Witamina D3 - niedobór, dawkowanie, normy i właściwości

 Witamina d3

Witamina D3 jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój kości. Jeśli poziom witaminy D3 u dzieci jest zbyt niski, prowadzi to do krzywicy. Jeśli osoby starsze mają za mało witaminy D3, może rozwinąć się u nich osteoporoza. Dlaczego witamina D3 jest tak ważna dla kości? Co zrobić, aby utrzymać odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie? Chcesz poznać odpowiedzi na te pytania? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Witamina D3 - właściwości

Witamina D3, a właściwie cholekalcyferol, to organiczny związek chemiczny z grupy witamin D, który reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Witamina D3 zapewnia odpowiednią mineralizację kości. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układów: nerwowego, mięśniowego, immunologicznego i endokrynnego. Witamina D jest także określana jako “witamina słońca”. Dlaczego?

Witamina D to hormon steroidowy, który jest produkowany z cholesterolu, kiedy skóra jest wystawiona na słońce. Ekspozycja na słońce nie wystarczy jednak, żeby utrzymać witaminę D na odpowiednim poziomie. Szacuje się, że ponad 50 procent ludzi na świecie ma niedobór witaminy D3.

Czytaj także: Tiamina (witamina B1) - niedobór, występowanie i dawkowanie

Niedobór witaminy D3

Do czego może doprowadzić nieodpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie?  Przede wszystkim do rozwoju osteoporozy u osób starszych i krzywicy u dzieci. Niedobór witaminy D3 może także prowadzić do chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, a także nowotworów - piersi, prostaty i jelita grubego. Z kolei nadmiar witaminy D3 może doprowadzić do utraty łaknienia, zaburzeń rytmu serca oraz odkładania się soli wapnia w tkankach miękkich organizmu.

Czytaj też: Witamina C (kwas askorbinowy) - dawkowanie i występowanie

Źródło witaminy D3

Tak jak wspomnieliśmy, ekspozycja na słońce może nie wystarczyć. Aby zachować odpowiedni poziom witaminy D3 w organizmie, powinno się spożywać ryby morskie oraz oleje rybne. Szczególnie poleca się olej z wątroby dorsza. Witamina D3 znajduje się też w mięsie i produktach mlecznych, ale w znacznie mniejszych ilościach. Niewielką ilość witaminy D3 znajdziemy też w żółtku jajka.

Witamina D3 - dawkowanie

Zapotrzebowanie na witaminę D3 zmienia się w zależności od wieku i stanu fizjologicznego, i tak: osoby w podeszłym wieku oraz wcześniaki potrzebują więcej witaminy D3. Również osoby otyłe lub z nadwagą powinny zadbać o dietę bogatą w produkty zawierające witaminę D3.

Co zrobić, aby poziom witaminy D3 w organizmie był odpowiedni? Przyjrzyjmy się normom spożycia. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by osoby dorosłe spożywały 800-1000 IU witaminy D3 na dobę, w pożywieniu lub w postaci suplementów diety.

Sprawdź też: Witaminy i minerały dla mężczyzn - jakie warto stosować?

Witamina D3 dla niemowląt i dzieci - dawkowanie

Niemowlęta powinny spożywać witaminę D3 w dawce 400 IU na dobę, dzieci od 1 do 18 roku życia - również 400 IU/d. Dzieci z nadwagą lub otyłe powinny spożywać 800-1000 IU witaminy D3 dziennie, czyli tyle, ile osoby dorosłe.

Witamina D3 i K2

Do niedawna uważano, że wapń, magnez oraz witamina d są niezbędne i zarazem wystarczające do zachowania mocnych kości i zdrowych zębów. Jednak ostatnio przeprowadzone badania pokazały, że równie ważna jest witamina K2. Okazało się bowiem, że bez witaminy K2 wapń nie jest transportowany do kości. Zatem by zachować zdrowe i mocne kości, należy przyjmować witaminę D3 razem z witaminą K2.

Zobacz też: Witamina K i K2 MK7 - występowanie, właściwości i przeciwwskazania

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.