Jak zrobić test ciążowy? Sposoby wykonania i odczytania wyniku

 Jak zrobić test ciążowy

Jak zrobić test ciążowy? Jak działa test ciążowy? Jak odczytać test ciążowy? Jaki test ciążowy kupić? Jaki test ciążowy jest najbardziej wiarygodny? Po jakim czasie można zrobić test ciążowy? Poznaj już teraz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Jak działa test ciążowy?

Jak działa test ciążowy? Niezależnie od tego, z jakiego typu testem ciążowym mamy do czynienia, wszystkie sprowadzają się do jednego – do oznaczenia tak zwanej gonadotropiny, czyli hormonu którego pojawienie się świadczy o ciąży. Gonadotropina jest wytwarzana przez zarodek, a potem przez łożysko. Testy wykrywają jej obecność - ta zasada działania dotyczy zarówno testów domowych, jak i laboratoryjnych.

Zobacz produkty z kategorii: Testy ciążowe

Jaki test ciążowy kupić?

Podejrzewając, że jesteśmy w ciąży, stajemy przed wyborem jaki test ciążowy kupić, aby się w naszych podejrzeniach utwierdzić, tudzież je rozwiać. Aczkolwiek wcześniej powinniśmy sobie zadać pytanie, czy w ogóle idziemy do apteki po test do samodzielnego wykonania w domu, czy też od razu kierujemy swoje kroki do lekarza, który zleci nam wykonanie badania w laboratorium?

Większość z nas wybierze to pierwsze. W laboratorium gonadotropiny będą szukać za pomocą igły i strzykawki (można też badanie wykonać na próbce moczu, ale jest to rzadziej praktykowane, niż pobranie krwi). Jaki test ciążowy kupić? Jak zrobić test ciążowy domowym sposobem? Na rynku dostępne są trzy rodzaje testów:

  • paskowy,
  • strumieniowy,
  • płytowy.

Wystarczy kupić jeden z nich i postępować zgodnie z załączoną instrukcją.

Zobacz: Test ciążowy - wynik testu ciążowego. Płytkowy i strumieniowy

Jaki zrobić test ciążowy

Zobaczmy teraz, jak zrobić test ciążowy. Zacznijmy od paskowego. Potrzebny nam do tego będzie test, czysty pojemnik (może być nawet miska) i mocz w pęcherzu po dobrze przespanej nocy. Próbkę moczu oddajemy rano, na czczo, upuszczając do toalety pierwszy strumień i zbierając do pojemnika mocz ze środkowego strumienia. Następnie zanurzamy w naczyniu test, czyli specjalny pasek – bibułkę. Dokładne instrukcje, jak zrobić test ciążowy znajdziemy na ulotce lub opakowaniu, ogólnie można przyjąć, że wiążąc wynik odczytujemy na pasku po około 5 minutach.

Jak odczytać test ciążowy?

Oczekiwanie na wynik, to oczekiwanie na pojawienie się osławionych pasków – jednego, albo dwóch. Jak odczytać test ciążowy? To bardzo proste – gdy naszym oczom ukażą się dwa paski, testowy i kontrolny, będzie to wynik pozytywny, oznaczający ciążę. Jeden pasek, kontrolny to wynik negatywny, który mówi nam o tym, że ciąży nie ma, albo…  że jeszcze jest za wcześnie na jej stwierdzenie. Co to znaczy „za wcześnie” i co należy w takiej sytuacji zrobić?

Po jakim czasie można zrobić test ciążowy?

Po jakim czasie można zrobić test ciążowy – to pytanie może być kluczowe. Tak jak powiedzieliśmy, wynik negatywny może nie tyle oznaczać brak ciąży, co być konsekwencją zbyt wczesnego pomiaru. Należy pamiętać, że zarodek lokuje się w macicy po 6 dniach i dopiero wtedy zaczyna wytwarzać gonadotropinę.

Teoretycznie znajduje się więc ona w organizmie od siódmego dnia po poczęciu, a w praktyce jej stężenie osiąga rozmiary wykrywalne dla testów domowych po około 10 dniach. Co więc należy zrobić, gdy wynik testu wyjdzie negatywny? Najlepiej badanie powtórzyć po kilku dniach. To samo zresztą tyczy się przypadku, gdy wynik jest pozytywny.

Sprawdź: Kiedy zrobić test ciążowy, po ilu dniach? Wiarygodność

Jaki test ciążowy wybrać?

Dużo mówiliśmy o teście paskowym, czas poznać inne rodzaje testów. Strumieniowy działa na bardzo podobnej zasadzie, jak paskowy, różni się głównie sposobem pomiaru. Po zdjęciu specjalnej nakładki, test podkładamy pod strumień moczu (również po upuszczeniu pierwszych kropel do toalety), a następnie, po nałożeniu nakładki, czekamy na wynik. Jeśli po 5 minutach zobaczymy jedynie kreskę kontrolną, będzie to z dużym prawdopodobieństwem wykluczać ciąże. Jeśli pojawią się dwie kreski - a zazwyczaj dzieje się to szybciej, przed upływem 5 minut - mamy wynik pozytywny.

Test płytkowy od powyższych dwóch różni się tym, że mocz nanosimy pipetą na specjalną płytkę testową. I znów – jeśli po 5 minutach będzie tylko jedna, kontrolna kreska, oznacza to, że test ciąży nie wykrył. Dwie kreski (mogą się pojawić już po kilkudziesięciu sekundach), to wynik pozytywny.

Jaki test ciążowy jest najbardziej wiarygodny

Jaki test ciążowy jest najbardziej wiarygodny? Z całym szacunkiem dla producentów – żaden z powyższych. Wszystkie one dają bardzo wysokie, przeciętnie ponad 90-procentowe prawdopodobieństwo właściwego wyniku, nie mniej po skorzystaniu z tego domowego narzędzia pomiarowego i tak należy się udać do lekarza, w celu wykonania dalszych badań – o ile oczywiście domowy test wskazuje ciążę. W takiej sytuacji przeprowadza się test laboratoryjny z krwi albo również z moczu, również polegający na oznaczeniu gonadotropiny. Z tą różnicą, że test laboratoryjny daje 100-procentową pewność. 

Zobacz także: Jakie witaminy dla kobiet w ciąży – A, D, E i C

 

Piotr Brzózka

Piotr Brzózka

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.