Biotyna na włosy - efekty, działanie i właściwości

 Biotyna

Biotyna – bez niej włosy tracą bujność i blask. Biotyna odpowiada też za piękną cerę i zdrowe paznokcie. Biotyna to inaczej witamina H lub witamina B7. Zobacz, co to jest biotyna i jak działa biotyna na włosy.

Co to jest biotyna?

Co to jest biotyna? Biotyna to inaczej witamina H lub witamina B7. Jest to organiczny związek chemiczny. Biotyna należy do grupy witamin rozpuszczających się w wodzie. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.  Witamina H występuje w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Stanowi koenzym kilku enzymów.

Witamina H bierze udział  w przemianie glukozy, stabilizując jej poziom we krwi. Uczestniczy także w syntezie kwasów tłuszczowych. Kolejnym zadaniem biotyny jest udział w tworzeniu protrombiny, pośrednio biotyna uczestniczy w ten sposób w procesie krzepnięcia krwi. Biotyna jest również jednym ze związków wpływający na prawidłową pracę tarczycy.

Zobacz też: Witaminy na włosy - na wypadanie i porost włosów

Biotyna - działanie

O ile nazwa „witamina B7” jest typową nazwą w witaminowej nomenklaturze, o tyle literka „H” ma związek z działaniem biotyny. „H” pochodzi bowiem od niemieckiego słowa Haut, czyli skóra. Badania wykazują wpływ biotyny na zdrowy wygląd skóry, a także włosów oraz paznokci.

Biotyna ma też znaczenie dla właściwego rozwoju fizycznego w okresie dziecięcym i dojrzewania. Istnieją też związki, między poziomem witaminy H, a naszym samopoczuciem, witalnością i motywacją do działania.

Czytaj też: Olejowanie włosów – wskazówki dla początkujących

Biotyna na włosy

Niedobór biotyny ma  bezpośredni i wybitnie niekorzystny wpływ na włosy – brak witaminy B7 prowadzi do zwiększonego wypadania włosów i przerzedzania się fryzury. Odpowiedzialnych za to może być kilka czynników.

  • Po pierwsze – tak jak wspomnieliśmy wyżej, biotyna bierze aktywny udział w metabolizmie tłuszczów. Brak czy niedobór biotyny zaburza ten proces.
  • Po drugie – witamina H hamuje wydzielanie się łoju, oddziałując na gruczoły łojowe na skórze głowy. Łojotok tymczasem bywa jedną z przyczyn łysienia.
  • Po trzecie – witamina H jest źródłem siarki, która jest niezbędna w procesie tworzenia kreatyniny – budulca włosów.
  • Po czwarte wreszcie – biotyna ma znaczenie dla prawidłowej pracy tarczycy – jej zaburzenia również mogą być przyczyną wypadania włosów. Oczywiście, niedobór biotyny to tylko jedna z wielu potencjalnie możliwych przyczyn wypadania włosów. Zanim zaczniemy intensywną suplementację witaminy H, należy skorzystać z porady lekarza specjalisty – trychologa.

Biotyna – występowanie

Przyczyną niedoborów biotyny może być nieodpowiednia, zubożała dieta. Pamiętajmy więc, że najwięcej biotyny mają pokarmy bogate w białko i naturalne tłuszcze, takie jak mleko, jaja (żółtka), warzywa (pomidor, kalafior, szpinak, buraki, marchew), podroby (wątróbka) otręby, ryż, orzechy włoskie, migdały, ryby (na przykład łosoś, sardynki).

Biotyna – efekty (zgubne) picia alkoholu

Oprócz niewłaściwej diety, powodem niedoborów biotyny w organizmie może być spożycie alkoholu. Alkohol wypłukuje bowiem witaminę H. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na obniżony poziom biotyny, jest długotrwałe leczenie za pomocą antybiotyków. Możliwe jest też, że przyczyną niedoboru są zaburzenia we wchłanianiu tej witaminy. Problemu nie należy lekceważyć, konieczna jest w takim przypadku konsultacja lekarska.

Zobacz też: Domowe sposoby na wzmocnienie włosów

Witamina B7 – inne skutki niedoboru

Brak witaminy B7 skutkuje też innymi objawami, aniżeli tylko wypadanie włosów, brzydka cera i osłabione paznokcie. Zauważalne są przede wszystkim objawy natury psychicznej, takie jak obniżenie nastroju (aż po stany depresyjne), apatia, senność, nerwowość, lękliwość. Jest też grupa objawów neurologicznych, do których można zaliczyć bóle mięśni czy drętwienie kończyn.

Biotyna – suplementacja

Rekomendowana dzienna dawka witaminy H wynosi od 5 do 35 mikrogram na dobę. Norma rośnie wraz z wiekiem, poczynając o 5 mikrogram u niemowląt, osiągając poziom 30 mikrogram u dorosłych kobiet i mężczyzn. Natomiast zwiększoną, sięgającą 35 mikrogram, dawkę biotyny powinny otrzymywać kobiety karmiące potomstwo własnym mlekiem.

Osoby, które z różnych powodów nie mogą stosować diety bogatej w witaminę H, albo też z innych przyczyn mają niedobór biotyny, powinny ją suplementować. Na rynku dostępne są preparaty, między innymi w kapsułkach, które dostarczą do organizmu odpowiednie dawki witaminy B7. Oczywiście, kuracja powinna się odbyć na polecenia oraz pod nadzorem lekarza.

Czytaj też: Olejek lawendowy na twarz i włosy - zastosowanie i właściwości

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.