Wzdęcia u noworodka – co na gazy u niemowlaka?

 Wzdęcia u noworodka

Wzdęcia u noworodka są bardzo często przypadłością nękającą maluchy w pierwszych chwilach życia. Za wzdęcia u niemowlaka w dużej mierze odpowiada jego mama. Gazy u noworodka są efektem połykania zbyt dużej ilości powietrza w czasie karmienia – istotna jest więc technika przystawiania do piersi albo butelki.

Wzdęcia u noworodka karmionego piersią wywoływane są też przez nieodpowiednią dietę karmiącej matki. Zobacz, co zrobić, by wzdęcia u noworodka nie były dominującym wspomnieniem z czasów twojego macierzyństwa, a także - co na wzdęcia noworodka pomaga w największym stopniu, gdy nie uda im się zapobiec.

Wzdęcia u noworodka

Skąd się biorą wzdęcia u noworodka? Najczęściej powodowane są dużą ilością gazów w brzuszku maleństwa. Skąd gazy u noworodka? Tak jak u dorosłych, gazy są zazwyczaj efektem połykania zbyt dużych ilości powietrza. W przypadku małych dzieci winna temu jest zła technika podawania pokarmu, niezależnie od tego, czy maluch karmiony jest piersią, czy butelką. Zbyt duże ilości powietrza dostają się do brzuszka dziecka także w czasie płaczu. A ponieważ wzdęcia u noworodka często wywołują płacz, powoduje to samoczynnie nakręcającą się spiralę. Ale wzdęcia u noworodka powodują też inne czynniki, takie jak:

  • niewłaściwa dieta karmiącej matki,
  • a także zbyt rzadkie i nieregularne karmienia, co może skutkować łapczywym pochłanianiem pokarmu przez malucha.


Za wzdęcia u noworodka odpowiada też nie w pełni wykształcony system trawienny w jego brzuszku.

Zobacz: Leki na kolkę i brzuszek dla dziecka

Wzdęcia u noworodka – jak rozpoznać

Wzdęcia u noworodka najłatwiej rozpoznać oczywiście po brzuszku – staje się on twardy i bardziej wypukły. Sam maluch też nam komunikuje problem – w jedyny sposób, w jaki potrafi, czyli płaczem. Kolejnymi objawami są ulewanie pokarmu oraz nieapetyczne bąki. Wzdęcia u niemowlaka powodują też charakterystyczne podkurczanie nóżek i próby naprężenia całego ciała.

Czytaj też: Zajady leczenie - co na zajady? Domowe sposoby i leki

Gazy u noworodka – karmienie powietrzem

Tak jak powiedzieliśmy, za wzdęcia i gazy u noworodka zazwyczaj odpowiada zbyt duża ilość powietrza, która dostaje się do jego brzuszka wraz z przyjmowanym pokarmem. Winna temu jest niewłaściwa technika karmienia. Aby zapobiegać gazom u noworodka, należy dbać o to, by jego usta były dokładnie przystawione do piersi lub butelki. Jeśli używamy smoczka, w jego końcówce cały czas powinno się znajdować mleko, dbajmy o to, by nie było tam powierza. Karmiąc, staramy się ułożyć dziecko w pozycji maksymalnie pionowej. Po karmieniu podnosimy malucha, tak aby odbił spożyty pokarm.

Łatwiej jest właściwy efekt uzyskać w czasie karmienia piersią, dlatego uważa się, że gazy i wzdęcia u noworodka są rzadsze, jeśli przyjmuje on pokarm bezpośrednio od matki. Chodzi zarówno o technikę karmienia, jak i większą regularność, co wiąże się z pochłanianiem mniejszych jednorazowych porcji. Z drugiej jednak strony, maluch karmiony piersią, jest w pełni zdany na dietę, którą stosuje jego mama. A ta ma znaczenie niebagatelne.

Wzdęcia u noworodka karmionego piersią

Wzdęcia u noworodka karmionego piersią to w dużej mierze zasługa jego mamy. Tak - to co spożywa mama i to, co dla niej jest neutralne, dla słabo wykształconego układu trawiennego malucha może już takie neutralne nie być. Gazy u niemowlęcia karmionego piersią bardzo często są wprost związane z dietą jego matki.

Jakie potrawy powodują wzdęcia u niemowlaka? Wiele zależy oczywiście od indywidualnych preferencji, nie mniej generalnie przyjąć można, że źle na żołądek naszej pociechy wpływać będą potrawy tłuste, ciężkostrawne i takie, po których wzdyma nawet dorosłych. Mowa tu głównie o wiatropędnych warzywach, takich jak: kapusta, groch, bób, brukselka, kalafior. Wzdęcia u noworodka powodować też mogą słodycze, no i oczywiście napoje gazowane. Uważać należy również na mleko i jego przetwory.

Sprawdź: Żel na ząbkowanie - jak pomóc? Domowe sposoby i leki

Co na wzdęcia u noworodka

Co na wzdęcia u noworodka? Spokojnie, w większości przypadków nie musisz od razu biec do apteki. Zanim cokolwiek zaaplikujemy maluchowi, spróbujmy starych i sprawdzonych sposobów na wzdęcia u niemowlaka. Pierwszym z nich jest masaż brzuszka, który prowadzi się w pozycji leżącej, spokojnymi, okrężnymi ruchami w jedną stronę. Drugi - to tak zwany rowerek. Siadając naprzeciw malucha unosimy jego nóżki i wykonujemy nimi naprzemienne ruchy przypominające pedałowanie.

Krople na wzdęcia dla niemowląt

Jeżeli masaż i rowerek nie pomagają na wzdęcia u noworodka, możesz sięgnąć po któryś z produktów dostępnych w aptece – zazwyczaj bez recepty. Pamiętaj jednak, aby każdorazowo taką decyzję skonsultować z lekarzem pediatrą. Na rynku dostępne są specjalne herbatki oraz krople na wzdęcia dla niemowląt. Specyfiki mające na cel nieść ulgę dla wzdętego brzuszka oparte są o naturalne składniki. W szczególności chodzi o koper włoski i kminek.

 

Zobacz: Domowe sposoby na afty (pleśniawki) - jak się pozbyć u dzieci?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.