tak zwana elektrokoagulacja. Trzecią metodą jest wymrażanie brodawek, czyli krioterapia, a czwartą – usuwanie brodawek. Niestety, usuwanie kurzajek w ten sposób potrafi być bolesne, po zabiegu pozostają duże i głębokie rany. 

Sprawdź: Maść na rany - otwarte, ropne. Dostępne leki

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.