Sól do kąpieli - jak zrobić sól do kąpieli?

 Sól do kąpieli

Sól do kąpieli wykorzystywana jest do pielęgnacji ciała i celów leczniczych. Sól do kąpieli zapewnia relaks, nawilżenie i usztywnienie skóry, a także doskonały peeling całego ciała. Sól do kąpieli pozwala także na uzupełnienie niedoborów składników mineralnych, w szczególności – magnezu. Dowiedz się, jak zrobić sól do kąpieli we własnej łazience,dlaczego tak ceniona jest sól do kąpieli z Morza Martwego i co daje sól do kąpieli z magnezem.

Sól do kąpieli - właściwości

Pod pojęciem soli do kąpieli tak naprawdę kryje się bardzo wiele produktów, o zróżnicowanym pochodzeniu, charakterze, właściwościach i zastosowaniu. Najbardziej popularne sole do kąpieli powstają w wyniku odparowania wody morskiej. Zazwyczaj mają one postać kryształków albo płatków. Są cenione ze względu na bogactwo składników mineralnych, takich jak magnez, wapń, jod, potas, krzem, żelazo. Szczególną rolę, jeśli chodzi o poprawę kondycji skóry poddanej „kuracji” solą do kąpieli,przypisuje się zawartemu w niej magnezowi.

Oprócz wody morskiej, sól do kąpieli pozyskuje się także z soli kamiennej oczyszczanej w warzeniach, a także z solanek.

Zobacz produkty: Płyny, mydła i żele do kąpieli i pod prysznic

Sól do kąpieli z Morza Martwego

Sól do kąpieli z Morza Martwego jest jedną z najwyżej cenionych, jeśli chodzi o sole pochodzenia morskiego. Ma postać białych kryształków. Sól do kąpieli z Morza Martwego, tak jak inne sole morskie, cechuje się relatywnie niższą zawartością chlorku sodu i dużym udziałem składników mineralnych, w szczególności magnezu. Sól do kąpieli z Morza Martwego ma właściwości relaksujące, nawilżające, działa korzystnie na zmiany skórne takie jak trądzik, może być też używana na bóle stawów i bóle mięśniowe, jako sól do kąpieli dla sportowców.

W sprzedaży można spotkać jeszcze sól pochodzącą z Morza Śródziemnego, czy szarą z Morza Bali.

Sól do kąpieli z magnezem

Sól do kąpieli z Morza Martwego i innych mórz to tylko jeden z rodzajów  soli bogatej w magnez.

Sól do kąpieli Epsom, zwana też angielską, jest siarczanem magnezu – nazwa pochodzi od angielskiego miasta Epsom, gdzie po raz pierwszy uzyskano tego typu sól, odparowując wodę ze źródeł mineralnych. Sól do kąpieli Epsom pozwala w szybki sposób, przez skórę, uzupełnić braki magnezu. To również świetna sól do kąpieli dla sportowców.

Oprócz tego popularnością cieszą się inne rodzaje soli – na przykład sól himalajska, o jasnoróżowej barwie, dobra chociażby na cellulit.

Sól do kąpieli dla relaksu

Sól do kąpieli ma właściwości relaksujące. Już dawno odkryto, że sól do kąpieli pozwala się odprężyć całemu ciału, a co za tym idzie, działa też kojąco na cały system nerwowy. Aby osiągnąć maksymalny efekt, sól do kąpieli powinna zostać dodana do wody o temperaturze 37 stopni, a więc minimalnie cieplejszej, niż temperatura ludzkiego ciała. Dla wzmocnienia efektu należy zadbać o atmosferę. Oprócz soli do kąpieli dodać można olejki eteryczne, płatki kwiatów itp. Mrok łazienki rozświetlić mogą świece zapachowe, które dodatkowo wypełnią pomieszczenie ulubioną wonią. Całości dopełni odpowiednia muzyka.

Czytaj też: Zabiegi upiększające i relaksujące w domowym SPA

Sól do kąpiel - nawilżenie skóry

Sól do kąpieli zapewnia odpowiednie nawilżenie skóry. Dobra do tego celu jest między innymi sól do kąpieli z Morza Martwego czy inne naturalne sole morskie. Jeśli chcemy nawilżyć skórę, powinniśmy jednak unikać zapachowych soli do kąpieli. Obecność dodatkowych składników nadających woń może działać wręcz wysuszająco.

Oprócz nawilżenia, sól do kąpieli zapewnia też skórze lepsze napięcie – do tego celu świetnie nadaje się sól himalajska. Sól ta bywa używana również do walki z cellulitem.

Czytaj też: Zioła do kąpieli

Sól do kąpieli - peeling

Sól do kąpieli można wykorzystać także do peelingu całego ciała. Kryształki soli do kąpieli złuszczają naskórek, usuwają z powierzchni skóry martwe komórki. Znów jednak należy poczynić zastrzeżenie, iż do wykonania peelingu nie należy używać zwykłej soli zapachowej, gdyż jej składniki mogą silnie podrażnić skórę.

Jak zrobić sól do kąpieli?

Jak zrobić sól do kąpieli we własnej łazience? To często zadawane pytanie nie dotyczy oczywiście metod otrzymywania soli, bo nie zamienimy przecież łazienki w warzelnię. Natomiast warto jest wiedzieć, jak z gotowej soli morskiej, czy Epsom, uzyskać coś, co będzie można nazwać produktem kosmetycznym, co być może nawet będzie się nadawać na prezent po uprzednim opakowaniu.

Do wykonania własnej soli do kąpieli potrzebna będzie sól – najlepiej morska lub solankowa. Należy ją wymieszać z naturalnym olejem (może być oliwa z oliwek), mydłem z naturalnych składników i elementami dekoracyjno-zapachowymi, czyli na przykład suszonymi kwiatami. Pamiętajmy, aby składniki ciekłe mieszać z ciekłymi, a sypkie z sypkimi, a dopiero na koniec połączyć je w jedną całość. Po kilkudziesięciu godzinach suszenia kosmetyczna  sól do kąpieli własnej roboty jest gotowa. 

Sprawdź też: Płyn do kąpieli - jaki płyn do kąpieli wybrać dla dziecka?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.