Przejedzenie - objawy, skutki. Jak sobie z nim poradzić?

Ociężałość, ospałość, uczucie przepełnienia, zgaga – to objawy przejedzenia. Czasem niestety trudno go uniknąć. Co jest dobre na przejedzenie?

przejedzenie

Objawy przejedzenia

Święta, urodzinowe przyjęcie, wizyta w ulubionej restauracji – w takich sytuacjach ciężko uniknąć przejedzenia. Gdy do niego dojdzie, trzeba wspomóc proces trawienia. Pozwoli to na szybsze pozbycie się objawów takich, jak uczucie pełności w żołądku, ociężałość i ospałość. Jeśli zbyt obfity posiłek był dodatkowo ciężkostrawny lub składał się z produktów wzdymających, mogą pojawić się również takie objawy jak zgaga i wzdęcia.

 

Co pomoże na przejedzenie?

Gdy zjedliśmy zbyt dużo, ostatnią rzeczą na jaką mamy ochotę, jest ruch. Przepełniony żołądek każe nam raczej wygodnie usadowić się na kanapie albo uciąć sobie drzemkę. Znacznie lepiej zadziała jednak krótki spacer. Wyprostowana pozycja ciała pozwoli zmniejszyć nacisk na żołądek, a chodzenie uruchomi wszystkie pompy tłoczące krew w naszym organizmie.

Tym sposobem poprawimy krążenie w układzie pokarmowym, polepszy się także perystaltyka jelit, dzięki czemu pokarm będzie się szybciej przesuwać. Jeśli przejedzenie dopadło nas w święta Bożego Narodzenia, po posiłku wypijmy szklankę ciepłego kompotu z suszu. Doskonale reguluje on trawienie i wspomaga pracę jelit.

Sposoby na przejedzenie

Dobrym sposobem na przejedzenie jest wypicie kubka gorącej herbaty – czarnej lub zielonej. Wspomoże ona trawienie tłuszczów i pobudzi wydzielanie soków żołądkowych. Jeśli jesteśmy przejedzeni, nie pijmy zimnych napojów i nie jedzmy lodów – tylko nasilą one nieprzyjemne dolegliwości. Wyjątkiem jest jeden kieliszek wódki z pieprzem lub gorzkiej żołądkowej – 50 ml mocnego alkoholu wspomoże proces trawienia i poprawi krążenie w jelitach.

Jeśli nie przepadamy za wódką, możemy zamienić ją na małą lampkę czerwonego półwytrawnego wina. Dobrym sposobem na przejedzenie jest również wypicie mikstury składającej się ze szklanki ciepłej wody, łyżki octu jabłkowego i odrobiny miodu. Skutkiem ubocznym tej kuracji może być jednak wzmożone odbijanie.

Domowe sposoby na przejedzenie

W trawieniu pomogą również różnego rodzaju herbatki ziołowe. Najkorzystniej zadziała napar z rumianku, mięty lub dzikiem róży. Jeśli po paru godzinach objawy przejedzenia nie ustąpią, warto wypić kubek czerwonej herbaty, która jest znana ze swoich zdolności do przyspieszenia przemiany materii. Jeśli jednak po takim czasie nadal będziemy czuć się nie najlepiej, sięgnijmy po napar z dziurawca. Pomocy można szukać również w aptece. Na przejedzenie dobrze sprawdzą się preparaty z wyciągiem z ostropestu lub karczocha, które działają żółciopędnie.

Skutki przejedzenia

Sporadyczne przejedzenie dotyczy niemal każdego z nas i skutkuje jedynie tymczasowymi kłopotami trawiennymi. Regularne objadanie się może doprowadzić jednak do wystąpienia znacznie bardziej poważnych problemów zdrowotnych, m.in. wahań poziomu cukru we krwi, wzrostu poziomu cholesterolu i trójglicerydów w organizmie, stłuszczenia wątroby, zaburzenia mikroflory jelit, nadwagi i otyłości.

Szacuje się, że co trzeci dorosły i co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę lub jest otyłe – najczęściej jest to wynik przejadania się. Organizm magazynuje nadmiar kalorii w postaci tkanki tłuszczowej, wskutek czego wzrasta waga i pogarsza się kondycja. Trzeba jednak pamiętać, że nadmierna ilość tłuszczu w organizmie to problem nie tylko estetyczny, ale też zdrowotny. Otyłość zwiększa bowiem ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, a nawet niektóre nowotwory.

Jak zapobiec przejadaniu się?

Aby nie dopuścić do zbyt częstego przejadania się, w życie należy wprowadzić zdrowe i proste nawyki. Niezwykle istotne jest regularne spożywanie posiłków – najlepiej pięciu dziennie w około trzygodzinnych odstępach. Niech będą one niewielkie objętościowo. Nie omijajmy posiłków i zawsze miejmy ze sobą zdrową przekąskę – jabłko, banana czy garść orzechów. Zbyt duże odstępy czasowe spowodują, że wygłodzeni nie będziemy w stanie się najeść.

Jedzmy powoli – poświęcajmy przynajmniej kwadrans na jeden posiłek a gdy poczujemy sytość, odejdźmy od stołu. Unikajmy wysokokalorycznych przekąsek, które nie dają poczucia sytości, dostarczając jednak dużej ilości kalorii.

Przejedzenie w ciąży

Dodatkowe kilka kilogramów w ciąży to całkowicie naturalna sprawa, kilka nie powinno jednak zamienić się w kilkanaście. Choć często mówi się o tym, że przyszłe mamy powinny „jeść za dwoje”, nie należy zapominać o dostosowaniu codziennej dawki kalorii do trybu życia. Jedzenie kobiety ciężarnej powinno być przede wszystkim zdrowe, aby mogła ona zapewnić sobie i swojemu maleństwu wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Nie usprawiedliwiajmy więc objadania się ciążą – jedzmy z głową, pozwalając sobie od czasu do czasu na spełnianie żywieniowych zachcianek. A jeśli już dojdzie do przejedzenia, wypijmy ziołowy napar i idźmy na spacer.

Autor: Olga Szymkowiak

Zobacz także:

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.