Brak apetytu - w ciąży, u dziecka, dorosłych

 Brak apetytu

Brak apetytu może oznaczać zwykłą infekcję albo niestrawność. Niestety, długotrwały brak apetytu często jest objawem alergii pokarmowych, wrzodów żołądka, depresji czy jeszcze poważniejszych schorzeń, z nowotworami na czele. Brak apetytu w ciąży to wynik zmian hormonalnych. Brak apetytu u niemowlaka – to może być refluks albo ząbkowanie. Brak apetytu u nastolatka wiąże się często z silnymi przeżyciami emocjonalnymi, brak apetytu u dorosłych bywa rezultatem życia w chronicznym stresie.

Brak apetytu - przyczyny

Brak apetytu powodowany może być przez niezliczoną ilość czynników. Chwilowy brak apetytu zazwyczaj jest wynikiem infekcji lub niestrawności żołądka. Skąd jednak bierze się stały brak apetytu? Najczęstsze przyczyny braku apetytu to:

  • Alergie pokarmowe
  • Anoreksja
  • Depresja, nerwica
  • Wrzody żołądka
  • Zmiany hormonalne w ciąży
  • Zespół złego wchłaniania
  • Palenie papierosów
  • Choroby nowotworowe
  • Nieregularny tryb życia, zaburzenia rytmu dnia

 

Brak apetytu w ciąży

Brak apetytu w ciąży? To normalne, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Brak apetytu, mdłości, wymioty należą do pierwszych symptomów ciąży, często to one właśnie uświadamiają kobiecie, iż należy sięgnąć po test ciążowy. Skąd bierze się brak apetytu w ciąży?

Ciąża to szczególny czas, kiedy w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, między innymi hormonalnych. Wysoki poziom hormonu hCG jest  powodem charakterystycznych nudności i związanych z nimi wymiotów, które pojawiają się około 6 tygodnia. Brak apetytu w ciąży jest w dużej mierze właśnie ich konsekwencją. Ale nie tylko. W ciąży wyostrza się wiele zmysłów, w tym zmysł węchu. Kobieta intensywniej odbiera zapachy potraw, wiele z nich zaczyna się wydawać odstręczający.

Brak apetytu w ciąży utrzymuje się zazwyczaj do II trymestru. W tym okresie nie jest niczym nienaturalnym ani niepokojącym.

Brak apetytu u dziecka – alergia pokarmowa

Brak apetytu u dziecka jest bardzo często konsekwencją alergii pokarmowej. Dziecko odrzucając podawane mu pokarmy, w rzeczywistości instynktownie broni swój organizm przed przyjmowaniem produktów, które mogłyby mu zaszkodzić. W szczególności reakcje alergiczne mogą być odpowiedzią na takie produkty, jak mleko krowie, jajka, czy soja. W takim przypadku to, co pozornie wygląda na brak apetytu u dziecka, będzie jednym z objawów alergii. Zwłaszcza, jeżeli zaobserwujemy u dziecka inne symptomy, takie jak wysypka, pokrzywka, wymioty, czy biegunki, powinniśmy z dzieckiem udać się do lekarza, by wykonać próby alergiczne.

Brak apetytu u dziecka bywa powiązany z tzw. zespołem złego wchłaniania. Jest to schorzenie, które powoduje, że dziecko traci na wadze nawet jeśli do jego organizmu dostarczane są teoretycznie odpowiednie dawki pożywienia. Prowadzi to do niedożywienia i związanych z nim konsekwencji.

Zobacz: Skąd się bierze brak apetytu u dziecka

Brak apetytu u niemowlaka

Brak apetytu u niemowlaka, oprócz alergii pokarmowych, infekcji i zatruć, implikować mogą też niedoskonałości nie w pełni jeszcze wykształconego układu trawiennego. Dość częstą przypadłością u niemowląt jest na przykład refluks żołądkowo-przełykowy, polegający na wracaniu kwaśnej treści pokarmowej z żołądka do przełyku. W wieku niemowlęcym nie jest chorobą, a naturalnym stanem fizjologicznym.

Brak apetytu u niemowlaka może też wynikać z naturalnych faz rozwoju. Powodem braku apetytu u niemowlaka jest chociażby ząbkowanie, które sprawia dziecku ból. Powodem jest także coraz większa wrażliwość na bodźce ze świata zewnętrznego, które rozpraszają malucha i odciągają jego uwagę od jedzenia. Pozorny brak apetytu u niemowlaka może być też spowodowany przez częste pobieranie pokarmu z piersi matki, nawet przez sen, dzięki czemu dziecko jest syte i nie chce jeść w zaplanowanym czasie karmienia.

Zobacz też: Obiadki dla dzieci w słoiczkach - które wybrać?

Brak apetytu u nastolatków

Brak apetytu u nastolatków, oprócz typowych przyczyn, takich jak infekcje, zatrucia, czy alergie pokarmowe, może być wywoływany również czynnikami typowymi dla wieku dojrzewania. To właśnie w tym wieku ujawnia się po raz pierwszy wiele zaburzeń natury emocjonalnej, jak i psychicznej, często wynikających z rozczarowań sercowych, lęków, kompleksów. Jednym z nich jest depresja. Brak apetytu jest podręcznikowym objawem tej choroby.

Brak apetytu u nastolatków często jest też wynikiem anoreksji, czyli jadłowstrętu psychicznego, dotykającego zwłaszcza nastoletnie dziewczyny.

Brak apetytu u nastolatków to także konsekwencja powszechnego w tym wieku podjadania wysokokalorycznych przekąsek pomiędzy właściwymi posiłkami, takich jak chipsy i batony, w dodatku popijanych słodzonymi, gazowanymi napojami wywołującymi uczucie pełności w żołądku.

Czytaj też: Anemia: co się za nią kryje

Brak apetytu u dorosłych

Brak apetytu u dorosłych osób może być spowodowany większością z wyżej wymienionych przyczyn. Przy czym dorosłe życie dostarcza jeszcze więcej powodów do stresu i życia w napięciu, pojawiają się nieprzyjemne objawy somatyczne, takie jak zespół jelita nadwrażliwego. Na tym etapie życia silniej dają o sobie znać skumulowane na przestrzeni lat efekty złej diety. Na brak apetytu u dorosłych często wpływa rytm życia związany z obowiązkami zawodowymi, na przykład praca w systemie zmianowym, albo w nietypowych godzinach, potrafi solidnie rozregulować zegar biologiczny i odczuwanie potrzeb, w tym – potrzeby spożywania pokarmu. Apetyt istotnie zmniejsza także palenia papierosów.

Brak apetytu u dorosłych z racji wieku statystycznie częściej powodowany jest też groźnymi chorobami – chodzi głównie o nowotwory. Również problemy z tarczycą mogą wywoływać brak apetytu u dorosłych.

Zobacz: Środki na poprawę apetytu i trawienia

 

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.