Zdjęcie produktu Metafen Zatoki

Metafen Zatoki200mg+30mg, tabletki powlekane, 20 szt

Metafen Zatoki jest lekiem o skojarzonym działaniu składników: ibuprofenu i pseudoefedryny, w postaci tabletek do stosowania doustnego w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy.

9,49

Kategorie:
Dolegliwości » Mięśnie i stawy » Ból mięśni
Dolegliwości » Mięśnie i stawy » Bóle stawów » Preparaty doustne
Przeciwbólowe » Ból głowy
Przeziębienie i grypa » Gorączka » Tabletki
BESTSELLERY

Lek Metafen Zatoki zaleca się stosować w celu złagodzenia objawów przeziębienia i grypy takich jak:

  • niedrożność nosa i zatok obocznych nosa,
  • bóle stawowo-mięśniowe,
  • bóle głowy,
  • gorączka.

Ibuprofen należy do grupy leków  niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jest pochodną kwasu propionowego o działaniu leczniczym; przeciwzapalnym; przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.
Pseudoefedryna jest aminą sympatykomimetyczną zmniejszającą przekrwienie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Podana doustnie wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Podana doustnie wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa oraz zatok, dzięki temu poprawia się drożność jamy nosowej oraz drenaż wydzieliny z zatok.

 

Działania niepożądane wynikające z obecności ibuprofenu:

Działania niepożądane występujące niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):

  • niestrawność, ból brzucha, nudności,
  • bóle głowy,
  • pokrzywka i świąd.

Działania niepożądane występujące rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):

  • biegunka, wzdęcia, zaparcia, wymioty, zapalenie błony śluzowej żołądka,
  • zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, drażliwość i uczucie zmęczenia,
  • obrzęki.

Działania niepożądane występujące bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):

  • zaburzenia wskaźników morfologii krwi (anemia, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia, agranulocytoza),
  • zaburzenia czynności wątroby, szczególnie podczas długotrwałego stosowania,
  • rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka,
  • smołowate stolce, krwawe wymioty, wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie zapalenia okrężnicy i choroby Crohna. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, krwawienie z przewodu pokarmowego i perforacja, szczególnie u osób w wieku powyżej 65 lat,
  • dysuria, zmniejszenie ilości wydalanego moczu, niewydolność nerek, martwica brodawek nerkowych, zwiększenie stężenia mocznika w surowicy, zwiększenie stężenia sodu w osoczu krwi,
  • ciężkie reakcje nadwrażliwości jak obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia
  • zaburzenia rytmu serca, hipotensja, wstrząs. Zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli,
  • u pacjentów z istniejącymi chorobami autoimmunologicznymiodnotowano pojedyncze przypadki objawów występujących w aseptycznym zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych jak sztywność karku, ból głowy, nudności, wymioty, gorączka, dezorientacja,
  • obrzęk, nadciśnienei tętnicze, niewydolność serca.
  • W pojedynczych przypadkach opisywano: depresję, reakcje psychotyczne, szumy uszne.

Działania niepożądane wynikające z obecności pseudoefedryny w leku:

  • niestrawność, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego,
  • zaczerwienienia i wysypki,
  • nudności, wymioty,
  • nadmierne pocenie się,
  • zawroty głowy,
  • wzmożone pragnienie,
  • tachykardia, zaburzenia rytmu serca,
  • niepokój, bezsenność,
  • rzadko niekontrolowane wydalanie moczu,
  • osłabienie mięśni,
  • drżenie,
  • lęk,
  • dezorientacja,
  • omamy,
  • trombocytopenia.

Leku Metafen Zatoki nie należy stosować:

  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na ibuprofen, chlorowodorek pseudoefedryny lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego,
  • jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na leki z grupy NLPZ, w tym kwas acetylosalicylowy: występowanie w przeszłości astmy aspirynowej, obrzęku naczynioruchowego (choroby skóry i błon śluzowych charakteryzujace się występowaniem obrzęków), skurczu oskrzeli, nieżytu nosa lub pokrzywki, związanych z przyjmowniem kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ,
  • w przypadku ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby,
  • w przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, perforacji lub krwawienia, również występującego po zastosowaniu NLPZ,
  • w przypadku ciężkiego nadciśnienia tętniczego, jaskry, nadczynności tarczycy, rozrostu gruczołu krokowego, guza chromochłonnego, polipów nosa,
  • w przypadku ciężkiej choroby układu sercowo-naczyniowego, tachycardii, dławicy piersiowej,
  • w ciężkiej niewydolności serca,
  • w przypadku krwotocznego udaru mózgu w wywiadzie lub występowania czynników ryzyka, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia krwotocznego udaru mózgu,
  • w okresie ciąży i karmienia piersią,
  • w przypadku skazy krwotocznej oraz przyjmowania leków przeciwzakrzepowych,
  • w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków z grupy NLPZ, w tym inhibitorów COX-2.
  • Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
  • Nie należy stosować leku Metafen Zatoki w okresie ciąży i karmienia piersią. Leku nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 12 lat, bez zalecenia lekarza.

Stosowanie doustne.
U dorosłych i dzieci powyżej 12 lat zwykle stosuje się:
Dawka początkowa: 2 tabletki, następnie w razie potrzeby od 1 do 2 tabletek co 4 godziny w ciągu doby.
Maksymalna dawka  6 tabletek.
Osoby w wieku powyżej 65 lat: nie jest konieczna modyfikacja dawki, o ile nie jest zaburzona czynność nerek lub wątroby: wtedy dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie.
 

1 tabletka zawiera:
Substancje czynne: ibuprofen 200 mg, chlorowodorek pseudoefedryny 30 mg.
Substancje pomocnicze: powidon, skrobia żelowana, celuloza mikrokrystaliczna z krzemionką koloidalną bezwodną, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), mannitol, magnezu stearynian.

Kupujący Metafen Zatoki (Rhinafen), 200mg+30mg, tabl.,20szt,bl(2x10)

Kupowali również

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Mimo wszystko może mieć jednak miejsce niezgodność ze stanem faktycznym. Przed zakupem prosimy upewnić się w aptece czy zamówienie w pełni spełnia Twoje oczekiwania. W przypadku wątpliwości należy zasięgnąć porady farmaceuty lub lekarza.

Widzisz błąd w opisie? Zaloguj się, aby poinformować redakcję recepta.pl

Biuletyn tematyczny

Zapisz się do naszych biuletynów. Uzyskasz najświeższe informacje o wybranym zagadnieniu oraz dedykowanej ofercie portalu recepta.pl. Aby aktywować biuletyn musisz posiadać aktywny newsletter. Aktywacja biuletynu oznacza zgodę na subskrypcję newslettera recepta.pl.

Zaloguj się by dołączyć do biuletynu