Wosk pszczeli - zastosowanie, właściwości, na twarz, włosy

Wosk pszczeli to produkt uboczny powstały przy produkcji miodu przez pszczoły. Ma wiele właściwości leczniczych i kosmetycznych. Można stosować np. wosk pszczeli do skóry i włosów. Należy jednak zwracać uwagę by pochodził z zaufanej pasieki i nie zawierał zbędnych substancji jak np. parafina. Poznaj właściwości i zastosowanie wosku pszczelego.

wosk-pszczeli-zastosowanie

Praca pszczół jest niezwykle pożyteczna, nie tylko dbają o zapylanie kwiatów, ale również wytwarzają drogocenny miód. Przy jego produkcji powstają także inne produkty pszczele. Jeden z nich to wosk pszczeli. Stosowany jest od lat w medycynie ludowej, ale dzięki rozwojowi badań wykorzystuje się go coraz częściej w kosmetyce i medycynie.

Dowiedz się: Olej z awokado – dlaczego warto mieć go w swoim domu?

Co to jest wosk pszczeli?

Wosk pszczeli to produkt uboczny powstający przy wytwarzaniu miodu. Wosk pszczeli jest podstawowym budulcem ula. To właśnie z niego powstają plastry, w których dojrzewają młode pszczoły.

Produkowany jest przez gruczoły znajdujące się w odwłokach robotnic. Ilość wydzielanego wosku zależna jest od wieku pszczoły. Badania wykazały, że najwięcej produkują go robotnice w trzecim tygodniu życia.

Jeden kilogram wosku pszczelego powstaje przy produkcji prawie czterech kilogramów miodu. Wosk pszczeli zbudowany jest z tłuszczów i węglowodanów. Ma żółtą, białą lub brązową barwę. Ma formę ciała stałego o miodowym zapachu. Wosk pszczeli topi się w temperaturze około 60-70 st. Celsjusza.

Przeczytaj: Imbir – właściwości, na przeziębienie i odchudzanie

Wosk pszczeli – właściwości

Wosk pszczeli ma wiele właściwości korzystnych dla zdrowia i urody. W swoim składzie zawiera m.in.:

  • beta-karoten i estry, które mają działanie przeciwzapalne;
  • flawonoidy działające przeciwbakteryjnie;
  • witaminę A – pozytywnie wpływającą na wzrok i odmładzająco na skórę;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, które wpływają pozytywnie na odporność i funkcjonowanie układu nerwowego.

Dodatkowo, działa nawilżająco i natłuszczająco na skórę, zapobiega utracie wody przez naskórek, nie wywołuje reakcji alergicznych, zapobiega powstawaniu niedoskonałości na skórze m.in. trądziku, spowalnia procesy starzenia i pozostawia skórę gładką i elastyczną.

Zobacz: Olejek cytrynowy – gdzie się sprawdzi?

Wosk pszczeli – zastosowanie

Wosk pszczeli w kosmetyce

Wosk pszczeli w kosmetyce wykorzystywany jest głównie w produkcji środków pielęgnacyjnych, także tych całkowicie naturalnych. Warto szukać go w składzie:

Wosk pszczeli zastosowanie w lecznictwie

Wosk pszczeli ma równie bogate zastosowanie w lecznictwie. Wykorzystuje się go w leczeniu:

Jakie zastosowanie ma wosk pszczeli?

Ponadto wosk pszczeli ma zastosowanie również w innych działach przemysłu. Jest składnikiem m.in.:

  • świec,
  • farb,
  • kredek,
  • produktów do czyszczenia mebli i podłóg,
  • kleju.

Ze względu na rozszerzające się badania nad woskiem pszczelim znajduje on coraz więcej zastosowań w życiu człowieka. Dlatego też bardzo ważne jest dbanie o zwiększenie populacji pszczół, która niestety wciąż maleje.

Przeczytaj: Olej z dziurawca - zastosowanie, na kręgosłup

Wosk pszczeli na twarz

Wosk pszczeli do skóry nadaje się bardzo dobrze. Doskonale nawilża i natłuszcza, nawet skórę atopową. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i regenerującym pomaga leczyć niewielkie stany zapalne i chroni przed trądzikiem.

Dodatkowo wysoka zawartość witaminy A wpływa na elastyczność oraz młody i promienny wygląd twarzy. Z reguły nie powoduje żadnych reakcji alergicznych, więc sprawdza się nawet przy wrażliwej skórze.

Można go stosować jako składnik kremu, maseczek do twarzy lub innych kosmetyków do pielęgnacji. W składzie będzie oznaczony jako E-901.


Wosk pszczeli na włosy

Wosk pszczeli na włosy ma silne działanie regenerujące i odżywiające. Po jego zastosowaniu włosy stają się elastyczne i puszyste. Warto samodzielnie przygotować taką maskę. Wystarczy rozpuścić wosk i wymieszać go z innym olejem np. kokosowym czy ze słodkich migdałów lub z ulubioną gotową maską.

Najlepiej nałożyć taką mieszankę na zwilżone włosy i pozostawić na kilkanaście minut. Można założyć na głowę czepek fryzjerski i ręcznik, aby wzmocnić efekt odżywienia. Następnie umyć włosy tak jak zawsze. Efekty widoczne są od pierwszego zastosowania.

Wosk pszczeli ma także działanie przeciwzapalne i nawilżające, dlatego skutecznie łagodzi skórę głowy i zapobiega powstawaniu łupieżu.

Czy wiesz czym jest: Hydrolat – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Wosk pszczeli – gdzie kupić?

Wosk pszczeli można kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych, a także w niektórych sklepach ekologicznych i kosmetycznych. Jednak najlepiej kupować bezpośrednio w pasiece, gdyż mamy wtedy pewność jego jakości. Niestety czasami producenci dodają do niego parafinę, aby zwiększyć sprzedaż.


Wosk pszczeli – cena

Cena wosku może różnić się w zależności od pojemności opakowania, a także producenta. Najczęściej waha się od 10 do 30 zł za 100 gram.

Czytaj także: Krem ze śluzem ślimaka – właściwości, zastosowanie

Autor: Dominika Rusek

 

Dominika Rusek

Dominika Rusek

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.