Wrastający paznokieć - domowe sposoby na leczenie. Płyn, maść

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to bolesna niedogodność związana z zagłębianiem się niewłaściwie rosnącego paznokcia w skórę. Powodem wrastania paznokcia może być m.in. złe obuwie oraz niewłaściwa pielęgnacja paznokci stóp. Na wrastający paznokieć pomocne będą domowe sposoby, maści, płyny, klamry, a w niektórych przypadkach - zabiegi chirurgiczne.

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokieć to dolegliwość, która najczęściej pojawia się w obrębie palców stóp. Wrastanie paznokcia objawia się dyskomfortem związanym z wbijaniem się paznokcia pod skórę palca, który z czasem może przerodzić się w ból (początkowo umiarkowany, w późniejszej fazie – może uniemożliwiać normalne chodzenie). Dodatkowo może wystąpić zaczerwienienie wokół paznokcia, opuchlizna, a nawet można zaobserwować sączenie się wydzieliny ropnej lub krwi z rany.

Sprawdź: Jak wzmocnić paznokcie? Tabletki i witaminy na paznokcie

Wrastający paznokieć - przyczyny

Co sprawia, że paznokieć wrasta? Poniżej znajdują się najczęstsze przyczyny wrastającego paznokcia:

  • niewłaściwe obuwie (częste chodzenie w butach na wysokim obcasie, w zbyt wąskich butach lub skarpetach albo przeciwnie – za luźnych);
  • nieodpowiednio wykonywane zabiegi pielęgnacyjne paznokci (zbyt krótkie przycinanie paznokci, zbyt ostrymi narzędziami, które kaleczą skórę wokół paznokci);
  • nawracająca grzybica paznokci;
  • otyłość;
  • intensywna aktywność fizyczna, polegająca na obciążaniu stóp i palców stóp;
  • uszkodzenia paznokcia (powstałe w wyniku np. przytrzaśnięcia czy uderzenia palca);
  • naturalna skłonność do wrastającego paznokcia.

Wrastający paznokieć - objawy

Na wrastający paznokieć polecane są domowe sposoby radzenia sobie z tym problemem, pod warunkiem, że jest to początkowe stadium. W sytuacji, gdy paznokieć oraz skóra wokół niego zostaną zainfekowane (co objawia się zaczerwieniem, opuchlizną, dużą bolesnością, czy sączeniem się ropy spod paznokcia), niezbędna będzie pomoc właściwego lekarza – najlepiej podologa.

Czytaj także: Grzybica paznokci - leczenie. Preparat, leki, maść

Wrastający paznokieć - domowe sposoby

Domowe sposoby na wrastający paznokieć obejmują takie zachowania, jak moczenie chorego miejsca w gorącej wodzie wymieszanej z solą (kilka łyżek) przez około 15 minut. Ma to służyć zmiękczeniu skóry otaczającej paznokieć oraz zadziałać przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo.

Inny sposób na wrastające paznokcie polega na trzymaniu stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej (1 opakowanie) przez 20-30 minut. Zamiast sody oczyszczonej do wody można dodać płatki mydlane (2 łyżki) bądź zwykłe, szare mydło. Po wymoczeniu stopy należy ją dokładnie osuszyć i wsunąć pod chorą część paznokcia kawałek waty, wacika bądź gazika, by unieść wrastający fragment paznokcia. Kiedy odrośnie, łatwo będzie go można przyciąć. Poza tym po kąpieli paznokcia można zastosować lodowy kompres, który przymrozi miejsce powodujące dyskomfort. Po 2-3 minutach można podjąć próbę wycięcia feralnego kawałka paznokcia.

Po wycięciu wrastającej części paznokcia należy pamiętać o dezynfekcji tego obszaru oraz owinięciu go bandażem.

W czasie całej domowej kuracji dobrze jest pamiętać o częstej zmianie skarpetek, by nie dopuścić do wdania się infekcji do rany.

Kolejną ważną kwestią warunkującą powrót do sprawności jest właściwa dieta, która zakłada dostarczanie organizmowi jak najwięcej żelaza, witamin z grupy B, krzemu, magnezu i cynku. Warto zatem jeść:

  • szpinak,
  • wątróbkę,
  • orzechy,
  • pomidory,
  • banany,
  • rzodkiew,
  • płatki owsiane,
  • ryby.

Leczenie wrastających paznokci

Nie należy lekceważyć wrastających się paznokci, gdyż dolegliwość ta nasilając się może doprowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak zakażenie kości, a nawet gangrena.

W przypadku wystąpienia niedużego stanu zapalnego wokół paznokcia skuteczna będzie maść (dostępna jest również maść na wrastające paznokcie) lub płyn na wrastające paznokcie, które można kupić w aptece bez recepty. Produkty te pomagają zmiękczyć naskórek wokół paznokcia, a także zmniejszyć ból oraz zdezynfekować skórę wokół paznokcia.

Kolejna metoda to zrobienie klamry na wrastające paznokcie, czyli poddanie się zabiegowi niechirurgicznemu, który można wykonać nawet w salonie kosmetycznym, bez znieczulenia. Klamry mają za zadanie skierować wzrost paznokcia ku górze i uwypuklić go, aby nie wrastał w skórę.

Wrastający paznokieć - zabieg chirurgiczny

Jeśli powyższe metody na wrastający paznokieć zawiodły, a objawy nasilają się, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Być może okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który polega na:

  • wycięciu małego fragmentu paznokcia (ok 2-3 mm) wraz ze zmienionym chorobowo obszarem wokół niego (jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym);
  • wycięciu całego paznokcia, niekiedy wraz z otaczającą go tkanką (dzięki czemu zostanie utorowana droga do swobodnego, poprawnego wzrostu dla nowego paznokcia; w tym przypadku także robi się znieczulenie miejscowe).

Wrastanie paznokci - jak uniknąć?

Żeby nie dopuścić do pojawienia się niedogodności związanych z wrastaniem się paznokcia, należy przestrzegać kilku zasad:

  • Powinno się poprawnie obcinać paznokcie (nie za krótko, na kwadratowo – bez ścinania boków, do usuwania nieczystości spod paznokcia używać delikatnych przyrządów, takich jak np. patyczek kosmetyczny zanurzony uprzednio w wodzie utlenionej, natomiast skórki wokół paznokci należy redukować po wcześniejszych zmiękczeniu ich w ciepłej wodzie lub specjalnym płynie, itp.). Zawsze można skorzystać z pomocy kosmetyczki, która wykona profesjonalny pedicure.
  • Dobrze jest nosić wygodne obuwie (niezbyt ciasne, a zarazem nie za obszerne), unikając wysokich obcasów i wąskich „nosków”.
  • Warto wzbogacić jadłospis o produkty zawierające w sobie m.in. żelazo, magnez, krzem i cynk.

Autor: Olga Tomaszewska 

Sprawdź: Produkty do pielęgnacji dłoni i paznokci

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.