Co oznacza wysypka u niemowlaka? Objawy, leczenie

Wysypka u niemowlaka może mieć różne przyczyny. Zwykle jest to alergia lub problem dermatologiczny, ale zdarza się, że powodem zmian skórnych są choroby zakaźne. Podpowiadamy, kiedy wysypka jest niegroźna, a kiedy konieczna będzie wizyta u specjalisty.

 wysypka-u-niemowlaka

Wysypka u niemowlaka na twarzy

Wysypka, która u maluszka pojawia się na twarzy, zwykle jest symptomem alergii. Wyprysk alergiczny u najmłodszych zazwyczaj jest skutkiem spożycia alergizującego pokarmu, ale może być to również skutek kontaktu z roztoczami, sierścią zwierząt czy pyłkami. Reakcję alergiczną mogą wywołać także niektóre kosmetyki. Taka wysypka ma postać pokrzywki, czyli wyraźnie odcinających się od reszty skóry bąbli o płaskiej powierzchni. Oprócz buzi częstą dolegliwością jest również wysypka u niemowlaka na brzuchu oraz plecach.

Typowym objawem jest swędzenie. Pokrzywce mogą dodatkowo towarzyszyć:

  • gorsze samopoczucie,
  • katar,
  • kaszel.

Jeśli zmiany są niewielkie, a objawy towarzyszące łagodne, należy posmarować bąble maścią łagodzącą świąd. Jeżeli problem będzie nawracał, konieczna będzie wizyta u pediatry, który przepisze leki antyhistaminowe. Konsultacja z lekarzem jest niezbędna również gdy pokrzywka będzie długo się utrzymywać, a objawy dodatkowe przybiorą na sile (np. gdy kaszel zmieni się w duszność).

Czerwona wysypka u niemowlaka

Niewielkie czerwone krostki, które czasem są zwieńczone białym czubkiem to trądzik niemowlęcy. Tego rodzaju wysypka zwykle pojawia się w pierwszych dniach po porodzie i jest wynikiem działania matczynych hormonów, które pobudzają gruczoły łojowe dziecka.

Trądzik niemowlęcy nie wymaga interwencji lekarskiej – wystarczy delikatnie przemywać skórę dziecka przegotowaną wodą i osuszać papierowym ręcznikiem. Krostek nie należy wyciskać – zejdą same w ciągu kilkunastu dni. Jeśli trądzik nie zniknie w ciągu kilku tygodni lub pojawi się po 3. miesiącu życia, wówczas warto zasięgnąć opinii dermatologa.

Swędząca wysypka u niemowlaka

Świąd towarzyszący czerwonym bąblom to objaw alergii, ale silne swędzenie może pojawić się także w przebiegu atopowego zapalenia skóry (AZS). To przewlekłe schorzenie, które
u niemowląt ma postać grudek na rumieniowym podłożu. Zwykle pojawia się najpierw na policzkach, a potem także w zgięciach łokci i kolan.

Objawem charakterystycznym przy AZS jest sucha, łuszcząca się skóra. Dopóki świąd nie jest bardzo uciążliwy, zmiany należy systematycznie nawilżać i natłuszczać emolientami. Jeśli jednak dziecko będzie rozdrapywać sobie skórę, a swędzenie okaże się nieznośne, konieczna będzie wizyta u lekarza, który może wówczas zaproponować leczenie sterydami.

Wysypka u niemowlaka na szyi

Trądziku niemowlęcego nie należy mylić z potówkami. Ta drobna wysypka u niemowlaka pojawia się w wyniku przegrzania, a zmiany są wówczas lekko czerwone lub w kolorze skóry. Najczęściej tworzą się one w miejscach, gdzie istnieje problem z odparowaniem potu, czyli w:

  • fałdach szyi i ud,
  • zgięciach łokci i kolan,
  • pachwinach.

Potówki zwykle znikają po kilku dniach. Aby im zapobiec lub szybko pozbyć się tych, które już się pokazały, należy ubierać maluszka odpowiednio do temperatury, w przewiewne ubranka z naturalnych włókien. Miejsca objęte wysypką nie powinny być przesadnie natłuszczane.

Wysypka u niemowlaka na całym ciele

Gdy wysypka u niemowlaka obejmuje praktycznie całe ciało, zwykle jest to objaw choroby zakaźnej. Zmiany w postaci drobnych, czerwonych krostek zlewających się w duże placki, ból gardła i gorączka to objawy szkarlatyny. Choremu maleństwu należy w takiej sytuacji podać antybiotyk, a po tygodniu wysypka sama zniknie. Skóra może się wówczas zacząć łuszczyć –
w takiej sytuacji należy natłuszczać ją kremem.

Gorączka i wysypka u niemowlaka może być także objawem ospy wietrznej. Zmiany mają wtedy postać niesymetrycznych plamek, które szybko przekształcają się w wypełnione płynem pęcherzyki. Z czasem tworzą one brunatne strupki, które w końcu same odpadają. Wysypkę trzeba smarować preparatami łagodzącymi swędzenie i przyspieszającymi wysychanie. Pomóc mogą również kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu. Jeśli zmiany są rozległe, a dziecko rozdrapuje pęcherzyki, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Wysypka spowodowana odrą

Wysypka u niemowlaka na całym ciele to także objaw odry. Zmiany najpierw pojawiają się w buzi na błonach śluzowych, gdzie przyjmują postać białych plamek. W kolejnym etapie występują na całym ciele już jako mocno czerwone, nieregularne plamki. Odrze towarzyszą objawy takie, jak:

  • katar,
  • „szczekający” kaszel,
  • światłowstręt.

Aby ulżyć niemowlakowi, zmiany skórne należy posmarować maścią z tlenkiem cynku – złagodzi ona swędzenie. Jeśli pojawi się gorączka, dziecko należy zabrać do lekarza.

Wysypka u niemowlaka karmionego piersią

Wbrew pozorom, wysypka u niemowlaka karmionego piersią, może być reakcją alergiczną. Jeśli jedno z rodziców jest alergikiem, szanse na pojawienie się alergii u dziecka przekraczają 40%. Maluch jest także narażony na alergeny wziewne oraz znajdujące się w diecie matki. Jeśli więc charakter zmian skórnych u dziecka karmionego piersią przypomina wysypkę alergiczną, warto zabrać niemowlę do lekarza, który pomoże ustalić przyczynę reakcji i zapisze odpowiednie leki.

Zobacz także:

Autor: Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Olga Szymkowiak

Treści z serwisu recepta.pl mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie porad i informacji zawartych w serwisie bez konsultacji ze specjalistą.