Spierzchnięte i suche usta - przyczyny, leczenie i domowe sposoby

usta, spierzchnięte usta, pielęgnacja ust, wargi


Choć spierzchnięte usta nie są stanem chorobowym, potrafią spowodować duży dyskomfort.
Na szczęście z tym problemem można sobie łatwo poradzić.



Suche usta dokuczają nam zwłaszcza zimą. Skóra warg jest wyjątkowo delikatna, dlatego do pogorszenia jej kondycji często przyczyniają się czynniki atmosferyczne, takie jak wiatr czy mróz. Pękające usta mogą być także efektem niedoboru witamin (zwłaszcza tych z grupy B), wahań hormonalnych, zbyt częstego stosowania wysuszających pomadek lub odwodnienia organizmu. Jeśli problem popękanych ust występuje u nas przewlekle, warto zasięgnąć porady lekarza – może to być bowiem objaw cukrzycy.


Co na spierzchnięte usta?


Suche, piekące usta to problem nie tylko estetyczny, ale też bolesny – zwłaszcza, kiedy dochodzi do pęknięcia warg. Aby temu zapobiec, warto zacząć w odpowiedni sposób pielęgnować usta, gdy tylko poczujemy, że zaczynają pierzchnąć. Dobrym sposobem na bardzo suche usta jest maseczka z awokado. Wystarczy rozgnieść owoc widelcem, zmieszać z odrobiną dowolnego oleju roślinnego i powstałą papkę nałożyć na wargi na 20 minut. Domowe sposoby na suche usta to doskonałe uzupełnienie kuracji z wykorzystaniem aptecznych kosmetyków. Kupując je, wybierajmy te z naturalnym składem.


Aloes – sposób na suche usta


W walce z suchymi ustami warto zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów – najlepiej przez odpowiednio skomponowaną dietę. Dobrze jest również wspomóc się leczeniem zewnętrznym, wykorzystując na przykład aloes. Roślina ta zawiera intensywnie nawilżające substancje, które przyśpieszają odnowę komórkową skóry. Jeśli hodujemy w domu aloes, wystarczy przykładać jego liść do spękanych ust. W innym wypadku można zaopatrzyć się w aloesowy żel, dostępny w wielu aptekach. Ważne, by miał jak największą zawartość aloesu w składzie i znacznie mniej innych składników.


Miód na usta


Wysychaniu ust najlepiej jest zapobiegać, odpowiednio je pielęgnując, pijąc dużo wody i stosując naturalne kosmetyki. Należy unikać także oblizywania warg na mrozie. Jeśli jednak dojdzie do wysuszenia ust, warto jak najszybciej sięgnąć po odżywcze, nawilżające składniki. Jednym z nich jest miód, który nie tylko nawilża, ale działa też antybakteryjnie. Pełnię jego dobroczynnego działania odczujemy, nakładając go na wargi 2 lub 3 razy dziennie na kwadrans. Efekty zauważymy już po kilku dniach.


Peeling cukrowy do ust


Istotnym elementem pielęgnacji ust skłonnych do wysychania jest peeling. Zamiast inwestować w gotowe preparaty, możemy zrobić go samodzielnie z łatwo dostępnych składników. Wystarczy zmieszać łyżeczkę cukru z łyżeczką ulubionego oleju i taką samą ilością miodu. Gotową papkę wmasowujemy w usta, a następnie dokładnie spłukujemy. Efekty widać już po pierwszym zastosowaniu.


Spierzchnięte usta u dziecka


W przypadku suchych ust u dziecka, można zastosować naturalną pomadkę nawilżającą na bazie wazeliny lub maść z witaminami A i E. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, czy malec nie ma nawyku przygryzania lub skubania warg, ponieważ może być to przyczyna dolegliwości. Jeśli problem nie znika, warto zasięgnąć porady lekarza – wysuszone, pękające usta mogą być objawem alergii lub nieodpowiedniej diety.



Źródło: medme.pl

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.