Przetłuszczające się włosy – przyczyny i sposoby na nadmiar sebum

kobieta, pielęgnacja, włosy, domowe sposoby

 

Tłuste włosy to efekt nadmiernego wydzielania sebum i problem nie tylko estetyczny. Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały i jak o nie dbać? Odpowiedź poniżej.



Przetłuszczające się włosy to skutek nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Choć zapewnia on miękkość skórze i tworzy na jej powierzchni ochronną warstwę antybakteryjną i przeciwgrzybiczą, w nadmiarze może wywołać więcej szkody niż pożytku. Warto pamiętać, że przetłuszczanie włosów może doprowadzić do wystąpienia innych problemów, na przykład wypadania włosów czy łupieżu.

Przetłuszczające się włosy a hormony

Jednym z najpoważniejszych, a przy tym najczęstszych powodów przetłuszczającej się skóry głowy i włosów są wahania hormonalne. Problem ten zazwyczaj dotyczy nastolatków w okresie dojrzewania, choć nierzadko występuje też u osób dorosłych. Włosy przetłuszczające się mogą być objawem zaburzeń pracy tarczycy, a u kobiet – efektem zbyt wysokiego poziomu męskich hormonów we krwi. Jeśli więc szybko przetłuszczającym się włosom towarzyszą inne objawy, warto wykonać badania, które wykluczą lub potwierdzą obecność określonego schorzenia.

Inne przyczyny przetłuszczania się włosów

Przetłuszczone włosy mogą być także efektem nieprawidłowej pielęgnacji, na przykład używania zbyt dużej ilości mocno obciążających kosmetyków. Również nadmiar preparatów do stylizacji włosów może przyczynić się do ich nadmiernego przetłuszczania. Tłuste włosy mogą być oznaką zbyt rzadkiego, nieregularnego lub niedokładnego mycia włosów. Nawet suche z natury kosmetyki wskutek nieprawidłowej higieny mogą wykształcić w sobie tendencję do szybkiego przetłuszczania się. Przetłuszczanie się włosów może być także spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi.

Peeling skóry głowy – sposób na przetłuszczające się włosy

Nic nie oczyści skóry głowy tak dobrze, jak peeling. Usunie on zanieczyszczenia, resztki kosmetyków i zalegający łój, z którym nie poradzi sobie szampon do włosów. Peeling możemy przygotować w domu z ogólnodostępnych składników. Wystarczy zmieszać 4 łyżki gruboziarnistego cukru lub kawy z dwiema łyżkami szamponu – najlepiej łagodnego, przeznaczonego do codziennego mycia. Z użyciem takiej mieszanki wykonujemy masaż skóry głowy, a następnie dokładnie spłukujemy. Peeling stosujemy zależnie od potrzeb: raz na tydzień lub rzadziej.

Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy

Świetny sposób na tłuste włosy to płukanka z octu jabłkowego. W szklance wody rozpuszczamy łyżkę octu i taką miksturą polewamy włosy na całej długości po ich umyciu. Skuteczna będzie również płukanka z rozmarynu, którą można przyrządzić zalewając wrzątkiem łyżeczkę suszonych liści tego zioła. Napar powinien zaparzać się przez 5 minut, po tym czasie trzeba odstawić go do ostygnięcia. Gotowym roztworem spłukujemy włosy i skórę głowy po umyciu. Z przetłuszczającymi się włosami poradzi sobie także płukanka sporządzona z ¼ szklanki soku z cytryny i szklanki wody. Stosujemy ją w taki sam sposób, jak napar z rozmarynu.

Fryzury na tłuste włosy

Jeśli zaskoczyło nas nagłe wyjście albo po prostu zaspaliśmy i nie zdążyliśmy umyć włosów, możemy to zakamuflować odpowiednią fryzurą. Dobrze sprawdzi się wysoki, niedbały koczek spięty na czubku głowy. Uwagę od włosów możemy odwrócić dodatkowym akcentem, np. ozdobną gumką czy spinką. Dobrym pomysłem będą również dwa dobierane warkocze splecione po bokach głowy.

Tłuste włosy po umyciu

Jeśli zdarza się nam mieć tłuste włosy tuż po ich umyciu, może to oznaczać, że nie spłukaliśmy dokładnie szamponu lub kosmetyk nie dotarł we wszystkie miejsca. Zdarza się to szczególnie podczas mycia z głową w dół. Jeżeli problem pojawił się po zmianie szamponu, odstawmy go i wróćmy do sprawdzonego kosmetyku.

 

Źródło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.