Preparat na wszy – leki i domowe sposoby na wszy

 Preparat na wszy

Wydawać by się mogło, że wszawica to choroba z czasów Ludwika XIV, która odeszła do lamusa razem z młoteczkiem na kowadełku służącym do zabijania wesz. Nic bardziej mylnego. Wszawica wciąż atakuje ludzi, szczególnie dzieci w wieku szkolnym.

Zmieniły się jedynie metody walki z wszawicą. Preparaty na wszy są dużo skuteczniejsze niż te stosowane w XVII wieku. W szkole twojego dziecka panuje wszawica? Sprawdź, które preparaty na wszy są najskuteczniejsze, czy warto kupić specjalny grzebień na wszy, czy może lepiej skorzystać z innych domowych sposobów na wszy?

Co na wszy?

Wesz ludzka to gatunek wszy należący do rodziny Pediculidae, pasożytujący na człowieku i powodujący wszawicę. Ze względu na miejsce występowania wyróżnia się:

  • wesz głowową,
  • wesz odzieżową,
  • wesz łonową.

Wesz jest niewielkich rozmiarów - 0,35 do 6 mm - pasożytem, szybkim i zwinnym. Poza żywicielem potrafi przeżyć nawet 2-3 dni. Wesz szybko się rozmnaża, samica znosi nawet 10 jaj (gnid) dziennie. Po około 6 dniach z jaj wylęgają się larwy przypominające osobniki dorosłe.

Wszy żywią się krwią człowieka. Bytują zarówno na nieumytych głowach, jak i czystych - wbrew powszechnemu przekonaniu, higiena głowy nie ma dla nich znaczenia. Wszy głowowe szczególnie upodobały sobie miejsca za uszami lub nad karkiem. Potrafią pić krew cztery razy dziennie. Na szczęście nie przenoszą już groźnych, często śmiertelnych chorób, takich jak dur powrotny, tyfus plamisty czy dżuma. W walce z wszami umycie głowy nie wystarczy, żeby się ich pozbyć.

Poznaj: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Szampon na wszy

Szampon na wszy - w aptekach znajdziemy kilka rodzajów szamponów na wszy. Szampon pozbawia wszy i gnidy powietrza i powoduje ich odwodnienie. Szampon na wszy należy rozprowadzić na suchych włosach, tak by dotarł do skóry głowy i pokrył dokładnie włosy i pozostawić go na około 10 minut. Następnie należy zwilżyć włosy i dopiero umyć, tak jak tradycyjnym szamponem. Przed wysuszeniem, włosy należy dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem, by pozbyć się pasożytów.

Ocet na wszy

Ocet na wszy  wszy nie znoszą zapachu octu. Aby pozbyć się tych pasożytów, należy natrzeć włosy octem, nałożyć na głowę czepek i pozostawić na około godzinę. Na głowę można jeszcze nałożyć ręcznik. Po godzinie należy umyć głowę szamponem i wyczesać włosy.

Sprawdź: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów

Grzebień na wszy

Wyczesywanie, czyli grzebień na wszy - innym sposobem na wszy jest dokładnie wyczesywanie włosów, specjalnym, bardzo gęstym grzebieniem, który można kupić w aptece. W ten sposób wyczeszemy gnidy, a niekiedy także dorosłe osobniki. Po wyczesaniu włosów należy dokładnie je umyć szamponem, a czynność powtarzać, aż do upewnienia się, że wszy zniknęły. Na rynku dostępne są także elektryczne, elektroniczne i elektrostatyczne grzebienie na wszy, które podczas wyczesywania rażą wszy prądem.

Preparaty na wszy

Dimetikon na wszy i inne środki syntetyczne - w aptekach znajdziemy także syntetyczne środki owadobójcze. Na wszy stosuje się środki na bazie dimetikonu (olejek na wszy silikonowy), permetryny, pyriproxyfenu, cyklodimetikonu 5.

Czytaj też: Olejek różany do twarzy i włosów - właściwości

Domowe sposoby na wszy

Sabadyla lekarska jako środek na wszy - nalewka z nasion sabadyli lekarskiej ma silne działanie owadobójcze. Stosowana była na wszy przez nasze prababcie. Stosujemy ją tak samo jak ocet - rozprowadzamy na włosach, przykrywamy czepkiem i pozostawiamy na głowie na około godzinę, a następnie myjemy włosy. Do innych środków na wszy pochodzenia roślinnego zalicza się także nalewki z piołunu, wrotycza i ostróżeczki, olej kokosowy, wyciąg olejowy z kopru włoskiego.

Nafta kosmetyczna na wszy

Nafta kosmetyczna na wszy  nafta kosmetyczna działa na wszy podobnie jak ocet. Nacieramy naftą włosy i skórę głowy, nakładamy czepek i pozostawiamy na około godzinę. Potem wyczesujemy martwe wszy i myjemy głowę.

Olejek na wszy  wszy nie znoszą też zapachu olejku z drzewa herbacianego oraz olejku kokosowego. Aby pozbyć się wszy, wystarczy nałożyć taki olejek na włosy, pozostawić na około godzinę, a następnie dokładnie wyczesać włosy.

Zobacz: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Konsultacja merytoryczna: lek. Mateusz Kowalczyk, Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Kolińskiego.

 

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.