Swędzenie skóry - co na świąd skóry? Maść, tabletki

 Swędzenie skóry

Swędzenie skóry może być wywołane przez różne czynniki drażniące, ale może też stanowić objaw poważnej choroby. Nie należy go zatem lekceważyć. Świąd skóry powinien być leczony przeciwzapalnymi maściami, żelami chłodzącymi, przeciwuczuleniowymi tabletkami, a także domowymi sposobami, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Swędzenie skóry

Zanim zastosujemy odpowiedni preparat na świąd skóry, warto ustalić jego przyczynę. W tym celu należy się zgłosić do lekarza, który to określi i zaleci właściwe postępowanie na swędzenie skóry.

Swędzenie skóry to przykra dolegliwość, której naturalnym następstwem jest uporczywe drapanie się, mogące doprowadzić do podrażnień naskórka. Odpowiedzialnym za świąd skóry może być uczulenie na jakiś produkt spożywczy, kosmetyczny, czy chemiczny, z którym skóra miała kontakt. Przyczyną swędzenia może być również alergia i atopowe zapalenie skóry. Nieprzyjemne uczucie świądu może wywołać także ukąszenie owada (komara, meszki, pajęczaka, a także wszy, czy pluskwy) oraz zetknięcie się z toksyczną rośliną. Niektóre materiały, jak np. wełna również wywołują świąd.

Zobacz produkty z kategorii: Leki na problemy skórne

Swędzenie skóry – co je powoduje?

Świąd skóry mogą również powodować takie schorzenia jak:

Swędzenie skóry może być jednak spowodowane poważniejszymi chorobami, takimi jak m.in. cukrzyca, nadczynność tarczycy, żółtaczka, mocznica, niewydolność nerek, nerwica oraz rakowiak.

Świąd skóry w ciąży

Często na tę dolegliwość skarżą się kobiety w ciąży. Wówczas swędzenie koncentruje się na miejscach ciała, które rosną w tym czasie – na brzuchu oraz piersiach. Inną grupą, która jest częściej narażona na występowanie świądu skóry są osoby starsze. Ma to związek z procesem starzenia i wysuszania się skóry z wiekiem. Może być też jednak oznaką poważniejszej choroby.

W każdy przypadku jeśli trudno jest dociec powodu świądu skóry lub kiedy on nie mija, mimo podania leków na swędzenie skóry, dotyczy całego obszaru ciała, wiąże się z dodatkowymi przypadłościami (jak np. wysoka temperatura, spadek wagi), należy się zgłosić do lekarza.

Co na swędzenie skóry?

Na świąd skóry na głowie – w zależności od tego, co go powoduje – najlepiej zastosować odpowiedni szampon na swędzącą skórę głowy, lotion, czy preparat przeciw wszom z permatryną.

Innym rozwiązaniem jest maść na swędzenie skóry, zawierająca m.in. krotamiton lub kamforę, mentol, aloes i inne, którą można nabyć w aptece bez recepty.

Świąd skóry - leczenie

Leczenie świądu skóry obejmuje ponadto podawanie leków antyhistaminowych, czyli przeciwuczuleniowych, jak choćby wapno. Tabletki na swędzenie skóry znajdą zastosowanie w przypadku ukąszeń owadów, alergii kontaktowych, itp.

Świąd skóry leczy się także olejem z dziurawca, który w swoim składzie posiada rutynę, taninę, olejki eteryczne, które działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodząco. Ponadto na swędzenie ciała pomogą żele i środki zawierające laureth-6.5, a także żele z hydrokortyzolem.

Łagodząco na podrażnioną skórę poskutkują również emulsje i emulienty pozostawiające na naskórku kojący fil. Z pomocą przyjdą także specjalistyczne mydła, kremy i balsamy do ciała.

Swędzenie skóry nasila stres oraz wysoka temperatura. Dlatego dobrze jest wyeliminować te czynniki z najbliższego otoczenia chorego. Zaleca się relaksację, medytację, ćwiczenia oddechowe oraz ochładzanie ciała (kąpielami w letniej, a nawet chłodnej wodzie lub przykładanie chłodzących kompresów do podrażnionych części ciała).

Czytaj także: Maść z żyworódki - zastosowanie. Na trądzik i łuszczycę

Domowe sposoby na swędzenie skóry

Przede wszystkim powinno się usunąć lub zredukować do minimum czynniki powodujące świąd skóry. Na bieżąco wymieniać bieliznę, ręczniki, piżamę oraz pościel (w razie potrzeby – codziennie).

Domowe sposoby na swędzenie skóry można zastosować w większości przypadków. Jednym z nich jest soda oczyszczona (1 szklanka), którą wsypuje się do wanny z letnią, a nawet chłodnawą wodą i kąpie w niej co najmniej ok 30 minut. Taka kąpiel nie jest możliwa kiedy na ciele występują otwarte rany.

Inny naturalny sposób na świąd skóry to płatki owsiane, które należy zmielić i wsypać około 2 szklanek do wanny z letnią wodą.

Doskonale w łagodzeniu swędzenia skóry sprawdzi się także siemię lniane. Aby było ono skuteczne należy 2 szklanki siemienia ugotować w garnku z wodą, a po uzyskaniu konsystencji kisielu wlać do wanny z wodą i pławić się w tym wywarze chociaż przez ok 20 minut.

Kojąco zadziałają także liście aloesu, które można przykładać do chorych miejsc oraz wyciągi z tej rośliny, a także ocet jabłkowy (można go stosować miejscowo na swędzące partie ciała lub robiąc kąpiel chłodnej wody z dodatkiem 2 szklanek octu).

Uczucie pieczenia i swędzenia minie po użyciu oleju arganowego. Wystarczy delikatnie wmasować go w zajęte przez świąd części ciała.

W domowych warunkach można wypróbować także herbatę z bazylii, którą po przestudzeniu powinno się popsikać swędzące miejsca.

Autor: Olga Tomaszewska 

Czytaj też: Sucha skóra - jak ją pielęgnować?

 

 

Olga Tomaszewska

Olga Tomaszewska

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.