Zapalenie dziąseł - leki bez recepty, leczenie, objawy

 Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł? Leki bez recepty na bazie naturalnych wyciągów z ziół powinny być wystarczającym remedium, jeśli choroba nie zdąży się rozwinąć do postaci przewlekłej. Zalecane na zapalenie dziąseł leki z szałwią, rumiankiem, tymiankiem, czy korą dębu, dostaniemy w aptece. Dodatkowo stosowane na zapalenie dziąseł domowe sposoby, takie jak płukanki z szałwii mogą znacząco złagodzić objawy. To jednak nie zwalnia nas z wizyty u stomatologa, a także codziennej dbałości o higienę jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł - objawy

Jeżeli zauważysz na szczoteczce do zębów krew – to może być zapalenie dziąseł. Objawy stanu zapalnego dziąseł to również zaczerwienienie i przekrwienie. Niekiedy też towarzyszy zapaleniu dziąseł nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Zęby mogą być nadwrażliwe na ciepło i zimno. Możliwa jest też chybotliwość zębów powodowana rozpulchnieniem dziąseł. Pamiętajmy jednak, że to może ale nie musi być zapalenie dziąsełobjawy te występują również przy innych schorzeniach, na przykład chwianie się i krwawienie zębów jest charakterystyczne również dla paradontozy i szkorbutu.

Zobacz: Jak prawidłowo myć zęby?

Zapalenie dziąseł - leki bez recepty

Nieoczywistość objawów sprawia, że zapalenie dziąseł jest schorzeniem, z którym powinniśmy się udać do stomatologa. Na szczęście w przypadku zapalenia dziąseł, leki bez recepty zazwyczaj są wystarczającym remedium, więc jeśli nie mamy możliwości natychmiastowego udania się do dentysty lub innego lekarza, możemy się do czasu wizyty doraźnie ratować na własną rękę.

Stosowane na zapalenie dziąseł leki bez recepty zazwyczaj opierają swoje działanie na wyciągach z ziół, wśród których prym wiodą szałwia i rumianek. Często są to bardzo bogate mieszkanki. Dla przykładu popularny płyn na zapalenie dziąseł zawiera wyciąg etanolowy z rumianku, kory dębu, liści szałwii, ziela arniki, kłącza tatarak, ziela mięty pieprzowej, ziela tymianku a także - benzokainę. Z kolei przykładowy żel na zapalenie dziąseł oprócz szałwii, rumianku, kory dębu i tymianku, ma w swoim składzie wyciąg z nagietka lekarskiego i podbiału.

Stosowane na zapalenie dziąseł leki bez recepty mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i łagodzące.

Zobacz: Najlepsze leki na chore dziąsła

Zapalenie dziąseł – leki od lekarza

Leki na zapalenie dziąseł leki powinien jednak przepisywać lekarz. Zwłaszcza, że w poważniejszych stanach konieczne może być wdrożenie antybiotykoterapii. Nie odpowiemy w tym miejscu na często zadawane pytanie o najlepszy antybiotyk na zapalenie dziąseł bez recepty, gdyż po pierwsze, antybiotyki co do zasady sprzedawane są na receptę, a po drugie – o konkretnym antybiotyku zdecyduje lekarz, znając podłoże, a także oceniając przebieg zapalenia w konkretnej sytuacji, u konkretnego pacjenta.

Zapalenie dziąseł domowe sposoby

Jeżeli chodzi o zapalenie dziąseł, domowe sposoby działania wobec tej choroby powinny ograniczać się głównie do profilaktyki. Mowa między innymi:

  • o myciu zębów przez przynajmniej 2 minuty po każdym posiłku. Używać do tego celu należy szczoteczek do zębów przynajmniej średniej sztywności, chyba że nie pozwala na to stan dziąseł,
  • używaniu nici dentystycznych do wyciągania resztek pożywienia i osadów z kamienia ze szczelin między zębami.

Jeśli mimo tego dojdzie do zapalenie dziąseł, domowe sposoby obejmują głównie zabiegi płukania jamy ustnej wywarami z:

Są to te same zioła, które znajdziemy w składzie stosowanych na zapalenie dziąseł leków bez recepty.

Czytaj też: Nadwrażliwość zębów - jak walczyć́ z tą dolegliwością̨?

Zapalenie dziąseł – leczenie – konsekwencje zaniechania

W przypadku zapalenia dziąseł leczenie powinno być wdrożone w możliwie najkrótszym czasie od zaobserwowania pierwszych objawów. Jego zaniechanie grozi przeistoczeniem się zapalenia w stan przewlekły, którego konsekwencją może być proces utraty uzębienia. Nieleczone, przewlekłe zapalenie dziąseł, jak każdy inny stan zapalny, może też prowadzić do niespecyficznych powikłań, na przykład w obrębie układu sercowo-naczyniowego, albo nerwowego.

Zapalenie dziąseł - przyczyny

W profilaktyce rozmaitych schorzeń warto znać wywołujące je czynniki. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jeżeli chodzi o zapalenie dziąseł, przyczyny są zróżnicowane. Mówiąc najbardziej ogólnie, stan zapalny dziąseł jest zazwyczaj konsekwencją gromadzenia się resztek jedzenia, płytki nazębnej oraz bakterii w jamie ustnej wskutek braku wystarczającej higieny. Wystarczy odpuścić sobie dokładne szczotkowanie zębów, by po 20-30 dniach odkładanie się osadów doprowadziło do stanu zapalnego.

Zapalenie dziąseł ma też przyczyny innego rodzaju. Jedną z nich jest nadmierny wysiłek wkładany w mycie zębów i to w sensie dosłownym – przyczyną zapalenia dziąseł może być uszkodzenie wywołane zbyt intensywnym szczotkowaniem.

Zapalenie dziąseł bywa też powiązane z innymi dolegliwościami trapiącymi organizm. Często zapalenie dziąseł współwystępuje na przykład z cukrzycą, bulimią czy anoreksją. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi zapalenia dziąseł jest też palenie papierosów. Rozwój tej choroby niekiedy stymuluje również życie w chronicznym stresie.

Sprawdź: Domowe sposoby na afty (pleśniawki) - jak się pozbyć u dzieci?

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.