Właściwy poziom cukru – klucz do zdrowia

glukometr

 

Zbilansowana dieta

Prawidłowa glikemia na czczo plasuje się w przedziale 70 – 99 mg/dl, natomiast po posiłku stężenie glukozy we krwi nie powinno przekraczać 140 mg/dl. Ważną rolę w utrzymaniu tej równowagi odgrywa zbilansowana dieta, czyli taka, która dostarcza wszystkich składników w prawidłowych ilościach oraz proporcjach, niezbędnych organizmowi do prawidłowego funkcjonowania, a w przypadku dzieci dodatkowo do optymalnego wzrostu i rozwoju. W celu utrzymania prawidłowego stężenia glukozy warto zwrócić uwagę nie tylko na przyjmowanie posiłków o stałych porach, co pozwala uniknąć nieregularnych wyrzutów insuliny przez trzustkę, ale również na rodzaj spożywanych produktów spożywczych.

  • Z produktów zbożowych należy wybierać takie, które charakteryzują sięniskim indeksem glikemicznym (IG< 50), np. pieczywo żytnie pełnoziarniste. Niski IG ma także  kasza gryczana, kasza  jęczmienna, pęczak, ryż brązowy, ryż dziki, ryż basmati, ryż parboiled, płatki owsiane, płatki jęczmienne, czy spaghetti razowe.
  • Produkty mleczne, czyli mleko, jogurt, kefir, mleko zsiadłe, maślanka o zawartości tłuszczu 0-0,5%, ser biały chudy lub półtłusty, jako zamiennik napojów z mleka krowiego – np. mleko i jogurty sojowe naturalne, bez dodatku cukru.
  • W potrawach warto uwzględnić świeże i suszone zioła (np. majeranek, tymianek, oregano, lubczyk, estragon, rozmaryn), którymi przynajmniej częściowo można zastąpić sól.
  • Zalecane napoje to wody mineralne niskosodowe, wapniowo-magnezowe, a także herbaty owocowe i ziołowe, zielona herbata bez dodatku cukru.

Surowce roślinne

Ludzie od setek lat stosują  różne surowce roślinne w celu utrzymania prawidłowego poziomu glukozy, jak: owocnia fasoli, czosnek, cynamonowiec cejloński, aloes drzewiasty, korzeń żeń-szenia, liść borówki czarnej, liść pokrzywy, liść morwy białej, gurmar, gumę guar, nasiona kozieradki, a z pierwiastków także chrom.

  • Gurmar był już stosowany w medycynie Ayurwedyjskiej jako surowiec, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Odpowiada za to składnik aktywny gurmaru zwany kwasem gymnemowym, który podnosi aktywność enzymów uczestniczących w procesie spalania węglowodanów.
  • Liść morwy białej może przyczynić się do utrzymania prawidłowego metabolizmu węglowodanów, a mechanizm działania morwy białej polega na inhibicji (czyli hamowaniu) działania enzymu alfa-glukozydazy odpowiedzialnego za zwiększone wchłanianie cukrów prostych (m. in. glukozy) z jelit do krwi.
  • Chrom to pierwiastek śladowy, uczestniczący w prawidłowych przemianach węglowodanów, składnik tzw. czynnika tolerancji glukozy (GTF – Glucose Tolerance Factor), który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Skuteczność działania chromu zależy od jego formy chemicznej, najlepiej przyswajalne dla organizmu są formy organiczne np. pikolinian chromu.
  • Witaminy z grupy B (B6, B12 i kwas foliowy) nie wpływają na poziom glukozy, ale mają ważne znaczenie w przemianach aminokwasów (a dokładnie metabolizmie homocysteiny), które z kolei w sposób pośredni wpływają na gospodarkę cholesterolową.

Suplementacja

Na rynku dostępny jest  suplement diety Insulan zawierający ww. składniki. Produkt jest przeznaczony dla osób dbających o prawidłowy poziom cukru we krwi. W skład produktu wchodzą składniki, których skuteczność działania w ściśle określonych dawkach została  udowodniona w licznych badaniach klinicznych i danych naukowych.

Zawarta w produkcie morwa biała wspomaga prawidłowy metabolizm węglowodanów, a ekstrakt z liści gurmaru i chrom utrzymuje prawidłowy poziom cukru we krwi.

Powyższe potwierdza przeprowadzone ostatnio badanie konsumenckie, którego wyniki wskazują, że aż 86 % badanych jest zadowolonych z działania Insulanu i chce kontynuować jego stosowanie*.

 *Ocena suplementacji produktu Insulan u osób z cukrzycą typu I i II, badanie konsumenckie przeprowadzone przez MMS Polska, Łódz 08.2016 N-15.


Artykuł sponsorowany

Ewelina Malka

Ewelina Malka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.